Şampuan ve saç bakım ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0
101

Birçok kişi saç şampuanı ve saç kremi seçerken nelere dikkat etmesi ve hangi ürünlerden uzak durması gerektiğini bilmiyor. Saç şampuanı içerisindeki kimyasallar saç ve kafa derisi sağlığını doğrudan etkiliyor. Peki şampuan ve saç bakım ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Şampuan ve saç bakım ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kişisel bakım ürünlerine olan talep gün geçtikçe artıyor. Herkes daha güzel ve daha sağlıklı görünmek istiyor. Saç pek çoğumuz için kişisel bakımın öncelikli alanlarından. 

Hem kadınlar hem de erkekler için piyasada çok sayıda saç şampuanı ve saç bakım ürünleri satılıyor. Bu durumda kişiye en uygun saç bakım ürününü seçmek daha zor bir hal alıyor. Peki şampuan ve saç bakım ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Göz atalım:

Saç şampuanı ve saç bakım ürünleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Piyasada reklam gücü çok yüksek saç şampuanı ve saç bakım ürünleri mevcut. Ürünün reklam gücünün yüksek olması kalite ya da size uygun olduğu anlamına gelmiyor. Saç şampuanı ve saç bakım ürünleri seçerken bunlara dikkat edin:

Saç tipi

Doğru saç şampuanı ve saç bakım ürününü seçerken saç tipi faktörünün önemi büyük. Saç şampuanı ve saç bakım ürünü seçmeden önce mutlaka saç tipinizi bilmeniz gerekiyor. Saç tiplerine göre saç bakım ürünleri seçimi şu şekilde olmalıdır:

  • Kabarık saç: Saçı kabarık olan kişilerin saçları genellikle kuru, sert ve dağınık oluyor. Saç tipimiz kabarıksa içerisinde sodyum loril sülfat ve sodyum loril eter sülfat maddeleri bulunan saç şampuanlarını ve saç bakım ürünlerini seçmenizde fayda var.
  • Kuru ve sert saç: Saç tipi kuru ve sert olan kişilerin kafa derisinde ya çok az ya da hiç doğal yağ bulunmaz. Bu durumda kafa derisini nemlendirecek, nemlendirici özelliğe sahip şampuan ve bakım ürünleri seçilmelidir. Güçlendirici özelliği bulunan şampuanlardan uzak durulmalıdır. Çay ağacı yağı ve mentol içeren şampuanlar nemlendirici özelliğe sahiptir. Sülfat içeren ürünler tercih edilmemelidir. 
  • İnce saç: Saç tipi ince olan kişilerin saçları, kafa derisindeki doğal yağlar sebebiyle yağlı görünür. Bu saç tipine sahip olan kişiler yağlanma karşıtı şampuan ve bakım ürünü kullanmalıdır.

Şampuan ve bakım ürünü içerisindeki malzemeler

Doğru şampuanı seçerken içerisindeki malzemeleri kontrol etmenizde fayda vardır. Bazı şampuanlar saç ve kafa derisine zarar verecek kimyasallar içeriyor olabilir. Bu durumda saç ve kafa deriniz zarar görür, kafa derisindeki doğal yağlar azalabilir ve saç dökülmesi görülebilir. Saç şampuanı seçerken bitkisel bazlı ve kimyasal içermeyen ürünleri seçmeniz önerilir. Bu tip şampuanlar kimyasal içermediği için saç dökülmesi ve benzeri sorunların önüne geçer ve saç sağlıklı uzamasını destekler.

PH değeri 5.5’e yakın olan ürünleri seçmeye özen gösterin. Paraben ve dimetikon içermeyen şampuanları kullanın. Şampuan çok köpürüyorsa fazla kimyasal madde içeriyor anlamına gelir. Bu sebeple çok köpüren şampuanları tercih etmeyin.

Saç tipinize uygun şampuan ve saç bakım ürününe karar veremiyorsanız bir dermatologla görüşün.

Kafa derisinde sivilce nasıl geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here