Plastik Cerrahinin Sağlığa Faydaları

0
238

Ne düşündüğünüzü biliyoruz. Bu yazının başlığını yazarken aynı şeyi biz de düşünüyorduk: Genel kanı plastik cerrahinin hastalarına tek faydasının, görünüşlerini iyileştirip böylece daha iyi, daha güvenli ve kendinden emin hissetmelerini sağlamak olduğudur. Bununla birlikte bir prosedürün zihinsel sağlık yararları asla unutulmamalıdır.

Meme Cerrahisinin Fiziksel Faydaları

İster inanın ister inanmayın, bir kadının göğüsleri söz konusu olduğunda ameliyat, sırt ve boyun ağrısının hafifletilmesini ve duruşun iyileştirilmesini sağlayarak sağlıklı bir seçenek de olabilir.

Meme küçültme ameliyatı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, sütyen askısı girintilerinden kaynaklanan omuz ağrısı, meme hacminin yol açtığı sekonder baş ağrıları yaşayan çok büyük göğüsleri olan kadınlar için gelişmiş bir refah duygusu sağlar. Meme küçültme ameliyatı geçiren hastalar, ameliyattan sonra bu semptomların hemen ve genellikle oldukça şiddetli bir şekilde iyileşmesini tecrübe ederler ve genellikle bir veya iki gün sonra, belirgin şekilde iyileşmiş bir duruşa sahip olurlar.

Meme küçültme ayrıca hastanın egzersiz aktivitelerine katılma yeteneğini önemli ölçüde arttırabilir. Aşırı meme hacmi, yoğun aerobik egzersize önemli bir engeldir.

Meme büyütme ameliyatında doğrudan fiziksel sağlık yararları olmasa da, doğal görünen, implant temelli meme büyütme ameliyatları, hastanın günlük yaşamını ve dolayısıyla zihinsel sağlığı ile refahını çok olumlu bir şekilde arttırabilir.

Rinoplastinin Faydaları

Rinoplasti, sadece burnunun estetik formunu değil, aynı zamanda tedavi alanının işlevini de geliştirme potansiyeline sahip bir cerrahi prosedürdür. Bu operasyonu yaptırmak isteyen birçok hasta burun hava yolundan kaynaklanan obstrüktif solunum semptomlarından şikayetçidir ve rinoplasti ameliyatı sırasında bu sorunlar düzeltilebilir. Obstrüktif solunum semptomları, sapmış bir burun septumundan veya solunan havayı nemlendirmeye yardımcı olan, konkalar adı verilen burun boşluğu içindeki yapıların genişlemesinden kaynaklanabilir.

Nazal septoplasti ve / veya konka indirgeme gibi prosedürler hastanın nefes almasını önemli ölçüde düzeltebilir. Bu prosedürler ayrıca bazı hastalarda egzersiz toleransını arttırabilir ve uyku kalitesini önemli ölçüde arttırabilir.

Sarkık Derinin Alınmasının Faydaları

Birisi büyük miktarda kilo kaybettiğinde bu tek başına bile büyük sağlık avantajları sağlayabilir – ama genel olarak önemli kilo kaybına eşlik eden fazla deri problemleri ne olacak? Bu tür hastalar genellikle alt karın, iç uyluk ve göğüslerin altındaki bölgelerde derin cilt kıvrımlarında döküntüler ve enfeksiyonlar geliştirir. Önemli cilt kıvrımı fazlalığının düzeltilmesi çoğu hasta için bu sorunları tamamen ortadan kaldırabilir.

Aşırı cildin çıkarılması da hareket kabiliyetini artırır ve hastanın aerobik egzersize katılma kapasitesini arttırabilir. Artan fiziksel aktivite seviyeleri, diyet ve egzersiz veya bariatrik cerrahi yoluyla vücut kütlesinde bir azalma elde eden hastalarda kilo kaybını daha da kolaylaştırır.

Jinekomasti Tedavisinin Faydaları

Bu önemli cerrahinin gerçekten doğrudan fiziksel sağlık yararları olmamakla birlikte, yine de benlik saygısını arttırmak açısından zihinsel sağlık yararları dikkate değerdir. Erkeklerde aşırı meme dokusunun ortadan kaldırılması, bu ameliyatı yaptıran hastaların yaşamlarını tamamen değiştirebilir.

Göz Kapağı Cerrahisinin Faydaları

Üst blefaroplasti ameliyatı geçiren hastaların büyük çoğunluğu bu ameliyatı sadece kozmetik amaçlı yaptırırken, bazı yaşlı hastalar öncelikle görme alanı tıkanıklığına bağlı olarak genel görüşü iyileştirmek için de yaptırabilir.

Yaşa ve güneş ışığına maruz kaldıkça, üst kapağın derisi yavaş yavaş incelir, kırışır ve üst kapak kıvrımlarını giderek daha fazla gizler. Sonunda cilt fazlalığı kirpiklere dayanabilir ve bu biraz yorgun veya sarkık bir görünüm oluşturur. Üst blefaroplasti genellikle alt kapaklardaki ilgili yaşlanma değişiklikleri için alt blefaroplasti cerrahisi ile birlikte yapılır. Yapısal yağ greftleme, göz kapağı bölgesi gençleştirme cerrahisinin önemli bir parçasıdır, çünkü çoğu hastada kozmetik sorun cilt gevşekliği ve yumuşak doku hacminin kaybının bir kombinasyonudur. Bu ameliyattan hastalara fayda, esas olarak güveni yeniden sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here