Sağlıklı bronzlaşmak için dikkat edilmesi gerekenler

0
525

Yaz demek bronz bir ten, kum ve güneş demek bir çok insan için. Hafif bronz bir tenin hem daha sağlıklı göründüğü hem de kıyafetleri daha güzel gösterdiği kabul edilmiş bir gerçek. Peki bronzlaşmak sağlıklı mıdır? Kalıcı bir bronzlaşma için ne yapılmalıdır? Bronzlaşmanın zararları nelerdir?

sağlıklı bronzlaşma

Bronzlaşmaya başlamadan önce cildinizi buna hazır hale getirin

Kalıcı bronzlaşma için yapılması gereken ilk şey, cildin buna hazırlanmasıdır. Bronzlaşmadan önce bedene ve yüze yapacağınız peeling işlemi ile ölü derinin atılması cildinizi bronzlaşmaya hazır hale getirir. Aynı zamanda böylelikle daha estetik ve hoş görünümlü bir bronzlaşma gerçekleşmiş olur.

Bronzlaşmak için direk güneş altında kalmayın

Özellikle açık renkli tenli insanlar güneş altında kaldığında bronzlaşmak yerine kızarırlar. Hatta çok kolay bir şekilde güneş yanığı olabilirler. Bu sebeple güneş altında direk kalmak yerine, gölgede oturarak ya da güneşin tepede olmadığı, etkisini yitirdiği zamanlarda güneşlenerek kendinizi güneş yanıklarından koruyabilirsiniz.

Güneş kremi kullanmayı sakın unutmayın

Güneş artık zararlı ışınları direk tenimize ulaştırır hale gelmiştir. Bu sebeple uv koruyuculu güneş kremlerini her daim kullanmak çok önemlidir. Özellikle yüzünüzde ve hassas bölgelerinizde yüksek faktörlü güneş koruma kremi kullanmanız gerekir. Hızlı bronzlaşmak istiyorsanız daha düşük koruma faktörlü güneş kremleri tercih edebilirsiniz. Tatilin ilk günlerinde daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanabilir, günden güne daha düşük faktörlü olanlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Acele etmeyin, yavaş yavaş bronzlaşın

Kalıcı bir bronzlaşmanın prensibi yavaş yavaş bronzlaşmaktır. Uzun süre güneş altında kalarak hızlı bir şekilde bronzlaşmak isterseniz ten renginiz değişmez, soyulur ve kısa süre içinde eski ten renginize dönersiniz. Unutmayın, gün ve gün yavaş yavaş bronzlaşırsanız ten renginizi bir sonraki yaza kadar koruyabilirsiniz.

Yaz tatilinde kesinlikle solaryuma girmeyin

Gün içinde güneşlenme imkanınız varken aynı zamdanda solaryuma da girmeyin. Sadece plajda güneşlenmek sağlıklı bir bronzlaşma için yeterli olacaktır.

Havuç yağı, kakao yağı uygulamak gibi doğal yöntemler kullanın

Çeşitli doğal yağların tene sürüldüğünde bronzlaştırmayı desteklediği bilinmektedir. İsterseniz fazla olmayacak şekilde kakao yağı, havuç yağı, zeytin yağı, bebek yağı gibi doğal yağları sürerek bronzlaşmayı hızlandırabilirsiniz.

Plajda hareket edin

Sadece güneşlenmek için uzanmak yerine plaj voleybolu oynayın, denizde su topu oynayın, uzun plaj yürüyüşleri yapın. Bu sayede hem hareket etmiş hem de fark etmeden bronzlaşmış olursunuz. Hareket halinde olduğunuz sürece tüm vücudunuz güneş ışınlarına maruz kalacağı için daha eşit şekilde bronzlaşabilirsiniz.

Bronzlaşma sürecinde cildinize iyi bakın

Güneş ışınlarına doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalan cildimiz kurur, çatlar ve buruşur. Bu sebeple güneşe maruz kaldığınız müddetçe düzenli olarak duş alın. Duştan sonra güneş sonrası nemlendiricilerle ya da diğer kremlerle cildinizi sürekli nemlendirin.

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here