Saç Ekimin Başarısız Olmasının 5 Nedeni

0
717

Dökülen ve yerine yenisi çıkmayan saçlar kelliğe neden olur. Kellik, kadınlar için bir sorun olabilse de asıl erkekler için ciddi bir sorundur. Özgüven kaybından kendini yaşlı ve çirkin hissetmeye kadar duygusal çöküntüye neden olan kelliğin kesin ve tek çözümü saç ekimidir. Şimdilerde dünyanın bir çok yerinde estetik uzmanları tarafından uygulanmaya başlanan bir çok yöntemle yapılan saç ekiminin başarısız olma ihtimali de vardır. Peki bir saç ekimi neden başarız olur, ne yanlış yapılabilir?

Saç ekimi neden başarısız olur?

  1. Hastanın bu operasyona uygun olmaması.

Hasta saç ekimi için uygun bir aday olmayabilir. Bunun bir çok nedeni vardır; ilk olarak en önemli ve etkili neden hastanın ensesindeki saç köklerinin yeterli ve güçlü olmaması. Saç nakli yapılması için hastanın ensesindeki saçlardan alınması gerekir. Ancak bu ensedeki saçlar aşırı güçsüz ise ekildikten kısa bir süre sonra döküleceklerdir. Saç ekimi operasyonu başlamadan önce ilk muayeneye gittiğinizde doktorunuz sizin saç ekimine uygun olup olmadığını kontrol eder. Bazen bazı profesyonel olmayan doktorlar tutmayacağını bile bile hastaları bu operasyon sürecine sokar. Sonunda da işler beklendiği gibi gitmez. Zayıf saç köklerini yeni bir yere transfer ederek güçlenmelerini beklemek yanlış olur.

Ense kısmındaki saç köklerinin zayıf olması yanında çok az olması da saç ekimini zorlaştırır. Çünkü buradan saç köklerinin alınması demek bu kısmın aşırı seyrelmesi anlamına gelecektir. Eğer ense kısmında yeterli ve sağlıklı saç kökü yoksa hastanın göğüs bölgesinden ya da vücudunun farklı yerlerinden uygun kıl kökleri alınabilir.

  1. Doktorun saç ekimi konusunda tecrübesiz olması

Saç ekimi konusunda doktorun ne kadar işin uzmanı olduğu çok önemlidir. Çünkü saç ekimi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın aşırı titizlik gerektiren zor bir uygulamadır. Bir çok saç ekiminin başarısızlığı doktorun bu konuda yeterince tecrübe sahibi olmamasından kaynaklanmıştır. Maalesef saç ekimi bilgisi yaptıkça oluşan bir tecrübedir. Bunun için de doktorların bol bol saç ekimi yapması gerekir. Saç ekimi için doktorunuzu seçerken ne kadar tecrübeli olduğu ya da ne kadar zamandır bu işi yapmakta olduğuna dikkat etmelisiniz.

  1.  Saç ekimi sonrasında yanlış bakım

Saç ekimi öncesi, operasyon ve sonrası olmak üzere üç kısıma ayrılan bir süreçtir. Saç ekimi öncesinde doktorunuzun vereceği talimatlara uymanız gerekir. Aynı şekilde saç ekimi uygulaması sonrasında da doktorunuz size bir çok talimat verecektir. Bu talimatlar gün gün ve sonrasında hafta hafta olacaktır. Eğer doktorunuzun verdiği talimatları tam olarak yerine getirmezseniz saç ekimi sürecinin başarılı olması neredeyse imkansızdır.

Saç ekiminde yerleştirilen saç köklerinin tutunabilmesi için hijyene ve bakıma dikkat etmek gerekir. Yanlış yıkamalar,kabuklanmaların kaşınması ve kabukların kaldırılması, yanlış şampuan ve kimyasal madde kullanımı gibi durumlar saçların tutunmasını tamamen engelleyebilir.

  1. Gerçekçi bir beklenti içerisinde olmama

Saç ekimi ya da saç nakli, hem emek hem de zaman gerektiren önemli bir uygulamadır. Bu işlemin çok kısa bir süre içerisinde hemen sonuç vermesini beklemek gerçekçi olmaz. Herkesin sonuçları en kısa zamanda görmek istemesi gayet doğal ancak saç ekiminin tam sonucunu görmeniz 12 aya kadar zaman alabilir. Doktorunuzun da size vereceği bilgiler bu bağlamda olacaktır. Çok kısa bir sürede sırma saçlı olacağınızı vaat eden herhangi biri ile karşılaşırsanız oradan hızla uzaklaşın çünkü gerçek olmayan vaatlerde bulunuyorlar demektir.

  1. Saç ekim merkezinin kalitesi

Doktorun ne kadar iyi olduğu kadar işlemi nerede yaptırdığınız da önemlidir. Çok reklamı olan yerlerde iyi yerler demek değildir bunu hiç bir zaman unutmamak lazım. Saç ekim merkezine karar vermeden önce bu merkezde daha önce işlem yaptırmış birilerini bulabilirsiniz. Onlarla konuşup ne kadar memnun kaldıkları hakkında bilgiler aldıktan sonra siz de aynı yeri deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here