Ses Estetiği İle Hayalinizdeki Sese Kavuşun

0
725

Günümüzde bir çok insan ses tonunun inceliği ya da kalınlığı sebebiyle bir çok sorun yaşıyor. Özellikle iş hayatında aşırı kalın ya da aşırı ince ses tonu olanlar oldukça zor durumda kalabiliyor. Ses tonlarının inceltilmesi ya da kalınlaştırılması için yapılan ses estetiği uygulamaları ile kişiler hayalindeki ses tonuna kavuşabiliyor.

Ses estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Ses estetiği ameliyatı, ses tellerinin kalınlaştırılması inceltilmesi ya da gerginliğinin değiştirilmesi olarak yapılıyor. Ses güzelleştirme ameliyatı da denilen bu operasyonda kullanılan iki farklı yöntem vardır.

  1. Botoksla ses estetiği ameliyatı.

Bu ses değiştirme estetiği ameliyatında botoks ve dolgu uygulamaları ile ses telleri üzerindeki kas kontrolleri ile tellerin kalınlığı değiştiriliyor. Bu uygulama sonrasında ses tınısı, ses kalınlığı ve ses frekansı hastanın istediği şekilde değiştirilebiliyor.

  1. Larengoplasti tekniği ile ses değiştirme ameliyatı.
  • Bu ses güzelleştirme ameliyatı ise ses tellerinin gerginliği, pozisyonu değiştirilerek beklenen etki yaratılmaya çalışılıyor.
  • Boğazdan hiç bir kesi olmadan ağız içinden girilerek yapılan operasyon genel anestezi altında yapılıyor. Hiç bir kesi ve dikiş olmadığı için de iz kalmıyor.
  • Hastalar operasyondan sonra aynı gün içerisinde taburcu edilir. Özel bir durum oluşması dışında son derece risksiz ve kolay bir operasyondur.

Ses estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Bu estetik operasyon oldukça kısa sürede ve kolay şekilde yapılabilen bir operasyondur. 15 dakika ile 2 saat arasında sürebilen bu operasyon sonrasında hasta tedavi sürecine ses terapisi ile devam edebilir.

Farklı bir durum oluşmadıktan sonra operasyon sonrasında hastalar ertesi gün işlerine gidebiliyor. Ses tellerine direk müdahale yapılan durumlarda ise hastanın 7 ile 14 gün arasında sesini dinlendirmesi gerekiyor. Bu yüzden konuşma ve sesini kullanma gerektiren işlerde hastaların işe gitmeden dinlenmesi gerekiyor.

Doğru ses tonu nasıl yakalanıyor?

Ses estetiği operasyonu sırasında ve öncesinde doktor ile hasta ses tonuna, frekansına ve tınısına karar verir. Bazı operasyonlar sırasında hasta kendi sesini duyup kalınlığına karar verebilir. Bir kaç gün sonra iyileşen ses telleri ile ses tonu değişmeye başlar. Bunun yanında ses tellerinin tamamen değişmesi ve gerçek tonuna ulaşması bir kaç ay sürebilir.

Hangi ses tonları değiştirilebiliyor?

Ses estetiği ameliyatı ya da ses tonu değiştirme ameliyatı, çoğunlukla ince sesleri kalınlaştırmak için yapılan ameliyatlar oluyor. Sesini inceltmek isteyen çok kişi olmasa da bazen çıkabiliyor. Ergenlikten sonra ince ve tiz kalan erkek sesleri kalın ve tok bir hale getiriliyor. Bazen çok kalın kadın sesleri de ses tellerinin uyarılması ile daha ince bir hale getirilebiliyor.

Başka birinin sesine sahip olmak mümkün mü?

Doktora gidip şu kişinin sesine sahip olmak istiyorum derseniz doktorunuz size, sesin nasıl oluştuğu konusunda dişlerin, dudak yapısının, ağızın ve bir çok organın etkisinden bahsedecektir. Ses değiştirme veya ses kalınlaştırma ameliyatı sadece ses tellerine yapılan uygulamalar ile sesin kalınlaşmasını ya da incelmesini sağlar. Başka birinin sesini size verme.

Ses estetiği ameliyatını hangi doktorlar yapar?

Ses değtirme ameliyatı estetik konusunun özel bir bölümü olduğu için sadece uzman doktorar tarafından yapılabilir. Tüm kulak burun boğaz doktorları ses estetiği ameliyatı yapmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here