Saç Rengini Açmak İçin En Güvenli 5 Yöntem

1
1677

Yaz ayları güneş altında uzun süre kaldığımız için saç rengimizin normalden bir kaç ton daha açık bir hale geldiği aylardır. Yaz ayları aynı zamanda aç açma işlemlerinin en fazla yapıldığı aylardır da. Güneşin bu saç rengi açıcı etkisini farklı yöntemler ile birleştirip saçları daha güzel bir renge getirmek yaygın. Peki evde saç rengi açmak için neler yapılabilir?

Evde saç rengini açma yöntemleri

  1. Papatya suyu ile saç rengini açmak.

Koyu saç rengini açmak için doğal yöntemler deyince akla ilk gelen yöntem papatya suyudur. Bu yöntem için, taze papatya kullanmanız daha iyi olur. Kurutulmuş papatyaların saç rengini daha az açtığı söylenmektedir. Taze bir demet papatyayı bir litre su ile kaynatın. Papatya özlerinin tam olarak çıkmasını bekleyin. Sonrasında papatyalar da kaynamış suyun içerisinde iken bunu bekletin. Ilıyana kadar bekleyin. Sıcak su ile saç yıkamak saçlara zarar verir.

Papatya suyu ılıdıktan sonra köklerinden başlayarak bu suyu tüm saçınıza sürün, dökün. Her yerine eşit miktarda gelmesini sağlayın. Bu saç rengini açma yöntemini mümkünde deniz kenarında güneşlenirken yapın. Papatya suyu ile ıslanmış saçlarınızı güneşte kurutun. Her yerine güneş gelmesi için sık sık saçlarınızı kaldırın, bir o tarafa bir bu tarafa atın. İsterseniz bu işlemi bir kaç kez daha yapabilirsimniz.

  1. Oksijenli su ile saç açmak

Saç açma yöntemleri başında yine en eski zamanlardan bu yana kullanılan bir yöntemdir oksijenli su. asıl adı hidrojen peroksit olan oksijenli su, normalde açık yaralarda pansuman yapmadan önce yarayı temizlemek için kullanılan steril bir malzemedir. Tüm eczanelerde bulunan bu medikal suyu saç rengimizi açmak için kullanabiliriz.

Oksijenli su ile saç açma nasıl yapılır?

Bu malzeme ile saç açmak biraz tehlikeli olabilir, o yüzden hem öncesinde hem uygulama yaparken hem de sonrasında dikkatli olmak gerekir. Oksijenli su fazla kullanıldığında saçları yakabilir, bu yüzden az miktarda kullanmak gerekir. Evde saç açma yöntemlerinden biri olmasının sebebi kolay ve ekonomik olmasıdır.

  • Oksijenli su ile saçlarınızın rengini açmadan önce mutlaka saçlarınıza saç kremi sürmelisiniz. Bu şekilde saçlarınızın yıpranmasını engelleyebilirsiniz.
  • İlk adım olarak oksijenli suyu normal su ile seyreltin. Ne kadar oksijenli su kullanıyorsanız aynı miktarda normal su ekleyin. Bu karışımı boş ve temiz bir sprey şişesinde yapabilirsiniz. Sonrasında uygulaması da daha kolay olacaktır. Sonra saçlarınızın her yerine güzelce sıkıp yayın.
  • Eğer bu işlemi yaz aylarında yaptıysanız saçlarınızda bu su varken güneşin altında kalabilir, saçlarınızı güneşte kurutabilirsiniz. Eğer kış aylarında bu uygulamayı yaptıysanız o zaman saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz. Yalnız kurutma makinesini saçlarınıza çok yaklaştırmayın saçlarınız zarar görmesin.
  • Saçlar tamamen kuruduktan sonra ise duş alın. Şampuan ile yıkayıp bakım maskesi ya da saç kremi ile tamamlayın.

Boyalı saç rengini açma yöntemleri arasında en güvenli olanlarından biri oksijenle saç açma yöntemidir. Boyalı saçlarda özellikle de sarı tonlarında oryal kullanıldığı için tekrar bu maddeyi saçınıza süremezsiniz. Bu yüzden de oksijenli su, papatya suyu gibi daha doğal yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

  1. Karbonat ile saç rengini açma yöntemi

Karbonat tek başına saç açıcı bir madde olarak kullanılabilir. Aynı zamanda karbonatı oksijenli su ile, limon suyu ile ya da farklı maske tarifleri içerisinde farklı malzemeler ile karıştırarak da saç açma işlemi için kullanabilirsiniz.

En basit saç rengi açmak için maske tarifi; iki su bardağı limon suyu ile bir paket karbonattan oluşur.  Bu ikisini iyice karıştırıp saçlarınıza sürün, bir süre bekledikten sonra güneş altında ya da saç kurutma makinesi ile kurutun. Istediğiniz renk tonunu yakalayana kadar bunu yapabilirsiniz.

  1. Evde oryalle saç açma işlemi

Oryal, kimyasal boyaların yanında saç rengini açmak için kullanılan kimyasal bir maddedir. Çok yoğun bir etkisi olan bu maddeyi saçlarınıza sürerken özellikle de evde kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Saçlarınızın rengini aşırı açabilir daha kötüsü saçlarınızı kolaylıkla yakabilirsiniz. Biz, evde oryalle saç açma işlemini pek tavsiye etmiyoruz.

  1. Hazır saç açıcı kremler

Doğal saç açma güneşsiz de yapılabilir. Saç renginizi açmak için yazı beklemek zorunda değilsiniz. Çeşitli markaların saç açıcı kremleri ve spreyleri var. Onları alabilir, saçlarınızı kademe kademe açmak için biraz biraz düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Sonrasında sadece saç kurutma makinesi ile kurutmanız yeterli. Bu saç kremlerini kullanırken saçınızın yıpranmaması için farklı saç bakım maskeleri ve kremleri kullanmayı da unutmayın.

1 YORUM

  1. Saçlarımı sürekli boyuyorum açıcı yüzünden hep yıpranıyor bende açıcı kullanmadan açmaya alıştım ama olmadı saçlarım koyu istediğim renk çok açık olduğu için sanırım yüzden yine açıcı ile açmak zorunda kaldım ama saçlarım artık çok yıprandı ve hafif yanıklar var doğal keratinin saçıma iyi geleceğini okudum birkaç yerde ve patenli olandan alıp kulandım saçlarımda ne yıpranma o yanıklar nede sertlik kalmadı açıcı bile kullansam saçım her zaman sağlıklı artık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here