Spor Yapanlar İçin Cilt Bakım Rehberi

0
306

Spor yapmak genel beden sağlığınız için gerekli olduğu gibi, sağlıklı cilt için de gereklidir. Ancak egzersizlerden önce ve sonra uygun bakımı yapmazsanız alacağınız sonuçlar sizi olması gerektiği kadar mutlu etmeyebilir. Egzersiz sırasında oluşan ter ve kir gözeneklerinizi hızla tıkayabilir, akne, siyah nokta ve hiç hoşlanmayacağınız lekelere yol açabilir. Neyse ki, egzersiz sonrası hoşunuza gitmeyecek durumlardan kaçınmanın ve cildinizin, temiz, parlak görünmesini sağlamanın yolları vardır. Spor salonuna gitmeden veya egzersize başlamadan önce, daha sağlıklı görünen bir cilt için, spor yapanlar için cilt bakım rehberimizi inceleyin.

Egzersizden Önce

Antrenmanınıza başlamadan önce yüzünüzde makyaj varsa yüzünüzü yıkamalı ve göz makyajı temizleyici ile kapsamlı bir temizlik yapmanızı öneririz. Bu, terlemeye başladığınızda gözeneklerinizi tıkayabilecek tüm makyaj ürünlerini çıkarmaya yardımcı olacaktır. Açık havada veya spor salonunda egzersiz yapacaksanız, pratik olarak kullanmak için tek kullanımlık yüz mendillerini çantanıza kolayca yerleştirebilirsiniz. Antrenmanınızı açık havada yapacaksınız dışarıya çıkarken güneşe maruz kalmamak için her zaman ince bir güneş koruyucu tabakası uygulayarak güneşten korunmayı unutmayın.

Egzersiziniz Sırasında

Antrenmanınız için herhangi bir egzersiz ekipmanı kullanmayı planlıyorsanız, önce bunları bir anti-bakteriyel mendil veya sprey ile silmek akıllıca olacaktır. Bu, egzersiz sırasında yüzünüze aktarabileceğiniz bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, cildinize herhangi bir kir veya mikrop bulaşmasını önlemek için yüzünüze dokunmamaya dikkat edin. Antrenman sırasında yüzünüzdeki ve boynunuzdaki terleri hafifçe temizlemek için temiz bir spor havlusu kullanın. Uzun saçlı olanlar ise, saçların cildinize temas edip yağlanmasını engellemek için bir bant ya da toka kullanabilir.

Cilt rahatsızlığı olanların herhangi bir semptomu azaltmak için egzersizlerini ayarlamaları gerekebilir. Örneğin rosaceanız varsa, yüksek yoğunluklu egzersizler alevlenmeyi tetikleyebilir. Yüzün aşırı ısınmasını azaltan daha kısa aralıklara ve düşük yoğunluklu egzersizlere geçerek, egzersiz yaparken başka cilt sorunlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Egzersizden Sonra

Egzersiz programınız biter bitmez yüzünüzü mümkün olan en kısa sürede yıkamalısınız. Kiri ve teri gidermek gözeneklerin tıkanmasını önler. Bir temizleyici ile yıkandıktan sonra cildinizi yenilemek için toner ve nemlendirici kullanabilirsiniz. Düzenli spor yapanlar için ayda en az bir kez yüz bakımı yapılması da gerekebilir. Bu, cildinizin daha derin katmanlarına ulaşmış olabilecek kirleri temizlemek için gereklidir.

Egzersiz cildiniz için mükemmeldir, ancak antrenmanınızdan önce ve sonra uygun bakımı yapmamanız çeşitli problemleri de beraberinde getirecektir. Yukarıda saydığımız önlemleri uygularsanız muhtemelen iyileşmeleri hemen görmeye başlarsınız, ancak tüm bunlara rağmen cildinizle ilgili şikayetleriniz devam ediyorsa sorunun köküne ulaşabilmek için acilen bir cilt bakım uzmanıyla görüşmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here