Sivilce Probleminin Şaşırtıcı Nedenleri

0
189

Sivilce probleminin 4 ana nedeni vardır:  Aşırı yağ üretimi, tıkanmış saç kökleri, bakteriler ve aşırı hormonal aktivite (özellikle androjenler). Gençler özellikle savunmasızken, yetişkinler de bu problemle başa çıkmakta zorlanabilirler. Diyet, bazı ilaçlar, stres ve genetik gibi şeyler bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Reçeteli topikal ve oral ilaçlar, kimyasal peeling ve ışık terapisi gibi çeşitli seçenekler sivilceleri azaltabilir ama yine de, bazı insanlar periyodik olarak belirgin bir sebep görmemelerine rağmen bu problemle boğuşmak zorunda kalabilirler.

İşte, sürpriz sivilce problemleriyle karşı karşıya kalmamak için dikkat etmeniz gerekenler:

Seyahat programınız

Uçağa bindiniz ve varış noktanıza ulaştıktan sonraki gün, can sıkıcı bir sivilce ortaya çıktı mı? Ne yazık ki, ortam değişikliği sivilceyi tetikleyebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre uçak kabinlerindeki nem oranı genellikle % 20’den azken, evdeki nem oranı genellikle % 30’un üzerindedir . Düşük nem, bir kişinin cildinin rehidrasyon çabasıyla daha fazla yağ üretmesine (bakterileri taşır) neden olabilir.

Diş macununuz

Flüorürlü diş macunu, sivilce benzeri perioral dermatit denilen ağız çevresinde kızarıklığa neden olabilir.

Pis yastık kılıfınız

En az uyuyanların bile yüzü, günde en az birkaç saat yastığına temas ediyor. Yastıkta biriken toz, ölü cilt hücreleri, yağ, kir ve bakteriler ertesi gün tekrar aynı yastığa yattığınızda cildinize aktarılıyor ve bu gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna olanak tanıyor.

Egzersiz sonrası rutininiz

Antrenman yaparken çok terlersiniz. Ter, kendi başına sivilceye sebep olmamasına rağmen kirlenen ve yağlanan cildinizi temizlemezseniz sivilcelere merhaba diyebilirsiniz. Bu yüzden egzersiz yaptıktan sonra cildinizi temizlemek çok önemlidir.

Cep telefonunuzdaki bakteriler

Cep telefonları genellikle bakteri yüklü yüzeylere maruz kalmaktadır. Yanağınızı ve çenenizi cihazınıza bastırmak yağ ve bakteri birikmesine neden olabilir.

Sivilce patlatma 

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre sivilcelerinizi patlatmak, bakteriler, irin veya ölü deri hücreleri de dahil olmak üzere içerideki bazı şeyleri cildinizin derinliklerine itme riskini taşır. Bu riski göze alıyorsanız, sivilcelerinizin artması riskini de göze alabiliyorsunuz demektir.

Bazı saç ürünleri

Saçınızda yağ içeren bir şekillendirici ürün kullanırsanız, sivilce riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Saçınız yüzünüze sürtünüyorsa, cildiniz bu yağı emebilir ve gözeneklerinizi tıkayabilir. Alında ve saç çizgisinde kızarıklık, siyah nokta, akne ve beyaz noktaların gelişmesine neden olabilir.

Temizlemeyi ihmal ettiğiniz makyaj fırçaları

Birçok insan makyaj yapmak için her gün çeşitli güzellik araçları kullanır. Fırçalarınız düzenli ve düzgün bir şekilde temizlenmezse, toz, yağ, ölü cilt hücreleri ve makyajın üzerinde birikmeye başlar. Daha sonra bu kir tüm cilde yayılacak, gözenekleri tıkayacak ve sivilce riskini arttıracaktır.

Güneşlenme, güneş kremi ve terleme

Güneşte kalmak sizi terleterek cilt üzerindeki bakteri sayısını arttırır. Aşırı terlediğinizde ise giysileriniz cildinize yapışır, bu da bakterileri cilde hapseder, gözenekleri bloke eder ve sivilce riskinizi arttırır. Kullandığınız güneş koruyucu maddeler ise komedojenikse ve silikon veya shea yağı gibi ağır bileşenlere sahipse, bu bileşenler gözenekleri tıkayabilir ve akneye neden olabilirler.

Gözlük takmak

Gözlükler (güneş gözlüğü, reçeteli gözlükler veya okuma gözlükleri) yağ bezlerine baskı yaptıklarında sivilceleri tetikleyebilirler. Cildin bu sürtünmesi yağ bezlerini uyarır ve aşırı yağ üretimine neden olur, bu da sivilce çıkarmanızı kolaylaştırır.

Cilt bakım ürünlerini değiştirme

Dört veya beş farklı sivilce kremi veya temizleyici arasında geçiş yapıyor musunuz? Ne yazık ki, birden fazla cilt bakım ürününün birleştirilmesi, sivilce riskinizi arttırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here