Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

0
420

Günümüzde moda olan şeylerden biri de beyaz saçlar! Bu akıma kapılanların sayısı gün geçtikçe artsa da kendimizi alıştığımız gibi görmekten alamıyor ve saçlarımız beyazladığında  kendimizi daha bakımsız hissediyoruz. Peki, saç beyazlaması önlenebilir mi, önlenirse nasıl?

Saç neden beyazlaşır?

İnsan vücudunda milyonlarca saç kökü veya cildi kaplayan küçük keseler vardır. Saç kökleri melanin içeren saç ve renk veya pigment hücreleri üretir. Zamanla, saç folikülleri pigment hücrelerini kaybeder ve beyaz saç rengine neden olur.

Erken yaşta saç beyazlaması

Lise döneminde ya da 20’li yaşlarınızda birkaç tane beyaz saç görmeniz sizi hemen endişelendirmesin. Bu son derece normal olarak kabul ediliyor. Yine de saçların beyazlaşmaşı yaşlanma ile eş anlamlı olarak görüldüğü için bu bir sorun olarak kabul ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken beyaz saçın yoğunluğu olmakla birlikte, tetikleyen sebepler şöyle sıralanıyor:

 • Genetik
 • Stres
 • Bağışıklıkla ilgili hastalıklar
 • Tiroid bozukluğu
 • B-12 vitamin eksikliği
 • Sigara içmek
 • Kimyasal saç ürünleri ve saç boyaları

Saç beyazlaması nasıl önlenir?

Tedavinin adını koymadan önce sebeplerin bulunması ve bu doğrultuda önerilerde bulunulması gerekir. Örneğin saçların beyazlaması genetik nedenlerden ötürüyse bu durumda çok bir şey yapmak mümkün değildir. Eğer bu durum tiroid kaynaklı ise tedavi sonrası saça rengini veren pigmentasyon geri gelebilir.

 • Beslenmenizde anti-oksidan bakımından zengin besinlerle ver verin: Zeytin yağı, yeşil çay, balık, taze sebze ve meyve, vb.
 • Doktorla görüşmeniz sonucunda ortaya çıkan bir vitamin eksikliği varsa vitamin desteği alın.
 • Sigarayı bırakın ya da azaltın.

Beyaz saçlar için doğal yöntemler

Günümüzde her ne kadar doğal saç boyaları adı altında ürünler satılıyor olsa da öncelikli olarak aşağıda sıralananları deneyerek saç beyazlama sürecini yavaşlatabilirsiniz:

 • Köri yaprağı: Saç yağı ile kombine edilerek kafa derisine uygulandığında, erken beyazlama  yavaşlatılabilir.
 • Siyah çay: Bu sayede saçlar daha koyu, daha parlak ve daha yumuşak hale getirebilir. 2 bardak kaynar suda 3 ila 5 çay poşeti kaynatıp soğuttuktan sonra soğutarak saçları yıkamak için kullanılabilir.
 • Bakır: Araştırmalarda düşük bakır seviyelerinin erken grileşmeye neden olabildiği saptanmıştır. Bakır bakımından zengin kaynakları  mercimek, badem, bitter çikolata ve kuşkonmazdır.

Sonuç olarak doğru tanı ve tedavi ile süreci yavaşlatmak mümkün olmakla birlikte yaş ile ilgili olan saç beyazlaması için süreci kabullenmek en doğru yol gibi görünüyor. Her şeye rağmen zengin beslenme ve sağlıklı bir hayat tarzı beyaz saçlar için de en sağlıklı çözüm yöntemi olarak görülüyor.

Genç yaşta saç beyazlaması ise tamamen genetiktir. Özellikle erkeklerde lise yıllarında, henüz ergenlik dönemi sona ermeden saç dökülmesi ile karşılaşmak son derece yaygındır. Bu saç beyazlaması durumu çoğunlukla stres ve yaşam tarzından bağımsız olup genetiktir. Halk arasında beyazlayan saç dökülmez diye bir inanış vardır. Aslında yapılan bilimsel çalışmalar bu sözün doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Erken yaşta beyazlayan saçlar genel olarak dökülmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here