Saç Dökülmesi Neden Olur?

0
889

Saç dökülmesi, hava değişimi, hormonal değişikler gibi bir çok sebepten olabilir. Ancak uzun süren ve giderek artan saç dökülmesi vücutta ciddi bir sorun olduğunun belirtisi olabilir. Saç dökülmesi sebeplerini incelerken öncelikle herhangi bir sağlık probleminin buna yol açmadığından emin olmak gerekir.

Saç dökülmesi nedir?

Sağlıklı saç çıktıktan sonra 5-6 yıl içerisinde dökülür. Bu normal bir süreçtir. Günde 50-100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilir, bu saç dökülmesi değildir. Ancak eğer bu miktar çok daha fazla ise, sabah kalktığınızda yastığınızda saçlar varsa, banyodayken çok fazla saç elinize geliyorsa ve saçlarınızı kuruttuktan sonra elinizi saçınıza attığınızda elinize 5-10 tel saç geliyorsa o zaman saçlarınız dökülüyor demektir. Saç dökülmesi miktarı erkekler ile kadınlarda farklıdır. Erkeklerin saçı kadınlara göre daha fazla ve hızlı dökülebilir. Saçların bu şekilde dökülmesinin bir çok sebebi olabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

  1. Saç derisindeki sorunlar

Egzama, sedef hastalığı, konak, ciddi kepek problemi gibi deri hastalıkları saç derisinin zayıflamasına ve yıpranmasına sebep olur. Sonuç olarak da kökleri zayıflayan saçlar yavaş yavaş dökülmeye başlar. Saç dökülmesinin tedavisi bu noktada deri hastalığının tedavisi ile mümkün olur.

  1. Genetik nedenler

Erkeklerin sahip olduğu hormonlar saçlarının kadınlara göre daha hızlı ve çabuk dökülmesine neden olur. Bu da genel olarak genetik faktörlerden kaynaklıdır. Bu tip saç dökülmelerinin mezoterapi ve prp gibi yöntemler ile yavaşlatılması mümkündür ancak tamamen durdurulması imkansızdır. Bu tip saç kayıplarının sonunda kellik ortaya çıkar. Saç ekimine giden bu süreci doğal yollar ve yöntemlerle tamamen durdurmak imkansızdır.

Genetik nedenler saç dökülmesi kadınlarda da görülebilir. Ailesinde ciddi bir saç dökülme problemi olan kadınların belirli bir yaştan sonra kellik başlangıcı ile karşılaşması mümkündür. Ancak kadınlarda saç dökülmesini medikal şampuanlar, saç besleyici serumlar ile yavaşlatmak daha kolaydır.

  1. Yetersiz beslenme

Demir ve bazı vitaminler saçın yapısı, güçlenmesi için çok önemlidir. Folik asit, b vitamini, d vitamini, b12, çino sağlıklı bir saç için olmazsa olmazlardan biri. Özellikle demir eksikliğinde çok ciddi bir saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bunun için doktora gidilip kan değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.

  1. Dengesiz beslenme

Uzun saatler aç kalmayı gerektiren diyet programları, yüksek karbonhidratlı beslenmeler ve sağlıksız yiyecekler de saç dökülmesi nedenlerindendir. Vücut bir bütündür, düzgün bir şekilde çalışabilmesi için her şeyin tam ve kararında olması gerekir.

5.Hormonal problemler

Hormonal problemler ciddi saç dökülmesi sorunları oluşturabilir. Bu durum en çok kadınlarda gözlenir. Aşırı kilo alma ya da çok hızlı ve durdurulamayan kilo kaybı ile birlikte saç dökülmesi görülüyorsa çok acil hormon tahlilleri yaptırılması gerekir.

  1. Stres kaynaklı sorunlar

Depresyon ve stres çok ciddi anlamda saç dökülmesine sebep olabilir. Endişe, korku, gece uykusu düzensizliği tüm vücudu yorar ve saçların dökülmesine sebep olur. Bu tip saç dökülmeleri genelde dönemseldir, kısa zamanda geçer. Ancak daha fazla ilerlememesi için önceden önlem almak gerekebilir.

  1. Kemoterapi

Bu saç dökülmesi dönemseldir, kemoterapi sona erdiğinde saçların dökülmesi durur ve yerine yenileri çıkar.

  1. Hamilelik ve doğum

Hamilelik sırasında saç dökülmesi yaşamayan anne adayları genelde doğumdan hemen sonra ciddi bir saç kaybı yaşar. Ancak bu çok normal bir süreçtir. Kaybedilen saçların yerine hemen yenileri çıkar.

  1. Dış etkenler

Saçlara zarar veren şampuanların, saç kremlerinin kullanılması. Zararlı kozmetik ürünleri, saç spreyleri, saç boneleri ve saçların çok sıkı bir şekilde bağlanması da saç dökülmelerine sebep olabilir. Şampuan seçiminin saç sağlığı ve saç dökülmesini önlemek için çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir diyorsanız, öncelikle yukarıda saymış olduğumuz etkenlerin olup olmadığını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Eksik vitamin ya da mineralden kaynaklı durumlarda takviye gıdalar almalısınız. Iç hastalıklardan ya da kullanılan ilaçlardan kaynaklı bir durum varsa tedavi olmalı ve saymış olduğumuz etkenlerin hepsini ortadan kaldırarak sebebi bulmalısınız.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm nedir?

Saç dökülmesini engellemek için dermokozmetik şampuanları tercih edebilirsiniz. İçerisinde tuz ve paraben bulunmayan şampuanlar diğerlerine göre saç dökülmesine karşı daha iyidir. Ayrıca demir içeren yiyeceklerin bol bol tüketilmesi de saç dökülmesine karşı iyi bir hamledir.

Saç dökülmesi tedavisi yöntemleri nelerdir?

Bu tedavi yöntemleri içerisinde saç dökülmesini yavaşlatma, durdurma ve saç ekimi ile tamamen çözme gibi farklı yollar vardır. Mezoterapi ile prp saç dökülmesini yavaşlatma ve durdurma konusunda en çok kullanılan iki yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here