Rinoplasti: Cinsiyet Burun Cerrahisinde Nasıl Bir Rol Oynar?

0
181

Çoğu temel işlevlerini yerine getirmede oldukça iyi olsa da – nefes alma, koklama, beyne “bunu yiyin” ve “bunu yemeyin” gibi önemli mesajlar gönderme – bu bazı insanlar için pek yeterli değildir. Estetik görünüm de birçoğumuz için önemlidir.

Düz, düğme gibi, rafine, dar, geniş, Roma tipi, yukarı dönük, aristokrat, çengel, Grek tipi, belirgin… Bir yüze uyan bir burun, genellikle diğerine uymaz. Bu kural hem erkeklere, hem de kadınlara uygulandığında ise problem iki katına çıkar.

En son ASAPS istatistiklerine göre, burun cerrahisi sadece Amerika’da 2018’de yapılan 41.000’den fazla ameliyatla en popüler operasyonlardan biridir.

Rinoplasti arama motivasyonundan, prosedürü tartışmak için kullanılan iletişime ve erkek ile kadınların cilt yapısındaki gerçek fiziksel farklılıklara kadar, cinsiyetin burun cerrahisi seçerken büyük bir rol oynadığı görülmektedir.

Erkeklerin “erkeksi” ve “belirgin” burunlar istemeleri daha olasıdır, kadınlar ise “narin” veya “kadınsı” ya da her ikisini birden tercih edebilirler. Erkeklerin asimetri veya çarpık bir burun, dorsal kambur veya çok büyük bir burundan şikayet edebilecekleri yerlerde, kadınlar yüzle orantılı olarak “çok eril” olan bir burundan şikayet edebilirler.

Bununla birlikte, hasta için sorun ne olursa olsun, deneyimli bir plastik cerrah tam olarak ne demek istediğinizi ve onu en iyi nasıl elde edebileceğinizi değerlendirerek gerekli operasyonu gerçekleştirebilir.

Ameliyat sırasında kullanılan teknikler bile erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterebilir. Erkekler için cerrahınız dorsumu çıkarabilir ve dorsal kamburluğu veya burnun genel boyutunu azaltmak için bir kırma yapabilir. Bir kadın burnunda ise çıkıntıyı azaltmak ve feminize etmek için orayı bir törpü ile tıraş edebilirler.

Aslında erkekler ve kadınlar arasında gerçek anatomik farklılıklar vardır. Bir erkeğin burnundaki cildin bir kadınınkinden daha kalın olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kadınların burunlarının boydan boya erkeklerden daha kısa olduğunu? Nazal bileşenler, kemik, deri ve kıkırdakların büyüklüğü cinsiyetler arasında farklılık gösterir ve bu nedenle cerrahınızın konsültasyon, cerrahi ve iyileşme dönemlerinde tüm bu farklılıkları dikkate alacak kadar yetenekli ve deneyimli olması gerekir.

Adil olmak gerekirse, rinoplastinin cinsiyet açısından nötr yönleri de vardır. Örneğin, işlem sırasında cerrahınız kemik ve kıkırdağa erişmek, herhangi bir kamburun kesilmesi, gerekli kıkırdağın kesilmesi ve üst dudak ile burun arasındaki açının iyileştirilmesi için burun tabanına veya burun deliğinin içine erişmek için bir kesi kullanacaktır. Öyleyse evet! Burada hemfikiriz, herkes bir kesi alacaktır!

Gördüğünüz gibi birçok konuda olduğu gibi burun estetiği söz konusu olduğunda da, erkekler ve kadınlar farklıdır. Burun ameliyatını düşünüyorsanız, bu farklılıkları ortadan kaldırmanın en iyi yolu, iyi bir plastik cerraha danışmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here