Plastik Cerrahinin Değişen Yüzü: Yapay Zeka

0
181

Yapay zekanın plastik cerrahi sektöründe yer alması, bu tıbbi uzmanlığı dönüştürmektedir. Alan henüz tam potansiyeline ulaşmamış olsa da, araştırmacılar bir yapay zeka alt kümesi olan makine öğreniminin tıbbi bakım ve hasta sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirebileceğini düşünüyorlar.

Saygın plastik cerrahi uygulamaları, vücut şekillendirme prosedürleri için gelişmiş teknolojiler kullanır. Bu tür uygulamalar, çeşitli görüntüleme sistemleri gibi son teknoloji 3D simülasyon teknolojilerini kullanır. Bu gelişmiş görüntüleme sistemleri, hastaların ameliyat öncesi yüz ve vücut için kozmetik cerrahi sonuçlarını görselleştirmelerini sağlar. Ayrıca cerrahlara olan güveni arttırabilir ve cerrahın ne olacağına dair net bir örnek vererek kişiselleştirilmiş bir cerrahi plan geliştirmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında şu anda bu alanda trend olan şey makine öğrenmesidir.

Makine öğrenimi, tıbbi bakımın kalitesini arttırabilir. Büyük miktarda veri içerdiği için, cerrahlar AI’nın rekonstrüktif ve plastik cerrahinin ilerlemesini ve büyümesini güçlü bir şekilde etkileyeceğine inanmaktadırlar Makine öğreniminin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Sorunların hızlı tespiti
  • Daha iyi teşhis imkanı
  • Tedavilerin işe yararlığı ve hızını tahmin etme
  • Tedavinin ilerleyişini izleme

Bu teknoloji aynı zamanda, kozmetik yüz cerrahisinde ve rekonstrüktif meme cerrahisinde sonuçların tahmin edilmesi gibi seçenekler için ve cerrahlara estetik ameliyatların planlanmasında ve hastaların prosedür seçiminde yol göstermede yardımcı olması için de kullanılabilir. Zamanla, cerrahın bilgisini geliştirmek için algoritmalar geliştirmek amacıyla, makine öğrenimi ile koşulları ve örüntüleri gösteren tarihsel verilerin analizi için de kullanılabilir olması beklenmektedir.

Estetik cerrahideki araştırmacılar yakın zamanda yüz güzelliği için otomatik bir sınıflandırıcı oluşturdular, bu da insan hakemlerin de bağımsız olarak derecelendirdiği 165 çekici kadın yüzünden elde edilen yüz özellikleri kullanılarak eğitildi. Otomatik sınıflandırıcının, güzelliği değerlendirmede insanlar kadar iyi olduğu bulundu.

Estetik gelişmelerin nicel olarak ölçülmesi, hasta beklentilerini belirlemeye yardımcı olabilir ve hatta hedeflerine ulaşmada yardımcı olmayacağını düşünüyorsa, hastaları vücut şekillendirme prosedürlerinden vazgeçme konusunda cesaretlendirebilir.

Plastik cerrahi gibi zengin verilere sahip tıp uzmanlıklarında, görüntüler, videolar ve hasta öyküleri üzerine eğitilmiş dar odaklı algoritmalar cerrahın elinde, daha erken tespit, daha iyi tanı ve daha iyi sonuçlar sunan önemli yeni araçlardır. Estetik ameliyatların yanı sıra AI, kraniyofasiyal cerrahi, el ve periferik sinir cerrahisi, mikrocerrahi ve yanık cerrahisi gibi rekonstrüktif prosedürlerde başarıyla kullanılabilir. Yanık cerrahisinde AI, yanık derinliklerini değerlendirir ve yanık kurbanları için iyileşme olasılıklarını tahmin eder.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here