Selülitten Kurtulmanın 3 Farklı Yolu

0
207

Engebeli bir cilde sahip olmayı kimse istemez. Evet, selülitten bahsediyoruz. Ne yazık ki duşta o bölgeleri ovmanız hiçbir işe yaramıyor. Selülitten kurtulmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeylere bir göz atalım.

Kadınların yaklaşık %80-90’ı yaşamlarının bir döneminde vücutlarında selülitle karşılaşacaktır. Suçlu ise genelde östrojen, genetik ve yaşam tarzınızdır. Selülit, yağ hücreleri cilt ile cildi kaslara bağlayan lifler arasında sıkıştığında doğal olarak oluşur. Lifler cildi aşağı çeker ve voila! Korkunç çukurlaşma başlar.

Sebebi ne olursa olsun herhangi bir açıklama sizi daha iyi hissettirmeyecek biliyoruz.

Selülite engel olmak için, egzersiz ve temiz bir yaşam tarzı kesinlikle mükemmel bir başlangıç olacaktır ama tüm bunlar bile sizi rahatsız eden o görüntüden kurtulmak için kesin bir yöntem değildir. Hatta selüliti ortadan kaldırmayı vaat eden topikal kremler, serumlar veya masajlar da tek başına çok işe yaramaz. Selüliti tedavi ettiğini iddia eden çoğu topikal tedavi, cildi tedavi eder, bölgenin görünümünü geçici olarak iyileştirir, ancak hiçbir zaman selülitin kendisini tedavi etmez.

Peki ne işe yarıyor?

Gerçek şu ki, henüz kesin bir tedavi yok. Ancak, bazı geçici sonuçlar sunabilen birkaç tedavi var. Bunlardan bazıları da diğerlerinden daha somut ve uzun ömürlü:

Işık veya Lazer Tedavisi: Selülit görünümünü azaltmanın bir yolu olarak, invaziv olmayan bölümdeki en umut verici sonuçlara sahip tedavi, ışık terapisi, mekanik masaj ve radyofrekans kullananılan bir yöntemdir. Bu tedaviye VelaShape denir. VelaShape’te rahatsız edici alan öncelikli olarak ışık enerjisiyle ısıtılır, daha sonra bölgeye radyo frekansı enerjisi ile derinlemesine nüfuz etmek için hafif masaj uygulanır, selülit oluşturan yağ ve bağ dokusunun metabolizması bu şekilde hızlandırılır. Bu tedavi noninvaziv olduğu için anestezi gerekmez. Tüm cilt tonları için de güvenlidir. Bununla birlikte bazı eksileri vardır, çünkü Velashape’te tam sonucu almak için 4 ila 6 haftalık tedaviye ihtiyaç duyulur ve bazı hastaların – üç ay sonra başka seanslar yapması da gerekebilir.

Masaj Tedavileri: Selülit azaltımına invaziv olmayan bir yaklaşım arayan bazı hastalar ise, mekanik masaj terapisine yöneltilmektedir. Bu masaj, FDA onaylı popüler bir cihaz olan Endermologie ile uygulanır. Selülit olan bölgedeki kan akışını arttırmak, bağ dokusunu gevşetmek ve o bölgedeki yağı parçalamak için kullanılır. Sonuçlar geçicidir ve hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genel olarak gerçek bir yarar görmek için birden fazla tedavi (10+ gibi) yapılmalıdır.

Cerrahi Tedaviler: Liposuction selülit tedavisinde isteyen herkes için uygun olmasa da, Cellfina adı verilen ve doktorlar ile hastaların ilgisini çeken, başka bir minimal invaziv tedavi yöntemi de vardır. Bu uygulama esas olarak kalça ve uyluk bölgesi için daha uzun ömürlü (ancak yine de geçici) sonuçlar verir. Doktorunuz çukurlaşmaya neden olan lifli bölgelere erişmek ve kesmek için selülitli bölgelerde küçük kesiler yapar. Böylece lifler serbest bırakılır ve engebeli alan düzelir. Minimum 2-3 hafta süren bir iyileşme süresi gerektirir ve birkaç gün sürebilen morluklara sebep olabilir. Cellfina lokal anestezi altında yapılır ve sonuçlar, diğer invaziv cerrahi seçeneğin aksine, ilk hafta içinde görülebilir ve üç yıla kadar sürebilir.

Bilim henüz selülitin kesin çözümünü bulamamış olsa da sizi rahatsız eden görüntüleri yumuşatmanın yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı seçenekleri vardır. Plastik cerrahınızla konuşarak hangi tedavinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here