Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

0
487

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kellik problemi özellikle erkekler için çok ciddi boyutlara ulaşıyor. Tek çözüm ise saç ekimi. Peki bu saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi aşamaları nelerdir? İstanbul dışında yapılabilir mi, fiyatları, yaptıranların yorumları ve saç ekimi hakkındaki tüm bilgiler.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, kaybedilen saçların yerine yine kişinin kendi saçlarının yerleştirilmesi ile uygulanan kalıcı ve güvenilir bir yoldur. Ameliyatsız, kesiksiz, neştersiz yapıldığı için işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Ayrıca saç ekiminde kişinin kendi doğal saçları kullanıldığı için yeni saçlar diğerlerinden farklı olmayan, doğal bir görünüme sahip olurlar.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi uygulaması, hastanede uzman bir doktor tarafından steril koşullar ile yapılmalıdır. Uzman bir doktor tarafından hasta muayene edilmeli, hastanın bu operasyona hazır olup olmadığı tespit edilmelidir. Doktor, hastanın saçlarının hangi bölgesinden saç alınacağına karar verir. Bu bölge genelde ense bölgesidir. Ancak hastanın ense bölgesinde yeterli miktarda saç yoksa göğüs, sakal ve bacak bölgeleri de bu saçların alınması için kullanılabilir.

  1. İlk olarak hastanın başında hangi bölgelerde ne kadar saç ekimi işlemi yapılacağı tetkik edilir. Sonra alınacak saç kökleri belirlenir. Hasta ameliyathaneye alınır, burada hastaya lokal anestezi uygulanır. Uzman doktor, saç köklerini alacağı bölgede titizlikle çalışır. Birbirine çok yakın saç köklerini alması durumunda bu bölgede açılmalar olur. Buna sebep olmaması için doktorun çok uzman olması ve aşırı dikkatle çalışması gerekir.
  2. Donör bölgeden alınan saç kökleri belirlenen saç ekim alanına özenle yerleştirilir. Hastanın yüz ifadesine göre alın bölgesinde yüz çizgisi, nasıl görüneceği belirlenir. Bu noktada hastanın da fikirleri alınır. Nasıl göründüğüne ve görünmesi gerektiğine, saçın başlangıç çizgisine hasta ile beraber karar verilir.
  3. Bu işlem tamamlandıktan sonra saç ekilen ve donör saçların alındığı bölgeler sargılanır. Hasta aynı gün hastanede kalmadan taburcu edilir.

Saç ekimi sonrası süreç nasıldır?

Saç ekimi yapıldıktan sonraki üç gün boyunca hasta operasyonun yapıldığı merkeze gelir. Üç gün boyunca sargılar açılır ve pansuman yapılıp kapatılır. Üç gün sonunda sargılar açılır ve tekrar bölge kapatılmaz.

Sargıların açıldığı gün saç ekimini yapan doktor ile hasta görüşme yapar. Doktor, hastanın yapması ve yapmaması gereken konularda bilgler verir. Saç ekimi sonrası yıkama konusundan şapka takmaya, yiyeceklere ve nasıl bakım yapacağına kadar tüm konularda bilgi verir. Saç ekiminin sonucu hastanın da doktor ile iş birliğine, talimatlarına ne kadar uyduğuna bağlıdır.

Saç ekimi aşamaları nelerdir?

Kelleşme yaşanan bölgeye saçların ekimi, tutması ve büyümesi 6 ile 12 ay arasında bir süre alabilir. Öncelikle bunu bilmek ve buna göre beklenti içerisinde olmak gerekir. Saç ekimi yatırdıktan bir iki ay sonra saçlarınızın tamamen çıkacağını düşünüyorsanız gerçekçi olmaz.

Saç ekimi aşamaları ise şu şekildedir;

  1. Ilk olarak hastanın beklentileri, saçlarının ne kadar sağlıklı olduğu, hangi bölgelerden donör alınabileceği, hangi bölgelere ne kadar ekim yapılacağı kararlaştırılır. Doktor ile hasta bu müzakereleri yaparken hastadan işlem için uygun olup olmadığını gösterecek çeşitli testler de istenebilir.
  2. Saç ekme işlemi yapıldıktan sonra üç boyunca hastaneden pansuman yapılır. Üç günün sonunda sargılar açılır ve doktor hastasına gerekli bakım bilgilerini verir.
  3. 10 gün sonrasına kadar yeni ekilen saç noktalarından yeni saç çıkışları başlar. Bu çıkan saçlar bir ay içerisinde tamamen dökülür. Bu dökülme beklenen bir süreçtir. Saçlarım döküldü diye panik olmayın.
  4. Bu ilk saçlar döküldükten sonra asıl yeni saçlar çıkmaya başlar. Bu saçların dökülme ihtimali yoktur. 6-12 ay arasında tüm saç köklerinden yeni saçlar çıkmış ve uzamış olur. Bu noktadan sonra sağlıklı saçlarınız yeniden dökülmez.

Saç ekimi fiyatları neye göre belirlenir?

Saç ektirmek pahalı bir uygulama değildir. Değişen teknoloji sayesinde kolaylaşan bu işlem bir çok merkez tarafından yapılmaktadır. 3000 türk lirası gibi bir fiyattan başlayan saç ekimi fiyatları 10-15 bin türk lirasına kadar çıkabilir. Kullanılan malzemeler, ekimi yaptırdığınız merkez ve doktoruna göre bu fiyatlar değişebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here