Pilates Zayıflatır mı? Pilatesin Faydaları Nelerdir?

0
1752

Joseph pilates tarafından geliştirilen pilates, temelde vücutta kas ve denge gücü oluşturma odaklı bir egzersizdir. Denge, duruş, konsantrasyon ve dayanıklılık sağlayan pilatesin sağlığa ve vücuda sayısız yararı vardır.

Pilates, zihni ve kasları kontrol etmek üzerine kurulu hafif ancak tekrarlı egzersizlerden biridir. Kadın, erkek, genç ve yaşlı herkesin yapabileceği plates ikiye ayrılır. Mat pilatesi dediğimiz aletsiz yapılan pilates ve reformer pilates adı ine anılan aletli pilates. Aletsiz plateste pilates topu, pilates minderi ya da pilates lastiği gibi çeşitli malzemeler kullanılır. Son zamanların en popüler egzersiz yöntemlerinden biri olan pilates kilo verdirir mi ya da pilates sıkılaştırır mı? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Pilates zayıflatır mı?

Pilates kesinlikle zayıflamaya yardımcı sporlardan bir tanesidir. Özellikle bölgesel zayıflama konusunda oldukça verimli sonuçlar alınan pilates, aletli yapıldığında diğerine göre daha etkili olur. Ağır egzersizlerden oluşmasa bile vücutta kas yoğunluğunu artırdığı, yağ yakımını hızlandırdığı ve kasların uzunlamasına gelişmesini sağladığı için pilates zayıflamaya yardımcı olur.

Pilates sıkılaştırır mı?

Asıl soru budur, asıl cevap da budur. Siz beslenmenize dikkat ederek kilo verebilirseniz vücudunuz sarkacaktır. Düzenli egzersiz ile bu sarkmaların önüne geçmek gerekir. Plates, kasların boyuna büyümesini sağlayarak mükemmel bir sıkılaşma ve şekle girme sağlar.

Pilatesin ülkemizde ve dünyada bu kadar popüler hale gelmesinin temel nedeni sağladığı sıkılaşmadır. Vücudu en kısa sürede şekillendiren, bacakları incelten, bel bölgesinde şekilllenme sağlayan pilatesin faydaları kısa bir sürede görülebilir.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Pilatesin yararları sadece fiziksel değil aynı zamanda bilişseldir. Bu egzersizin temel mantığında zihin ile kasları kontrol etmek, zihni rahatlatmak yer alır. Yoga ile benzer özellikleri olan pilates depresyon, ankisiyete gibi sorunların tedavisinde tavsiye edilen bir egzersiz türüdür. Bunların dışında normal platesin ve aletli pilatesin faydaları şunlardır;

 1. Pilates, sıkılaştırır, kilo vermenize ve fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.
 2. Plates, bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldırır. Bu ağrıların temel kaynağı duruş bozuklukları ile bu bölgedeki kasların çok zayıf olmasıdır. Plates ile sırt kaslarınızı geliştirebilir ve güçlendirebilirsiniz.
 3. Plates duruş bozukluklarını buna bağlı omurga sorunlarını giderir. Sırt kaslarını geliştirme, bel bölgesini çalıştırma, duruş çalışmaları, omurga germe esnetme hareketleri ile plates duruş bozuklarını tedavi eder. Böylece ileride kambur olma riskini azaltır. Çoğunlukla bilgilsayar başında oturarak çalışan kişilere plates yapmaları önerilir.
 4. Plates, zihin kontrolü çalışmaları ile stresi azaltır. Egzersiz yapmanın stresi azaltmak gibi bir etkisi vardır. Seratonin hormonu salgılanmasını desteklediği için tüm egzersizler stresi azaltır. Ancak plates aynı zamanda meditasyon etkisi yapar.
 5. Plates, kan dolaşımını hızlandırır, toksinlerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. Egzersizler sırasında kan dolaşımı hızlanır, vücutta her bir bölgeye oksijen daha rahat taşınır bunun sonucu olarak da yağ yakımı, toksin atımı hızlanır.
 6. Plates kasları inanılmaz güçlendirir. Bacaklarınız mı zayıf, kollarınız mı yoksa sırtınız mı? Plates yaparak vücudunuzun istediğiniz kısmını güçlendirebilir, kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Üstelik plates yaparken erkeksi bir görünüme sahip olmak gibi bir ihtimal yok.
 7. Plates duruşu düzelttiği için boyu uzatır. Düzelen ve dimdik duran omurga sizin olduğunuzdan daha uzun görünmenize sebep olur.
 8. Plates, düşünce gücü ile konsantrasyonu artırır. Düşünme sistemi ve zihin kontrolü sayesinde daha efektif bir hale gelir.
 9. pilates kemik oluşumunu destekler ve kemik yoğunluğunu artırır. İlerleyen yaşlarda kadınların en büyük problemlerinden biri kemik erimesidir. Bu sebeple düzenli pilates yapan kadınların yaşlandıklarında kemik erimesi probleminin minimum olması ihtimali vardır.
 10. Pilates göbek eritir, yanları sıkılaştırır. Mekik çekmek gibi çok etkili olduğu düşünülen egzersizlerden daha etkili bir egzersiz varsa o da pilatestir. Aletli pilates hareketleri de klasik plates hareketleri de karın kasları ile bel bölgesindeki yağları eritmek için harikadır.
 11. Plates, esnekliği artırır dolayısıyla da yaralanma ve sakatlıkları da önler. Esnek vücut daha zor sakatlanır. Hareket kabiliyeti artttıkça vücudun dayanıklılığı da artar.
 12. Plates, vücudu farklı egzersiz hareketlerine hazır hale getirir. Eğer egzersiz programınızı sık sık değiştirmek isterseniz haftalık bir kaç seans plates programı ile diğer egzersizlere vücudunuzu hazırlayabilirsiniz.

Tüm egzersiz çeşitleri zayıflamaya yardımcı olur, sıkılaşmayı destekler ve sağlık için faydalıdır. Egzersizlerin kilo vermeye yardımcı olması için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini, dikkatli bir şekilde diyet yapmadıktan sonra tek başında sporun zayıflamak için yeterli olmayacağını unutmamak lazım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here