Saç Ekimi Sonrası Yapmanız Gerekenler

0
149

Saç ekimi operasyonundan sonra üç hafta boyunca doğrudan güneş ışığından veya direkt soğuk temasından kaçınmanız gerekecektir. Başınıza herhangi bir şapka veya başlık takmanız gerekiyorsa, bu sıkı olmamalıdır. Şapkanız ya da başlığınız gevşek ve geniş olmalı, operasyonun uygulandığı bölgelerle doğrudan temas etmemelidir.

Kanı sulandırdığı için saç ekimi işleminden sonra bir hafta boyunca alkolden kaçınmanız önemlidir. Bazı durumlarda bu işlemden sonra saç diplerinizde kanamalar görülebilir. Saç ekiminin ardından ilk günlerde gece boyunca hafif kanamalar görülmesi normaldir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya kalmanız durumunda doktorunuzla hemen iletişime geçin:

  • Ateş (38 dereceden yüksek)
  • Düzenli ağrı kesici kullanımıyla gideremediğiniz bir ağrı
  • Aşılı veya donör bölgede görülen kızarıklık
  • Operasyon bölgesinde beklenmeyen şişme
  • Ağır kanama
  • Geçmeyen bulantı veya kusma

Saç Ekiminden Sonraki Aylar

İki ila Dört Ay Sonrası: Ekilen saçlarınızda biraz büyüme görmeye başlayabilirsiniz. Saçların ekildiği bölgede kaşıntı veya donör bölgede bir miktar rahatsızlık hala mevcut olabilir.

Dört ila Altı Ay Sonrası: Saçlarınızın büyümeye başladığını artık görmeniz gerekir, muhtemelen bu süreçte beklenen büyümenin %20’si gerçekleşmiştir.

Altı ila Sekiz Ay Sonrası: Genellikle 8. ayda önemli bir değişiklik olur, saçların yaklaşık %80’i çıkmış olmalıdır; ancak yine de tamamı çıktığında algılayacağınız estetik etkinin %50 ila %60’ı görülür.

Sekiz ila On İki Ay Sonrası: Artık beklenen büyümenin tamamı gerçekleşmiştir. Bu etki işlemden ancak 1 yıl kadar sonra elde edilir. Saçların yeniden büyümesi için tam olarak bu kadar süreye ihtiyaçları vardır.

Saç Ekiminden Sonra Saç Yıkama

Saç ekimi ameliyatından sonra 3. günden başlayarak saçlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Yalnız ilk 5 gün boyunca saçınızı yıkarken nazikçe davranmanızda fayda vardır. Nazik bir saç yıkama yeni implante edilen foliküllere zarar vermez. Ama çok fazla ovalarsanız bir greftin yerini değiştirebilirsiniz.

Duş alırken yüksek tazyik yaratan bir duş başlığı yerine, suyu dağıtan ya da yağmurlama yapabilen bir duş başlığı kullanmalı, başınızı direkt duş başlığı altına sokmamalısınız. Hatta duş alırken daha tedbirli davranıp bir kapla başınızın üstüne su dökmeniz daha güvenli olacaktır.

Yıkama işleminin de nazikçe yapılması gerekmektedir. Elinize biraz şampuan sıkıp köpürtün ve ardından başınıza sürüp nazikçe ovalayın.

Saç ekiminden sonra birkaç gün boyunca kaşıntı görülmesi çok yaygındır. Donör alanı, yani foliküllerinizin çıkarıldığı yer, başlangıçta küçük kırmızı noktalar ile kaplanacaktır. Bu bölgede herhangi bir kaşıntıdan rahatsız olursanız, donör bölgeye saç kremi uygulayabilirsiniz. Bu kaşıntıyı hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Saç ekiminden 7 gün sonra bölgede herhangi bir kabuk kalırsa, donör bölgesine saç kremi uygulayabilirsiniz. Kabukları dökülmeye teşvik etmek için dairesel hareketlerle masaj yapabilir, dökülmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here