Revizyon Burun Ameliyatı Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

0
174

Revizyon burun estetiği ameliyatı son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız bir ameliyattır. Peki bu burun ameliyatı nedir, hangi durumlarda yapılır? Sadece görünüm olarak rahatsız olunduğu için mi yapılır yoksa revizyon burun estetiğini gerektiren fiziki koşullar da var mıdır? Bu yazıda sonucundan memnun kalınmayan burun estetiği sonrası karşılaşılabilen durumlar ve revizyon burun ameliyatı hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Revizyon burun ameliyatı nedir?

Burun estetiği ülkemizde ve dünyada en sık yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir. Kadın erkek, genç yaşlı onlarca insan tarafından her yıl burun estetiği ameliyatı yaptırılmaktadır. Bu kadar sık yapılan bir ameliyatın mutsuz sonuçlarının olması da gayet normaldir. Ortalama bir yıl içerisinde yapılan burun estetiği ameliyatlarının yaklaşık %7-9 unun sonuçlarından hastalar memnun olmamaktadır. Sonuç olarak da hastaya revizyon burun ameliyatı yani düzeltme estetiği yapılması gerekir. Revizyon burun ameliyatı sadece hastanın burnunu beğenmemesi üzerine yapılabileceği gibi bazen operasyon sonrası ortaya çıkan beklenmedik durumlar için de tercih edilir. Yani operasyon sonrası hastanın nefes alamaması, burnunda düşme ya da eğrilme olması, burnunun acıyor ya da ağrıyor olması gibi durumlar hastanın yeniden ameliyat edilme sebeplerinden biri olabilir.

Revizyon burun ameliyatı iyileşme süresi nedir?

Normal şartlar altında bir hasta burun estetiği ameliyatı olduktan sonra en az 9 ay geçmeden ikinci bir burun ameliyatını olmamalıdır. Uzman bir doktor revizyon burun ameliyatı yapmadan önce hastanın ilk ameliyatı üzerinden en az 9 ay ortalama bir yıl geçmiş olmasını ister. Dolayısıyla bu süre sonunda yapılan revizyon burun ameliyatlarının iyileşme süresi ise ilk ameliyata göre daha uzun olabilir. Çünkü aşınan dokunun ve vücudun kendini toparlaması daha uzun sürecektir.

Normalde burun estetiği ameliyatlarından sonra ortalama iyileşme süresi, kişiden kişiye değişmekle birlikte- altı ay ile bir sene arasındadır. Burnun tam oturması, kesilerin yok olması, kemiklerin kaynaması ortalama bir altı ay bir sene sürer. Sonrasında ikinci kez ameliyat yapıldığında bu süre daha uzun olabilir. Ancak kendine iyi bakan, spor yapan, çok iyi beslenen ve sigara kullanmayan hastalarda bu iyileşme süresi daha hızlı olabilir.

Revizyon burun ameliyatında başarılı doktorlar kimlerdir?

Revizyon burun ameliyatı yaptırmadan önce bu ameliyatın neden yapıldığına dikkat etmek lazım. Çünkü burada doktor hatasından kaynaklı yeni bir ameliyat ihtiyacı doğabileceği gibi aynı zamanda hastanın istediği ve yaptırdığı burundan memnun kalmaması ya da hastanın deri yapısından kaynaklı aşınma ile şekil bozukluğu ortaya çıkabilir. Doktor hatası kaynaklı bir sorun olduğunda kesinlikle doktor değiştirilmelidir ancak diğer nedenlerle ortaya çıkan ikinci ameliyat ihtiyacında, ilk ameliyatı yapan doktor ile ikinci ameliyat da yapılabilir. Peki, revizyon burun ameliyatında en başarılı doktorlar hangileridir?

Genel olarak burun estetiğinde iyi olan, bu konuda yıllardır onlarca estetik operasyon yapmış, alanında bilinen ve tanından estetik cerrahlar revizyon burun estetiği için en iyi doktor kategorisine girer. Burun estetiği yaptırmadan önce doktorunuzun ne kadar çok estetik yaptığından, önceki hastalarının memnun kalıp kalmadıklarından emin olmalısınız. Burun estetiği eskisi kadar zor olmasa da yine de yavaş iyileşen zor bir ameliyattır. Böyle bir ameliyattan önce doktorunuza çok fazla güveniyor olmalısınız.

Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Burun estetiği yaptırdıktan sonra yeniden bir ameliyata ihtiyacınız olup olmadığı en erken 6 ay içerisinde ortaya çıkar. Çünkü öncesinde henüz burun kemikleri kaynamamış, dokular iyileşmemiş, morluklar geçmemiş ve ödem inmemiştir. Kapalı burun ameliyatı yöntemleri sayesinde artık ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha azalmıştır. Ancak yine de burun estetiğinin kendini tam olarak göstermesi zaman alır. Botoks bile yapıldığında tam etkisinin ortaya çıkması en az iki hafta zaman alır. Bu nedenle burun estetiğinin bu şekilde zamanla kendini göstermesi gayet normaldir.

Belirlenen süre geçtikten sonra doktorunuz size yeni bir ameliyat yapılması gerektiğini söyleyebilir. Aynı şekilde siz burun estetiğinizden, burnunuzun görünümünden memnun olmadığınız için kendiniz de yeniden ameliyat yaptırmak isteyebilirsiniz. Peki doktorunuzun yeniden burun ameliyatı yaptırmanızı söylemesi için neler olmalıdır?

İkinci kez estetik burun ameliyatı gerektiren durumlar nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı tamamen estetik kaygılarla görünümü değiştirmek için yapılabileceği gibi fizyolojik nedenlerle de yapılabilir. Yani nefes almada güçlüğe neden olan bir kemik yapısı bozukluğu varsa, burun içerisinde et ya da parça varsa, düşmelere ya da darbelere bağlı olarak sonradan gelişen bir fizyolojik bozukluk varsa burun ameliyatları yapılır. Ameliyat sonrasında ise bu sorunlar çözülememişse ameliyat başarısız olmuş demektir. Doktorunuz var olan sorunlara göre ikinci kez estetik ameliyatı en kısa zamanda planlar. Bunun dışında;

  • Burun ile yüz arasında, gözler ve kaşlar arasında ciddi bir oransızlık varsa. Burnun yüze göre aşırı küçük kalması ya da çok büyük kalması gibi bir durum oluştuysa,
  • İlk burun ameliyatında yapılan işlemlerin yetersiz kalmasından dolayı burun kemiğinde ya da yapısından oluşan bir bozukluk, estetik görünüm sorunu varsa,
  • Burnun istenildiği kadar küçültülememesi, ödem ve şişlikler geçtikten sonra burun ucunun kaldırılamamış olduğunun fark edilmesi,
  • Burun ucunun ilk estetik ameliyatta olması gerekenden daha fazla kaldırılmış olması ve karşıdan bakarken hastanın burun deliklerinin rahatlıkla karşıdan görülebiliyor olması.
  • Burun ameliyatı sonrasında burun deliklerinin olması gerekenden fazla küçültülmüş olması ve hastanın hava alırken zorlanıyor olması.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar estetik ameliyatın bir nebze başarısız olduğunu gösterir. Bu nedenle bu tarz durumlarla karşılaşıldığında ikinci burun ameliyatının  yapılması kaçınılmazdır.

Revizyon burun ameliyatı konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Genel olarak ikinci burun ameliyatı yapıldığında başarılı olma ihtimali yoktur gibi bir kanı söz konusudur. Ancak bu düşünce yanlıştır. Uzman bir estetik doktoru tarafından yapılan başarılı bir revizyon burun ameliyatı çok iyi sonuçlar verebilir. Peki bu ameliyatta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve bu burun ameliyatının temel özellikleri nelerdir?

Burun estetiğinde sadece güzellik ya da fonksiyonellik ön planda olmamalıdır. Hem estetik açıdan hastanın memnun kalacağı bir yapıda hem da kullanım açısından kusursuz olmalıdır. Zaman içerisinde düşme gibi durumlar olmaması için de doğru yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Burun ameliyatlarında kulak arkasından ya da kaburgadan alınan kıkırdak kısımları kullanılır. Burnu küçültmek için burun ucu ve kenarlarındaki kıkırdak yapısı zayıflatılır. Sonunda da nefes alma güçlükleri ortaya çıkabilir. Burun estetiği ameliyatlarında öncelik fonksiyonel, kullanışlı ve hastanın ihtiyacına yönelik yöntemleri kullanmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here