Tavşan Dudak ( Yarık dudak, damak) Tedavisinde Estetik Uygulamalar

0
655

Dudak damak yarığı sorunu halk arasında tavşan dudak olarak bilinen bu sorun, bebek anne karnındayken oluşan bir gelişim problemi neticesinde ortaya çıkıyor. Genelde genetik nedenlerle ortaya çıktığı düşünülen tavşan dudak sorunu, gelişen estetik uygulamalar sayesinde hiç iz kalmadan tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Peki tavşan dudak estetiği ameliyatı ne zaman olmalıdır, nasıl yapılır?

Yarık dudak, damak (tavşan dudak) nedir?

Tavşan dudak, dudak üzerinde yarık görünüme neden olan, konuşmanın biraz bozulmasına neden olan fizyolojik bir bozukluktur. Yarık dudak damak sorunu, aslında kişiye ciddi bir sorun oluşturmaz. Sadece biraz konuşma farklılığı ile konuşma sırasında dilin çatallaşması gibi sorunlar ortaya çıkarır. Ancak tavşan dudak sorununun psikolojik ve sosyolojik etkileri çok daha fazladır. Özellikle çocuk yaştaki hastalar bu sorunun neden olduğu ciddi bir aşağılanma ve dışlanmaya maruz kalabilir. Okulda arkadaşları tarafından dışlanan, dalga geçilen bir çocuk olmak ileriki yaşlarda kişilerin özgüven kaybetmesine neden olur.

Tavşan dudağın sebepleri nelerdir?

Günümüzde doğan her 1000 bebekten birinde görülebilen bu durum bebek daha anne karnındayken ortaya çıkar. Bebek gelişim dönemindeyken üst dudakların birleşmesinde sorun çıktığında bu yarık oluşur.

Annenin gebeyken sigara kullanması, akraba evlilikleri, ciddi enfeksiyon sorunları ve annenin yetersiz beslenmesi tavşan dudak sorununa neden olabilmektedir.

Yarık dudak ultrasonda belli olur mu?

Bebek anne karnındayken ultrasonla bebeğin bu sorunu tespit edilebilir. Ancak yarık dudak damak sorunu gebeliğin sonlandırılması için kesinlikle bir neden değildir. Çünkü gelişen tıp ve yöntemlerle bu sorun bebek doğduktan sonra kısa bir süre içerisinde çözülebilir.

Yarık dudak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Tavşan dudak, kurt ağzı ya da yarık dudak olarak farklı isimlere sahip olan bu sorun bebek uygun kiloya geldiğinde yapılmalıdır. Doktorlar genelde bebeklerin ilk üç aya kadar ameliyat olması gerektiğini söylemektedir. Bebek yeni doğduğunda dokusu çok daha yeni olduğu için ameliyatlar daha kolay olup izler çok daha kolay bir şekilde geçmektedir. Ancak ilk aylarda bebeğin ameliyat edilebilmesi için belirli bir kiloya gelmesi lazım. Eğer bebek yeterli kiloya gelmezse o zaman 6 ya da 12. Ayda da ameliyat yapılabilir.

İlerleyen yaşlarda tavşan dudak ameliyatı dudak estetiği ameliyatları ile kombin olarak yapılır. Yetişkinlerde yarık dudak ameliyatı tamamen estetik prosödürler uygulanarak yapılır. Çok başarılı sonuçlar alınan bu uygulamalardan sonra hastalar çok hızlı bir şekilde gündelik hayatlarına da dönebilir.

Damak yarığı ameliyatı sonrası konuşma nasıl olur?

Damak yarığı sorunu bebeklerde zor beslenmeye, zor nefes almaya diğer bebeklere göre daha zor ve yorucu bir şekilde beslenmeye neden olur. Aynı şekilde dilin çatallaşması ile konuşma bozukluklarına da neden olur. Küçük yaşlarda ameliyat yapıldıktan sonra konuşmanın da hızla düzelmesi için konuşma terapisi alınması gerekir. Hızlı bir program dahilinde çocuklar konuşma terapisi alırsa konuşma bozuklukları kolaylıkla çözülür.

Yetişkinlerde ise dudak estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra konuşma konusunda sıkıntılı bir durum kalmayacaktır.

Dudak estetiği ameliyatı ile neler tedavi edilebilir?

Dudak estetiği ameliyatları ile doğuştan olan ya da sonradan kaza, hastalık ya da herhangi bir sebeple oluşan tüm şekil bozuklukları tedavi edilebilir. Tavşan dudak gibi konuşmayı etkileyen durumlarda görünüm estetik olarak düzeltilebilir ancak eğer hastanın çok küçük yaşlarından itibaren konuşma bozukluğu varsa bunun düzeltilmesi için ayrıca terapi ve çalışmalar yapılması gerekir.

Yetişkinlerde damak yarığı nasıl tedavi edilir?

Damak yarığı ya da yarık dudak tedavisinde sorunun derecesi önemlidir. Bazı bebeklerde yarık damak ve dudak dahil neredeyse burun deliklerine kadar devam eder. Bu bebeklerin sağlıklı büyüyebilmesi için çok erken yaşta tedavi edilmesi gerekir. Ancak bazı bebekler pek belirgin olmayan tavşan dudak sorunu ile dünyaya gelir. Onlar yaşları ilerleyip de bu görünümden tamamen kurtulmak istediklerinde estetik operasyonlara başvururlar. Bu estetik operasyonların bazıları küçük yaşta yapılan ameliyatların izlerinin giderilmesi için de olabilir.

Yetişkinlerde damak yarığı tedavisi yapılırken farklı estetik ameliyatlar ile kombinlerek daha iyi sonuçlar alınabilir. Izlerin daha az belirgin olması için de çeşitli dudak dolgunlaştırma yöntemleri tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here