Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
606

Dönem dönem bazı spor dalları popüler hale gelir. Bazen yıllardır var olan bir egzersiz türünün faydaları keşfedilir bazen ünlüler yapmaya başlayınca yeni bir spor dalı ortaya çıkar. Geçtiğimiz 10 yılın en popüler egzersizleri hangileridir desek muhtemelen herkes pilates ve yoga cevabını verdir. Reformer adı ile aletli plates, mat platesi gibi çeşitleri olan pilates sporu doğru yapıldığında oldukça faydalıdır. Ancak herkesin doğru sandığı ancak aslında doğru olmayan bir çok pilates efsanesi de vardır. Bakalım bunlar nelermiş

Plates zayıflatır

Pilates zayıflatır mı konusu bu spor hakkında en çok konuşulan konudur desek yanlış olmaz. Şu konuda net olmak lazım, diyet yapmadıktan sonra yediklere dikkat edilmedikten sonra hiç bir spor zayıflatmaz. Daha doğrusu beklendiği gibi bir etki yapmaz. Pilates ise diğer bir çok kardiyo hareketine göre çok daha az zayıflatma etkisine sahiptir. Pilates ile kaslar çalışır, sıkılaşma olur, bir kaç beden küçülürsünüz. Ancak pilates yağ yakmayı, kilo vermeyi sağlamaz. Eğer hızlı kilo vermek istiyor bir yandan da sıkılaşmak istiyorsanız hem kardiyo hareketleri yapmalı, yağ yakımını hızlandırıp kilo vermeli hem de pilates ile sıkılaşmalısınız.

Pilates boy uzatır

Pilates boy uzatır efsanesi bir dönem o kadar popüler olmuştu ki insanlar sırf boyunu uzatmak için pilates yapmaya başlar. Pilates teknik olarak boy uzatmaz. Yetişkinlik dönemindeki bir insanın boyunu neredeyse hiç bir şey uzatmaz. Pilates kasların açılmasını, tekrarlayan egzersiz hareketleri ile kasların uzamasını sağlar. Boyuna gelişen kaslar sizin daha dik durmanızı, kamburlaşmadan durmanızı sağlar.  Daha dik duran, kasları açılan insan da aslında olduğundan daha uzun görünür. Eğer buna boy uzaması denilebilirse pilates boy uzatabilir ancak bu daha çok duruş bozukluğunun düzeltilmesidir.

Videolarla pilates yapılabilir

Pilates ve yoga, çok özel kas gruplarını çalıştıran farklı egzersiz türleridir. Bazen kişilerin ortopedik muayene sonrası özel çalışmalar yapması gerektiğine karar verilir. Bu tarz durumlarda uzman bir eğitmen tarafından gereken kas gruplarına yönelik hareketler yaptırılmalıdır. Mat pilatesi, aletli pilates videolardan izlenerek de yapılabilir ancak hareketleri doğru yapmak çok zordur. Profesyonel bir eğitmeden tarafından yönlendirilmeden bu hareketlerin yapılması uzun vadede ciddi sakatlıklara yol açabilir. Eğer videolar izleyerek spor yapmak istiyorsanız yoga ve pilates yerine daha çok vücut ağırlıkları ile yapılan basit egzersizleri ya da koşu, yürüyüş, ip atlamak gibi kardiyo egzersizlerini tercih edebilirsiniz.

Pilates sakatlıklarla oluşan ağrıları azaltır

Uzun süredir spor yapmayan biri spor yaptığında hamlık dediğimiz kas ağrısı ile karşılaşır. Bu gayet normal bir durumdur. Kas ağrısı ortaya çıktığında spor yapmaya devam ederek kasların güçlenmesi sağlanmalıdır. Ancak spordan kaynaklanmayan aslında ciddi bir sorunun işareti olan ağrılar konusunda ise dikkatli olunmalıdır. Pilates ağrıları geçirir diyerek sorunlu kasları, eklemleri ya da kemikleri zorlamamak gerekir. Pilates, duruş bozukluklarından ya da oturuş bozukluklarından kaynaklı vücut ağrılarını geçirme konusunda oldukça etkilidir. Ancak var olan herhangi bir sorunu gidermeyebilir.

Eğer vücunuzda, eklemlerinizde ya da kemiklerinizde herhangi bir ağrı varsa kesinlikle öncesinde doktora görünmelisiniz. Doktorun önerdiği fizik tedavi ya da pilates gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda doktor kontrolünde olmak çok önemlidir.

Her yaşta pilates yapılmaz

Tıpkı yoga gibi pilates de her yaşta kadın, erkek herkes tarafından yapılabilen bir egzersiz türüdür. Özellikle omurga bozukluğu olan, sürekli masa başında oturan ve çalışmak zorunda olan, gün içerisinde çok fazla ayakta duran herkesin düzenli olarak yapması gereken bir egzersizdir. Uzman bir eğitmen kontrolünde çocuklar da pilates yapabilir. Zaman içerisinde esneklik kazanması için anne babalar çocuklarını platese gönderebilir.

Orta yaş ve ileri yaşlarda da güvenle pilates yapılabilir. Önemli olan bilinçli olmak ve uzman bir eğitmen ile çalışmaktır.

Pilates yapmak fitness ile aynıdır

Pilates yapmak kesinlikle diğer fitness ya da kardiyo hareketleri ile aynı değildir. Pilates, fiziksel olarak kasları çalıştırmasının yanında psikolojik olarak da oldukça faydalı bir spor türüdür. Herhangi bir hareketin başka bir çok hareketle kombinasyon halinde yapıldığı bu sporda konsantrasyon oldukça önemlidir. Düzenli nefes alış verişleri ile hareketler koordine edilir. Nesef alış verişlerini takip etmek, ona konsantre olmak çok önemlidir.

Pilates, depresyon tedavilerinde (ileri olmayan seviyelerde) psikologlar tarafından hastalara tavsiye edilen bir spor türüdür. Yoga ile birlikte pilates, yoğun konsantrasyon gerektiren hem fiziken hem de ruhen faydalı bir spordur.

Pilates Yağ Yaktırır

Fitness dediğimiz aletlerle yapılan hareketler ya da kardiyo hareketleri, ağırlık kaldırma ile yapılan sporlar yağ yakımına yardımcı olur. Beslenmenize dikkat ederseniz bu tarz sporlar ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak pilates yağ yakımına yardımcı olmaz. Pilates kaslarınızın güçlenmesine, daralmanıza, sıkılaşmanıza yardımcı olur. Yağ yakımı demek zayıflamak demektir, pilates direk olarak zayıflatmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here