Porselen Makyaj Nedir, Malzemeleri Nelerdir?

0
991

Öncesi sonrası görüntüleri ile popülerleşen porselen makyaj, insanları olduğundan başka biri gibi gösterebilecek kadar etkili. Öyleyse porselen makyaj nedir, nasıl yapılır? Evde kendi kendimize yapabilir miyiz, porselen makyaj malzemeleri nelerdir? Gelin hep beraber bakalım.

Porselen makyaj nedir?

Ciltteki lekeleri, akne izlerini, tüm girinti ve çıkıntıları gizleyen, cildi pürüzsüz ve ışıl ışıl gösteren özel makyaj türüne porselen makyaj denir. Porselen ismi verilmesinin sebebi cildi tıpkı bir porselen gibi kusursuz ve harika gösteriyor olmasıdır. Porselen makyaj daha çok özel çekimlerin yapılacağı etkinliklerde, düğün nişan gibi törenlerde, mezuniyet töreni gibi özel günlerde tercih edilir. Diğer makyaj tiplerine göre çok daha uzun süreli bir kalıcılığı olan porselen makyaj malzemeleri doğru seçildiği sürece evde de yapılabilir.

Porselen makyaj nasıl yapılır?

 1. Birinci adım cildi temizlemek ve arındırmak, isterseniz makyaj öncesinde cildinize peeling de yapabilirsiniz. Ancak peeling sonrasında bir kaç saat cildinizin sakinleşmesini beklemeniz gerekebilir.
 2. Cildi temizledikten sonra tabiki nemlendirmek lazım. Ayrıca makyajın tutması ve sabit kalması için de cildin güzelce nemlendirilmiş olması oldukça önemli.
 3. Şimdi sırada makyaj bazı var, hem makyajın sabit ve uzun süre kalmasını sağlayacak hem de ciltteki tüm gözenekleri kapatıp kusursuz bir görünüm yaratacaktır.
 4. Makyaj bazını sürdükten sıra geldi fondötene. Porselen makyaj malzemeleri arasında seçimi en önemli olan fondötendir. Ten rengine uygun olmalı, kapatıcı özelliği iyi olmalıdır. Fondöten bir sünger ya da bir fırça ile uygulanmalı, tüm yüze iyice dağıtılmalıdır.
 5. Fondöteni uyguladıktan sonra kapatıcıları uygulama zamanı. Göz çevresini aydınlatmak, elmacık kemiklerine ışıltı vermek, göz altı morluklarını kapatmak için uygun malzemeleri kullanmak gerekir. Elmacık kemikleri çıkkın ve yüzü daha ince göstermek için highligter seçimine ve kullanımına dikkat!
 6. Yanakları renklendirirken makyajın özelliğine göre seçim yapmak gerekir. Yani ağır bir gece makyajında daha canlı tonlar kullanılırken porselen gelin makyajında çoğunlukla pembe ya da şeftali tonları tercih edilir.
 7. En son olarak ise gözler ve dudaklara makyaj yapılır. Burada gözlerini mi dudaklarını mı ön plana çıkarmak istediğine karar verilir ve makyaj tonları ona göre belirlenir.

Porselen gelin makyajları

 • Porselen gelin makyajı modelleri makyajda kullanılan renklere,yüzde hangi bölgenin ön plana çıkarıldığına ve tarzına göre değişir. Bu makyajda porselen fondöten ve porselen kapatıcılar kullanılır, yani ağır makyaja uygun yüksek kapatıcı özelliği olan makyaj malzemeleri tercih edilir.
 • Göz makyajının ön plana çıkarıldığı tarzlarda gözlerde koyu renkler, parlak farlar, eyelinerlar kulllanılır. Ayrıca takma kirpik ile makyaj tamamlanır. Göz makyajı ön plana çıkarılmışsa dudaklarda koyu renk pek tercih edilmez. Parlatıcı ya da pastel tonlar kullanılabilir.
 • Dudakların ön planda olduğu porselen makyaj için ise, öncelikle kaşların şekillendirilmesi gerekir. Aralardaki boşlukların doldurulması ve kaşların dolgunlaştırılması gerekir.

 • Göz kapaklarına ve göz kenarlarına dikkat çekmeyen bir makyaj uygulandıktan sonra direk dudak kısmına geçilir. Dudak makyajı yapmadan önce dudaklara peeling uygulanabilir ve dudaklar nemlendirilir.
 • Dolgun görünümlü bir dudak oluşturmak için dudak kalemi ile çerçeve çizilir, sonrasında içi doldurulur. Sonrasında da bu çerçeve içerisi rujla doldurulur. Rujun fazlasını silip üzerine bir kaç daha ruj sürebilirsiniz. Böylece daha renkli ve kalıcı bir görünüm elde edilir.
 • Makyaj tamamlandıktan sonra makyaj sabitleyici sprey sıkmak önemlidir. Böylece spot ışıkların altında saatlerce dans eden gelinin de porselen makyajı akmaz, sabit ilk zamanki gibi kalır.
 • Porselen makyajı diğer makyaj türünden ayıran asıl özelliği kalıcı ve gösterişli olmasıdır. Doğru porselen makyaj malzemeleri seçilerek bu makyaj evde kolaylıkla yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here