Selenyum takviyesi nedir? Selenyum takviyesi ne işe yarar?

0
296

Selenyum takviyesi nedir? Selenyum takviyesi ne işe yarar? Selenyum takviyesi potansiyel yararları ve zararları nelerdir? İşte selenyum takviyesi hakkında bilinmesi gerekenler…

Selenyum takviyesi nedir? Selenyum takviyesi ne işe yarar?

Selenyum toprakta doğal olarak bulunan bir mineraldir. Su kaynakları ve bazı gıda ürünlerinde de selenyum bulunur. Kişinin günlük ihtiyacı olan selenyum miktarı ortalama 55 mikrogramdır fakat selenyum metabolizma sağlığı açısından büyük rol oynar.

Selenyum takviyesi nedir?

Antioksidan etkisi bakımından son yıllarda dikkat çekmeye başlayan selenyum, takviye olarak da satılmaktadır. Antioksidanlar hücreleri hasara karşı korur. Selenyum takviyesi ürünlerinin prostat kanseri riskini azalttığı şeklinde bir inanış olsa da yapılan birçok araştırma bu tip ürünlerin kanser önleyici etkisi olmadığını göstermiştir. Selenyum kolorektal ve akciğer kanseri riskini azaltmaz. Hatta bazı araştırmalara göre yüksek dozda selenyum alımı cilt kanserine sebep olabilir.

Selenyum takviyesi ne işe yarar?

HIV, Crohn hastalığı gibi bazı sağlık sorunları düşük selenyum seviyesi ile bağlantılıdır. Damar yolu ile beslenen kişilerde de düşük selenyum seviyesi riski bulunur. Bazı durumlarda doktorlar bu risk grupları için selenyum takviyesi ürünlerinin kullanımını gözetim şartıyla önerebiliyor.

Selenyumun belli başlı sağlık sorunlarını engellediğine ve tedavi ettiğine yönelik çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çalışmalar genellikle astım, eklem iltihabı, kepek sorunu ve kısırlık gibi sağlık sorunları üzerinde yoğunlaşmıştır. Yapılan çalışmaların ışığında selenyumun bu rahatsızlıkları engellediği ya da tedavi ettiği yönünde bir bulgu saptanmamıştır.

Günlük selenyum ihtiyacı ne kadar?

Kişinin günlük selenyum ihtiyacı aşağıda belirtildiği gibidir:

  • 1-3 yaş arasındaki çocuklar günde 20 mikrogram
  • 4-8 yaş arasındaki çocuklar günde 30 mikrogram
  • 9-13 yaş arasındaki çocuklar günde 40 mikrogram
  • 14 yaş ve üzeri bireyler için günde 55 mikrogram
  • Hamile kadınlar için günde 60 mikrogram
  • Emziren kadınlar için günde 70 mikrogram

Selenyum hangi gıda ürünlerinde doğal olarak bulunur?

Bir gıda ürününün selenyum oranı genellikle yetiştiği toprağın ve suyun kalitesi ile doğru orantılıdır. Selenyum içeriği zengin olan gıda ürünleri şu şekildedir:

  • Brezilya fındığı, fındık ve ceviz
  • Ton balığı, sazan, kırmızı levrek ve ringa gibi taze ve tuzlu su balıkları
  • Et
  • Tahıl ürünleri

İşlenmemiş gıdalar selenyum bakımından zengindir. Bu gıdaların işlenme sürecinde ise selenyum minerali miktarı azalır ya da tamamen yok olur.

Selenyum takviyesi potansiyel yararları ve zararları nelerdir?

Selenyum takviyesi ürünlerinin talimatlara uygun şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Aşırı dozda selenyum takviyesi kullanımı nefesin kokması, ateş, bulantı, karaciğer, böbrek ve kalp sorunlarına sebep olabilir. Çok yüksek dozda selenyum takviyesi tüketimi ölüme bile yol açabilir.

Selenyum takviyesi ürünleri antiasit, kemoterapi gibi ilaçlar, kortikosteroid, niasin ve kolesterol düşürücü etkisi olan ilaçlar ve doğum kontrol hapları ile beraber kullanılmamalıdır.

Selenyum takviyesi ürünleri cilt kanseri riskini artırabilir. Cilt kanseri riski yüksek olan kişilerin kesinlikle selenyum takviyesi ürünleri kullanmaması gerekir

Çinko takviyesi nedir ve ne işe yarar?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here