Sürekli kuru cildinizi korumak için en iyi bitkisel destekler

0
134

Sürekli kuru cildinizi korumak için en iyi bitkisel destekler nelerdir? Kuru cilt için en etkili yöntemler nelerdir? İşte sürekli kuru cildinizi korumak için en iyi bitkisel destekler…

Sürekli kuru cildinizi korumak için en iyi bitkisel destekler

Genel cilt sağlığı sorunu olan kuru cildin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının belirtisi de olabilen kuru cilt genellikle ciltteki nemi ortadan kaldıran çevresel faktörlerden kaynaklanır. 

Sıcak hava, sıcak banyo, kuru iklim ve bazı sabunlar kuru cilde sebep olan belli başlı etkenlerdir. Evde uygulanabilecek bazı bitkisel ve doğal yöntemlerle kuru cilt sorununun önüne geçmek mümkündür. Sürekli kuru cilt için en iyi bitkisel ve doğal destekler şu şekilde sıralanabilir:

Sürekli kuru cildinizi korumak için en iyi bitkisel destekler

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yumuşatıcı etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağının cildi yumuşatıcı etkisi cilt hücreleri arasındaki boşlukların dolmasını sağlar ve cildi pürüzsüzleştirir. Hindistan cevizi yağı içerisinde doğal olarak bulunan doymuş yağlar cildi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir.

Hindistan cevizi yağı cildin en hassas bölgelerine bile her gün uygulanabilir. Göz altı ve ağız çevresinde de rahatlıkla kullanılabilir. Hindistan cevizi yağının bir diğer avantajı ise bir başka madde ile karıştırmadan kullanılabilir olmasıdır. Günlük kullanım için uygundur.

Vazelin

Vazelin özellikle yaşlı bireylerde cilt sağlığına olumlu etkileri bulunur. Petrol yağından üretilen vazelin cildi koruyucu bir tabaka ile kaplar. Bu sayede ciltteki nem hapsedilir ve kuruluğun önüne geçilir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi özellikle kuru ve hassas cilt sorunlarının doğal tedavisinde sıkça kullanılan bitkisel bir üründür. Yüzyıllardan bu yana cilt sağlığı için kullanılan yulaf ezmesinin antioksidan ve antienflamatuvar etkileri bulunur. Bu sayede yulaf ezmesi ciltte oluşan hasarı iyileştirir. 

Özellikle cilt kuruluğu ve kaşıntı sorunlarından şikayetçi olan kişiler küvetteki ılık suya bir miktar yulaf ezmesi ekleyerek duş almalıdır. 

Antioksidan ve Omega 3

Cildiniz kuruysa cilt hücrelerine zarar veren elementlerin yarattığı tahribatın iyileşmesi süreci uzar. Cilt sağlığını iyileştiren belli başlı bitkisel ve hayvansal gıdalar bulunmaktadır. 

Antioksidan bakımından zengin olan besinler toksin sebebiyle oluşan hasarı en aza indirger ve hücre sağlığını iyileştirir. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

  • Yaban mersini
  • Domates
  • Havuç
  • Bezelye
  • Fasülye
  • Mercimek

Omega 3 bakımından zengin somon gibi balık türleri de cilt sağlığını destekler.

Eldiven

Ellerimiz vücudumuzun çevresel sebepli tahriş edici maddelere en çok maruz kalan bölgesidir. Bulaşık ve çamaşır deterjanı da tahriş edici maddelerdir. Bu sebeple özellikle bulaşık ve çamaşır yıkarken, yerleştirirken ve asarken eldiven giyilmesi gerekmektedir. 

Eller ayrıca ısı değişiminden dolayı tahriş olur. Soğuk havalarda ve ev işi yaparken eldiven kullanmak cilt kuruluğunun ve tahriş olasılığının önüne geçer.

Duş ısısı

Özellikle kış aylarında sıcak suyla duş birçoklarına cazip gelse de bu alışkanlık cildin en büyük düşmanıdır. Sıcak su cildi yakar ve tahrişe yol açar. Nemlendirici ve besleyici özelliğe sahip olarak pazarlanan bazı sabunlar da sıcak duşta ters etki yaratarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. Yıkanılan su ılık ya da soğuk olmalıdır. Tercih edilecek sabun ise parfümsüz olmalıdır.

Nemlendirici cihaz

Evde nemlendirici cihaz kullanmak ısı sistemleri sebebiyle oluşan cilt kuruluğunu en aza indirger. Doğal gaz ve elektrikli ısıtma sistemleri havadaki nemi yok eder. Bu sebeple evde nemlendirici cihaz kullanmak önemlidir. 

Alerjen ve tahriş ediciler

Ani cilt kuruluğunun sebebi kıyafetler ve kıyafetlerin yıkandığı deterjan olabilir. Şömine başında ya da klorlu suda vakit geçirmek de cildi kurutur. Bu gibi etkilerden uzak durmak gerekir.

Evde kolayca yapılabilecek etkili 10 peeling yöntemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here