Post Bariatrik Cerrahi Nedir? Kimlere Yapılır?

0
304

Post bariatrik cerrahi ya da daha çok bilinen adı ile bariatrik cerrahi, aşırı kilolu olup kilo veren hastalara yapılan toparlama işlemlerine verilen genel isimdir. Ne kadar kilo verirseniz verin gergin ve sıkı bir vücuda sahip olmadıktan sonra çok da zayıflamış görünmezsiniz. Bu nedenle obezite ameliyatları, kilo verdikten sonra yapılan estetik işlemler oldukça önemlidir. Peki post bariatrik cerrahi neleri kapsar, kimlere yapılır?

Post bariatrik cerrahi nedir?

Aşırı kilolu ve obez hastaların kilo verdikten sonra vücutlarında şekil bozuklukları ortaya çıkar. Genelde gevşeyen derinin sarkması, yağlı dokunun sarkması olarak kendini gösteren bu şekil bozukluklarını ortadan kaldırmak için çeşitli estetik cerrahi operasyonlar uygulanır. Yüze, boyun bölgesine, kollara, bacaklara, göğüslere ve hatta alt bacaklara kadar uygulanabilen bu estetik operasyonlara post bariatrik cerrahi adı verilir. Bariatrik cerrahinin post olarak adlandırılmasının sebebi, zayıfladıktan sonra uygulanıyor olmasıdır.

Post bariatrik cerrahi herkese uygulanmaz, uygulanması için de kilo verdikten sonra belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Çünkü vücudun kendini toparlaması, verdiği kiloları da almaması için oturması gerekir. Özellikle yeni kilo veren bir hasta kilolarını yakın zamanda geri alabilir. Bunun önüne geçebilmek için kesinlikle en az 6 ay ile bir yıl arasında beklemek gerekir.

Post bariatrik cerrahi nasıl yapılır?

Modern yöntemlerle yapılan bost bariatrik cerrahi uygulamaları minimum iz kalacak şekilde yapılan germe ve sıkılaştırma işlemleridir. Aşırı kilolu ve obez kişilerin kilo verdikten sonra vücutlarında çok ciddi bir sarkma meydana gelir. Hamileyken bile karnın ne kadar şiştiğini ve sonrasında nasıl bir sarkma ortaya çıktığını düşünürsek obezite sonrası zayıflamanın ne kadar etkili olduğunu daha iyi idrak edebiliriz.

Bu cerrahi işlemlerini kombine ameliyatlar gibi düşünebiliriz. Vücutta ihtiyaç olan her bölgeye özel yöntemler uygulanarak germe işlemleri yapılır. Hasta ideal kilosuna ulaştığında gerekiyorsa liposuction ile yağ alma işlemeleri de uygulanabilir. Obezite hastaları ile aşırı kilolu kişilere direk yağ alma işlemi uygulanmaz. Çünkü bu yağ alma işlemlerinde alınabilecek yağ vücut ağırlığının belirli bir yüzdesidir. Bunun üzerinde yağ alımı yapılmaz. Bu sebeple de aşırı kilolu kişilerin önce olabildiğince kilo vermesi, diyet ve spor yaparak vücudunu toparlaması gerekir. Sonrasında ise inatla gitmeyen bölgesel yağlar varsa onlar liposuction gibi yöntemlerle alınabilir.

Kimlere post bariatrik cerrahi ameliyatı uygulanabilir?

Uzun süreli diyet, spor ve obezite cerrahisi ile yeterli miktarda kilo vermiş, verdiği kilolardan dolayı sarkmalar ortaya çıkmış hastalara post bariatrik cerrahisi uygulanabilir.

Kilo verme süreci bitmiş, kilosu sabitlenmiş ve en az 6 aydır aynı kiloda olan hastalara bu uygulamalar yapılabilir. Kilo dengesinin oturması altı ay ile bir sene arasını bulabilir. Bu dengeyi korumak için bir süre hiç bir işlem yapılmamalıdır. Sonrasında kilo alma veya verme yoksa ameliyatlar yapılabilir.

Bariatrik cerrahi ameliyatlarında kombine estetik ameliyatlar genel olarak uygulanır. Meme kaldırma ya da germe işlemi sırasında kol sıkılaştırma ya da sırt germe işlemleri de uygulanbilir. Gıdı alma işlemleri yine yüz germe operasyonları ile kombine olarak uygulanabilir. Bildiğimiz gibi bu estetik operasyonlar hepsi birer cerrahi operasyondur. Doktorunuzun sizin genel sağlığınızın bu operasyonlara uygun olup olmadığına karar vermesi gerekir. Eğer tansiyon gibi kalp ya da damar hastalığınız yoksa doktorunuzun önerisi ile bu estetik operasyonları geçirebilirsiniz.

Post bariatrik uygulama sonrası süreç

Post bariatrik uygulamalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi kombine estetikler olarak uygulanır. Her biri birer cerrahi operasyon olduğu için de ameliyat sonrası dikkat ve bakım gerektirir. Ilk bir hafta pansuman yapılması gerekir, kanama ve ödem oluşma ihtimali yüksektir. Doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmeli, ne zaman duş alabileceğinize, ne zaman yürüyebileceğinize ona göre karar vermelisiniz.

Bu uygulamaların tam etkilerini 3 ile 6 ay içerisinde görmeye başlayabilirsiniz. Eğer bu süreçte yeniden kilo alırsanız estetik uygulamaların etkisini net bir şekilde göremeyebilirsiniz. Aynı şekilde ameliyatları olduktan sonra kilo vermeye devam eder ve ciddi bir şekilde kilo verirseniz o zaman yeni sarkmalar meydana gelebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için kilo kontrolüne dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here