Sağlıklı Bir Kiloda Mısınız? Boy ve Cinsiyete Göre Ağırlık Aralıkları

0
211

İdeal ağırlık nedir?

Birçok insan kaç kilo olması gerektiğini ve ideal kilosunu merak eder. Fakat ne yazık ki her insana uyacak ideal bir kilo yoktur, çünkü ideal kilonun belirlenmesinde birden çok faktör rol oynamaktadır. 

Bu faktörlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Boy
  • Cinsiyet
  • Yağ ve kas oranı
  • Vücut yüzey alanınız

Vücut kitle indeksi (VKİ) ideal bir kilo aralığını hesaplamanın en popüler yollarından biridir. Peki vücut kütle endeksi nedir?

Vücut kitle indeksi (VKİ), vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen VKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

18.5 ve 24.9 arasındaki bir sonuç, boyunuz için normal kiloda olduğunuz anlamına gelir. Sonuç 18,5’in altında ise, zayıf olarak nitelendirilirsiniz. 25 ve 29,9 arası bir sonuç fazla kilolu olduğunuzu gösterir. VKİ’niz 30 ila 35 veya daha fazla olması halinde ise obez olarak kabul edilirsiniz. 21 ise Vücut kitle endeksinde ideal olan değerdir.

Bununla birlikte, vücut kitle endeksi ideal kiloda olduğunuzu anlamanız için tek başına yeterli değildir, Bunun sebebi ideal ağırlıkta rol oynayan yaş, vücut yüzey alanı, yağ/ kas oranı ve diğer faktörleri göz önünde bulundurmamasıdır.

Örneğin, genellikle yaşlılar  gençlere göre daha fazla vücut yağı depolarlar. Kadınlar da  erkeklere göre daha yüksek vücut yağına sahiptir. Bir diğer örnek ise sporculardır. Yoğun kas yapısına sahip olduklarından kas ağırlıkları normale göre daha fazladır. Buna bağlı olarak ideal vücut ağırlıkları spor yapmayan birine göre daha yüksektir.

Tüm bu örneklerde, BMI numarası bir kişinin ideal kilosunda olup olmadığının en iyi göstergesi olmayabilir.

Sağlıklı kiloyu belirlemek için diğer yöntemler nelerdir?

İdeal kilonuzu belirlemekte rol oynayan birkaç diğer faktör ise şunlardır.

Bel-kalça oranı

Bel çevrenizin ve kalça çevresinin oranı bel-kalça oranınızı oluşturur . Bu sayı, yağınızın ne kadarının bel, kalça ve kalçalarınızı içeren alt vücudunuzda depolandığını gösterir.

Kadınlar için sağlıklı bir oran 0,85 veya daha azıdır. Erkekler için 0.9 veya daha azdır. 1’den yüksek bir oran, her iki cinsiyet için de kalp hastalığı ve buna benzer diğer risklerin arttığı anlamına gelebilir.

Ancak bu ölçümü yapmak için bir uzmana başvurmanız daha doğrudur, çünkü kendinizi ölçüyorsanız, en doğru ölçümleri kaydedemeyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra vücut oranları kişiye göre çeşitli nedenlerden dolayı değişiklik gösterebilir. Örneğin kaslı kalçalarınız varsa eğri bir okuma yapılmış olabilir.

Vücut yağ yüzdesi

Kas ve yağ farklı miktarlardadır. Atletik insanların vücutları çoğunlukla kastan oluşur ve bu da vücut kitle endekslerinin yüksek çıkmasına neden olur. Yani kilonuz, vücudunuzda ne kadar yağ olduğuna dair tek gösterge değildir. Yaşam tarzınıza, günlük diyetinize ve fiziksel aktivitelerinizin türüne bağlı olarak, vücudunuzun farklı bir bileşimi olacaktır. Bu nedenle vücut yağ ölçümü daha etkili bir cevap olabilir.

Vücudunuzun yağ yüzdesini almak için doktorunuzu veya eğer varsa spor hocanızı ziyaret edebilirsiniz. Bu hesaplama yapılırken; boyunuzun, kilonuzun, bel ve kalça çevresinin, bilek ve ön kol çevrenizin ölçüleri göz önüne alınır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here