Psikoljiyi Bozan Yiyecekler Hangileridir?

0
616

Vücudun gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için beslenmesi şarttır. Bunun için kalsiyum bakımından, mineral bakımından ve vitamin bakımından zengin yiyecekleri tüketmek lazım. Vücut sağlığımızı bu şekilde koruruz, peki akıl sağlığımızı nasıl koruyacağız? Bazı yiyeceklerin psikolojiyi bozduğu bazılarının ise çok iyi geldiğini söylesek ne dersiniz?

Psikoloji bozan yiyecekler

Doğal sebze ve meyvelerin hem akıl sağlığına hem  de zihin sağlığına katkısı büyüktür, bunu artık hepimiz biliyoruz. Katkılı maddelerin, şekerin ve aşırı kafeinin bizi hasta ettiğini de biliyoruz. Ancak bu bahsettiğimiz konu biraz daha farklı. Bu yiyeceklerin düzenli tüketildiğinde insanları mutsuzluğa sürüklediği, psikolojisini bozduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış oldu. Peki bu yiyecekler hangileri?

  1. Paketli rafine şekerler.

Paketlenmiş rafine şekerli ürünlerin çok büyük bir kısmında modern zamanların zehiri olarak adlandırılan mısır şurubu da bulunmakta. Düzenli olarak şeker ve şekerli gıdaların tüketimi hafızanın zayıflamasına ve öğrenme güçlüğüne neden oluyor. Yükselen şeker ihtiyacı hiç bir zaman tam olarak karşılanamadığı için de mutsuzluğa sebep oluyor. Yapılan deneylerde her gün düzenli olarak şeker ve şekerli gıda tüketenlerin diğer insanlara göre psikolojilerinin daha bozuk olduğu görülmüştür.

  1. Fast food ürünleri

Vücuda hiç bir yararı olmayan, içerdiği sağlıksız yağlar ve şeker ile hem şişmanlatan hem de hastalıklara sebep olan fast food ürünleri aynı zamanda psikolojimizi bozuyor. Kızarmış patateslerin sürekli aynı yağda kızartıldığını düşünürsek ne kadar zararlı olduğunu anlamış oluruz.

  1. Trans yağlar.

Hazır gıdaların hemen hemen hepsinde bulunan trans yağlar kap ve damar sağlığını etkilediği için vücudu strese sokar. Bunun sonucunda da stres altındaki beyin normale göre daha az mutluluk hormono yani seratonin salgılar.

  1. Içerisinde renklendirici ve mısır şurubu gibi tatlandırıcı bulunan gıdalar

Renklendirici maddelerin büyük bir kısmı cildin bozulmasına ve sivilcelenmesine sebep olur. Bu tarz cilt problemleri de insanların özgüvenini zedeler ve psilolojisinin bozulmasına neden olur. Renklerici, trans yağ, şeker ve mısır şurubu içeren hazır gıdalardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

  1. Mısır gevrekleri, kahvaltılık müsliler

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak çok şekerli kahvaltılık mısır gevreği tüketen kişilerin psikolojisi bozulmaktadır. Yüksek şeker alımına bağlı ani kan şekeri düşmeleri sonucu yaşananinsülin durumu bozuklu zamanla kişilerin daha melankolik ve mutsuz kişilere dönüşmesine sebep olmaktadır.

  1. Kutu konserveler

Bu tarz içerisinde koruyucu katkı maddesi bulunan yiyecekler de psikolojiyi olumsuz etkileyen yiyeceklerden kabul ediliyor. Yapılan araştırmalar bu tarz yiyeceklerin kişilerde yorgunluk, halsizlik, bitkin ve bezmiş ruh haline sahip olmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da psikojik sorunların ortaya çıkma ihtimali yükseliyor.

  1. Fast food ve patates kızartması

Vücudun şeklini bozan, fiziksel görünümün bozulmasına sebep olan yiyecekler aynı zamanda psikolojiyi de etkiliyor. Özellikle damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına sebep olan yiyecekler vücudun dengesini bozup mutsuzluk durumu ortaya çıkarıyor.

  1. Fazla tuz ve mineral eksikliği

Fazla tuz tüketimi sonucu ortaya çıkan yüksek tansiyon, ciddi kalp ve damar hastalıklarına sebep olabiliyor. Bu durum da melankolik, mutsuz ve huzursuz duygu durumlarına yol açıyor.

Sonuç olarak; yediklerimizin sadece vücudumuzu ve görünümü etkilemediğini aynı zamanda psikolojik durumumuzu da etkilediğini unutmamak gerekiyor. Sağlıklı bir vucüt ile sağlıklı bir zihin için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here