PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
1096

Sağlık alanında yapılan çalışmalar ve uygulamalar, teknoloji ile bilimin kol kola gelişmesi ile doğrudan ilgilidir. Her geçen gün daha iyiye giden bu uygulamalar bazı rahatsızlıkların giderilmesi ve vücudun yenilenmesinde çok önemli roller üstlenirken, PRP de bu anlamda son dönemde öne çıkan konu başlıkları arasında gelir. PRP yüz tedavisi, prp saç tedavisi ve prp diz tedavisi gibi farklı tedavi seçenekleri ile karşımıza çıkan bu tedavi yöntemi nasıl gerçekleştirilir?

PRP Nedir?

Kişinin vücudundan az bir miktar kan alınmasının ardından kanın özel bir işlemden geçmesi ve plazmasının ayrıştırılıp vücuda yeniden enjekte edilmesi uygulamasına PRP denir. Söz konusu ayrıştırılmış plazma, platelet isimli hücrelerce oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Söz konusu hücrelerin vücuttaki asıl görevleri kanın pıhtılaşmasını sağlamak iken, aynı zamanda büyüme faktörlerine de sahip oldukları için bu hücreler sayesinde yaraların iyileştiği de görülebilir. Cilt gençleştirmek, yara izlerini gidermek, çatlakları yok etmek, saç dökülmesini yavaşlatmak ve engellemek gibi türlü faydalar bu hücreler ile sağlanmaktadır. İşte PRP tedavisi de tam olarak bunun için vardır.

PRP Tedavisi Nedir?

Günümüzde medyatik isimler ile tanınırlığı artan bu tedavi, ünlü kişilerce sürekli olarak uygulanmak istenir. Tıp bilimine ait çok çeşitli branşlarda bu uygulamalar ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. PRP uygulaması tendon yaralanmalarından tenisçi dirseği sıkıntılarına, diş implantlarından bacak yaralanmalarına kadar her derde devadır. Bundan dolayı da uygulama alanı olarak çok yaygın bir durum söz konusu olur.

Yaş ya da çevresel etmenlerden dolayı derinin yaşlanması, gözle görülen çeşitli sıkıntıların ortaya çıkması ve kişinin kendini kötü hissetmesi noktasında PRP tedavisi ciddi anlamda öne çıkar. Kırışıklıkların azaltılıp derinin daha da genç durması tam olarak bu uygulama ile mümkündür. Yaşlanma karşıtı bir uygulamalar bütünü olarak kendini gösteren bu tedavi yönteminde, vücut oldukça beslenir ve genel anlamda hücrelerin tazelenmesi sağlanır. Genel anlamda 3 ya da 4 seanslık uygulamalar ile sonuç alınan prp yüz gençleştirme,tedavileri 1 ay ara ile sürdürülebilir. Her 3 ya da 4 haftada 1 kez, 3-4 seanslık bir uygulama iş görecektir. Ancak yine de konu ile ilgili en net değerlendirme ve kararı uzman doktorlar verecektir.

Prp Tedavisi Hakkında Önemli Notlar

Deriye esneklik kazandırmak, parlaklığı artırmak, saç dökülmesini önleyip saçları güçlendirmek, kırışıklıkları gidermek, yaraları iyileştirmek, çukurları kapatmak, çöküntüleri ortadan kaldırmak gibi pek çok amaç ile uygulanan yaşlanmayı geciktirici PRP uygulaması, aşil tendon kopmasına bile ameliyata destek olabilir. O denli önemli ve değerli bir uygulama olan PRP tedavisi dünya çapında bilinmekte ve çağımızın en kritik uygulamaları arasında gelmektedir. İnsanoğlunun zamana meydan okumasına ortam hazırlayan bu tedavi, çeşitli tıbbi gelişmelere de ilham olmaktadır ve buna da devam etmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da bu uygulamanın hekimlerce yapılması gerektiğidir. Söz konusu tedavi hekimlerin uygun bulduğu şartlar altında gerçekleşmek zorundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here