Saç Dökülmesinin En Önemli Nedenleri

0
312

Saç dökülmesi, ciddi bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabildiği gibi dönemsel, mevsim geçişlerine bağlı ya da stres gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi bazen oldukça ciddi hastalıkların belirtileri de olabilir. Bu nedenle saç dökülmesini ne kadar zamandır olduğu, neden olduğu ve nasıl tedavi edileceği noktalarında dikkatle değerlendirmek gerekir.

Saç dökülmesi nedir, ne değildir?

Saçlarınızı taradığınızda tarağınızda bir topak saç oluyorsa bu ciddi anlamda bir saç dökülmesi yaşadığınız anlamına gelmez. Aynı zamanda önemsenmeyecek derece dökülme yoktur anlamına da gelmez. Saç kaybına neyin neden olduğunu anlamak için öncelikle dökülme miktarından emin olmak gerekir. 2 aydan uzun süren normalden fazla saç kaybına saç dökülmesi adı verilmektedir. Her saç telinin belirli bir ömrü vardır. Bu nedenle de öncelikle çıkar, uzar ve bir kaç hafta içerisinde de dökülme sürecine girer. Ama sürekli yeni saçlar çıktığı için dökülen saçlar fark edilmez. Eğer çıkan yeni saçlardan daha fazla bir döküme söz konusu ise o zaman kellik ortaya çıkmaya başlar.

Duş almadığınız günlerde ortalama 100 e kadar saç teli dökülebilir. Duş alınan günlerde bu sayı daha fazla olabilir. Bunun üzerinde iki aydan daha uzun süren saç dökülmelerine ciddi bir saç kaybı olarak bakılabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinin genetik nedenleri

Erkeklerdeki saç kaybı kadınlara göre daha fazladır. Bu kayıp erkeklerin diğer erkek akrabalarına bağlı olarak da oldukça değişken olabilir. Bir erkeğin babası ve dedesi erken yaşta saç dökülmesine mağruz kaldıysa kendisi de erken yaşta saçlarını kaybedebilir. Aynı şekilde amcalar ve ailedeki diğer erkekler için de bu geçerlidir. Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri daha çok genetik faktörlere bağlıdır.

Saç dökülmesinin yaşamsal nedenleri

Saç dökülmesinin sebepleri arasında en önemli etkenlerden biri de beslenme, yaşam tarzı, sigara ve alkol kullanımıdır. Yeterli mineral, vitamin alımı sağlanmadığı taktirde hem kadınlarda hem de erkeklerde saç ve tırnak kaybı gözlenir. Kadınlarda özellikle regl dönemlerinden sonra ciddi bir demir eksikliği ortaya çıkabilir. Bu demir eksikliği de saç dökülmesine neden olur. Erkeklerde daha çok mineral eksiklerine rastlanır. Saçlarınız özellikle de dönemsel olarak dökülüyorsa beslenmenizi gözden geçirmeniz gerekir.

Hormonal dengesizlikler de saç dökülmesi noktasında oldukça etkilidir. Şöyle ki akne oluşumu, tüylenme, regl dönemi dengesizlikleri, aşırı regl sancısı, çok aşırı regl olma ya da hiç olamama gibi sorunlar varsa burada hormonal bir bozukluk var demektir. Hormonal bozukluk ortaya çıktığında saç dökülmesi de ona eşlik edebilir.

Saç dökülmesinin fiziksel nedenleri

Egzama, sedef, liken hastalığı, akne problemleri, mantar hastalıkları ya da aşırı yağlı saç derisi sorunları saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Saç dökülmesi tedavisi direk olarak nedenine bağlı olarak yapılır. Bu sebeple saç kaybının yaşanma sebebinin çok doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri

Hamilelik, doğum süreci, kemoterapi süreci, aşırı stres, uykusuzluk, obezite, şeker hastalıkları ve tiroit gibi bir çok hastalık saç kaybına neden olur. Kadınlarda saç dökülmesinin bir numaralı nedeni hormonal bozukluklar ve depresyondur. Erkeklerde ise genetik faktörler.

Diş çürüklerine bağlı saç dökülmesi görülebildiği gibi iç hastalıklar nedeniyle, bazı ilaç kullanımları nedeniyle de saç dökülmesi olabilir. Kısacası saç dökülmesi oldukça basit ve kolay tedavi edilebilir nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesinin önlemek için ilk olarak kötü kalitesiz kozmetik ilaçları, şampuanları, saç maskelerini kullanmayı bırakın. Sonrasında beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin, yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Kansızlığınız ya da herhangi hormonal bir sorununuz olup olmadığını anlamak için genel bir kan tahlili yaptırın.

Tüm fizyolojik nedenleri devre dışı bıraktıktan sonra farklı nedenleri olup olmadığını araştırmaya başlayabilirsiniz. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabileceği için çok farklı çözüm yolları da olabilir.

Saç dökülmesi tedavisi

Bu tedavide saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak ilaç kullanılabilir. Saç mezoterapisi yapılabilir. Herhangi bir hastalık kaynaklı ise o hastalıklar tedavi edilebilir. Tamamen genetik özelliklere ve zamana bağlı olarak saç dökülmesi yaşanıyorsa maalesef bunu durdurmanın bir yolu yoktur. Ancak uygun bir saç ekimi yöntemi ile bu sorun çözülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here