Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni nasıl olmalı?

0
169

Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni nasıl olmalıdır? Ramazan’da uykusuz kalmamak için nelere dikkat etmek gerekir? İşte Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni ve uykusuz kalmamak için dikkat edilmesi gerekenler…

Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni nasıl olmalı?

Uyku sağlıklı olmak ve zinde kalmak için elzem bir gereksinimdir. Yeteri kadar uyumamak belli başlı rahatsızlıklara zemin hazırlar. Her dönem olduğu gibi sosyal yaşamın daha çok arttığı Ramazan’da da sağlıklı uyku düzeni oluşturmak ve uykusuz kalmamak şarttır. 

Uyku düzeninin bölünmesi ve bozulması günlük yaşamı ve ruhsal durumu etkiler. Vücut kişinin alışkanlıklarına göre iyi ya da kötü tepkiler verir. Vücut için gerekli alışkanlıkların eksikliği yorgunluk, özellikle Ramazan’da uykusuz kalmak açlık hissini daha da artırır. 

Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni şu şekilde olmalıdır:

Ramazan’da sağlıklı uyku düzeni nasıl olmalı?

  • Ramazan’da da tıpkı diğer dönemlerde olduğu gibi 24 saat içerisinde uykuya ayrılan sürede azalma olmamalıdır. Ramazan’da akşamdan sabaha kadar olan 7 ila 9 saatlik uyku düzeni sahur ve iftar vakitleri sebebiyle bozulabilir. Bu sebeple gece vakti uyanık kalınan süre kadar ekstra uyku gereklidir.
  • Ramazan öncesinde günlük rutine uygun bir uyku planı yapılabilir. Örneğin akşam 23:00’de uyumak için yatağa girin. Sahur vaktine kadar uyuyun. Sahur vaktinin ardından tekrar uyumaya devam edin. Bu şekilde bir uyku düzeni vücudun hayati fonksiyonlarını sürdürmesi için oldukça yardımcı olacaktır. 7 ila 9 saatlik uyku düzenini kendi yaşam tarzınıza göre adapte edebilirsiniz fakat bu düzeni bozmamaya özen gösterin.
  • Rutin bir iş gününün ardından kendinizi yeterince enerjik hissetmiyorsanız kısa bir şekerleme yapabilirsiniz. Kısa süre dinlenme için iş ortamından biraz uzaklaşmak iyi gelecektir. Örneğin bir araçtaysanız 20 dakika kestirmek ideal olacaktır. Bu süreyi çok uzatmamaya dikkat edin yoksa uyku düzeninde bölünmeler yaşanabilir. 

Ramazan’da uykusuz kalmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Ramazan’da uykusuz kalmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Uyuyacağınız yer sessiz ve karanlık olmalıdır. Sessiz ve karanlık ortam sağlanamıyorsa kulak tıkacı ve göz maskesi kullanılmalıdır.
  • Beslenme düzeni uyku kalitesi bakımından önem taşır. Çok sayıda kişi iftar vaktinde ağır, yüksek kalorili, şekerli gıdalar tercih eder. Bu tip yiyecekler uyku kalitesini ve sağlıklı sindirim sürecini kötü etkiler. 
  • Baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Mide zarı orucun ardından hassaslaşır. Hassas mide zarını baharatlı gıdalara maruz bırakmak gaz ve ekşime hissine sebep olur. Böyle bir durumda uyku bölünebilir.
  • Kızartılmış yiyecekler tüketilmemelidir. Kızartılmış yiyecekler karaciğer tarafından işlenemeyecek yağlar içerir. Bu sebeple bu tip yiyecekler yağ dokusu olarak depolanır, sindirim sistemini kötüleştirir, ekşime hissi yaratır ve uyku düzenini bozar.
  • Kahve gibi kafein içeren sıvılardan uzak durulmalıdır. Kafein vücutta yaklaşık 7 saat etki gösterir. Bazı kişiler kafeinli sıvı tüketiminin uyku düzenine etki etmediğini söylese de kafein uyku kalitesini azaltır.
  • Sodyum içeriği yüksek ve susuzluk hissi yaratan işlenmiş ve tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir.

Ramazan’da kilo almamak için ne yapmak gerekir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here