Saç Ekiminden Önce Yapmanız Gerekenler

0
65

saç ekimine ihtiyaç duyan birey

Saç ekimi işlemi sanılanın aksine uzun ve ciddi bir operasyondur. Birçok operasyonda olduğu gibi saç ekiminden önce de uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan bazıları genel operasyon kuralları açısından herkes tarafından uyulması gereken kurallar olduğu gibi, bazıları da saç ekimi işlemine özel uygulanması gereken kurallardır.

Saç Ekimi Süreci

Genel olarak bir saç ekim süreci neredeyse tam gün sürer. O yüzden tam gün boyunca operasyonun gerçekleştirileceği yerde olmanız gerekeceğini aklınızdan çıkarmayın ve tüm programınızı buna göre yapın. Greft miktarı, prosedürün ne kadar iyi gittiği, kan basıncı, olağandışı kanama gibi faktörlerin sayısı operasyonuzun uzunluğunu belirler. Nakil yapılan saç ve sakal bölgenizi bandaj değişiminin yapılacağı üçüncü günden sonra yıkayabileceğinizi düşünerek hareket edin.

Saç Ekimi Öncesi

Yapılacak işlem öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar, işleme kalan zamana bağlı olarak değişiklik gösterir.

Saç Ekimi İşleminden İki Hafta Önce

1- Kanama riskini arttırdıkları için aspirin, ibobrufen, otlar, E vitamini içeren ilaçları veya vitamin takviyelerini almayı bırakın. Herhangi birini doktor tavsiyesiyle kullanıyorsanız lütfen doktorunuza danışın.

2- Saçlarınızı veya sakalınızı özellikle başınızın arkasında yer alan bölümleri kesmeyin veya traş etmeyin. Bu bölgeler verici alanlar olma özelliğini taşır.

3- Doktorunuzun bilmesi gereken herhangi bir tıbbi geçmişiniz varsa bunu söylemeyi kesinlikle unutmayın. Yüksek tansiyon, diyabet, astım, göğüs ağrıları veya çarpıntı, karaciğer veya böbrek problemleri, uyku bozuklukları veya nefes darlığı yaşadıysanız, doktorunuzun bu bilgiye sahip olması son derece önemlidir.

4- Hepatit B, Hepatit C veya HIV’iniz varsa doktorunuzun bilgilendirmeniz çok önemlidir. Emin değilseniz veya şüpheleriniz varsa, kan testleri yaptırarak bunu kontrol edin ve sonuçlarını doktorunuza bildirin.

Saç Ekimi İşleminden Bir Hafta Önce

1- Ameliyat sırasında kanama tehlikesini engellemek için işlemden bir hafta önce ve bir hafta sonra alkol alımından kaçının.

2- Sigara ve nikotin içeren tüm ürünlerden kaçının.

3- Ameliyattan 3-7 gün öncesinden başlamak üzere ağır fiziksel egzersizlerden kaçının.

4- Herhangi bir tür besin takviyesi kullanmaktan kaçının.

5- İşleme bir hafta kala saçınızı boyamaktan kaçının.

Saç Ekimi İşleminden Bir Gece Önce

1- Saçınızı veya sakalınızı yıkayın ve banyo yapın.

2- Erken uyuyun ve operasyonu düşünerek kendinizi zorlamayın.

Saç Ekimi İşlemi Gününüzde

1- Saçınızı veya sakalınızı yıkamayın.

2- Sağlıklı bir kahvaltı yapın.

3- Kahve içmeyin.

4- Başınızın üzerinden kolayca giyilip çıkarılabilen rahat kıyafetler giyin. Böyle durumlarda düğmeli ya da fermuarlı eşofmanlar en tercih edilen kıyafetlerdir. Şıklığınıza bir günlüğüne ara verip siz de böyle bir eşofman giymeyi tercih edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here