Saçlarımızı yaza nasıl hazırlamalıyız?

0
498

Yaz geliyor, deniz sezonu kapıda. Nasıl ki güneşlenirken cildimiz koruyor ona özel bakım yapmamız gerekiyor, aynı şekilde saçlarımız da güneşin denizin etkisi ile kuruyor ona özel bakım yapmamız gerek. Peki uçlarının çatallaşmaması, çok kurumaması ve dökülmemesi için saçlarımız yaza nasıl hazırlarız?

saçlarımızı yaza nasıl hazırlamalıyız

Şampuanlarınızı dikkatli seçin

Şampuan saç yapısını etkileyen en önemli detaylardan biridir. Yaz aylarına yaklaşırken uv filtreli ya da saça nem veren şampuanları tercih edebilirsiniz. Saç, bir süre kullanılan şampuana alışır. Bu sebeple sık sık şampuan değiştirmemek gereklidir. Aynı şampuanın kurutucu etkisi olanını ya da nem maskesi gibi nem sağlayanlarını zamanına göre kullanabilirsiniz.

Havalar ısındıkça fön makinelerinden uzaklaşın

Saçın kaybettiği nem oranı hava sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Havalar ısındıkça saçlar kurur, matlaşır ve kırılgan bir hale gelir. Bunun sebebi de sıcak ve nemli hava ile saçın daha fazla buharlaşmasıdır. Saça nemini kazandırmak için saç maskeleri yapmanın yanında asıl yapılması gereken saç kurutma makinelerinden uzaklaşmaktır. Fön makineleri saça direk tutulduğu için saçları aşırı derecede kurutur. Kış aylarında bu çok fark edilmese bile yaz aylarında kuruluk dikkat çekici hale gelir. Bunun önüne geçmek için havalar ısındıkça daha az fön makinesi kullanılmalı ve saçlara daha az fön çektirilmelidir.

Saçlarınızın rengini koruyun

Güneş, deniz, havuz suyu içerisinde bulunan kimyasallar saça derinlemesine etki eder. Bu etki sonucunda saçın rengi açılır ya da rengi bozulur. Bunun önüne geçmek için saçınıza çeşitli koruyucu maskeler uygulayabilirsiniz. Ayrıca normal vücudumuza sürdüğümüz güneş kremlerinin saç için de harika birer güneş koruyucu olduğunu unutmayın. Özellikle güneşe  direk maruz kalan saçın üst kısımlarına güneş kremi sürerek saçlarınızı güneşin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

Saçlarınıza e vitaminli doğal maskeler yapın

Saç maskeleri düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığında saça en fazla parlaklık, canlılık veren şeydir. Bu maskeleri pahalı markaların hazır ürünleriden seçebileceğiniz gibi evde kendiniz doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Hazır maskelerin içerisinde bulunan e vitaminine kadar her şeyi kendiniz ekleyebilirsiniz. E vitaminleri kapsül olarak eczanelerde satılmaktadır. Onlardan bir tane kapsül bir maske için yeterlidir. Evde yapabileceğiniz saç maskesi tarifleri için Yapımı kolay, etkisi büyük doğal saç maskeleri bölümüne bakabilirsiniz.

Saçlarınızı akşamları yıkayın

Sıcak havalarda saç yıkama zamanlarını güneş battıktan sonra yani akşam saatlerine almak,saçlarınızın daha nemli, hacimli ve parlak olmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde özellikle de öğle saatlerinde saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız hızla kuruyacak, nem dengesini yitirecektir.

İçten gelen güzellik, beslenme

Saçın, cildin, vücudun her bir parçasının sağlıklı olması ve sağlıklı görünmesi için dışarıdan yapabileceğiniz uygulamalar kısıtlıdır. Sağlıklı bir saç ve cilt için yapmanız gereken asıl şey, sağlıklı ve doğru beslenmedir. Yeterli protein, doğru karbonhidrat, saç için faydalı tuzları ve mineralleri alarak saçlarınızı içten içe besleyebilirsiniz. Sadece dışarıdan yapacağınız uygulamalar ile saçlarınızı ancak belirli bir seviyeye kadar parlak ve hacimli gösterebilirsiniz.

Kuru şampuanlardan uzak durun

Kuru şampuanlar içerisindeki kimyasallar ile saçın yağını ve nemini alıp saçı geçici olarak çok kabarık bir hale getirir. Kış aylarında ya da sonbahar gibi aylarda hızlı ve kesin bir sonuç olsa da yaz aylarında kullanmamak gerekir.

Tabi ki, stresten uzak durmaya çalışın

Stresin her şeye direk etkisi vardır, ancak bilinen en büyük etkisi ise saçları dökmesidir. En duygusal organımız bağırsaklarımızdır, sonrasında da saçlarımız olabilir. Sağlıklı uzayan ve dökülmeyen saçlar için stresten uzak durmaya çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here