Piezo Burun Estetiği Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

0
642

Tüm dünyada en fazla yapılan estetik ameliyat burun estetiği ameliyatıdır. Kadın, erkek, genç yaşlı ayırt etmeksizin herkes burnuna minik dokunuşlar yaptırmayı tercih ediyor. Çeşitli yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatları arasına şimdi de Piezo burun estetiği yöntemi ile estetik ameliyatlar girdi. Peki piezo rinoplasti nedir, ne özelliği vardır, diğer burun estetiği yöntemlerinden farkı nedir?

Piazo cerrahisi nedir?

19780 li yıllarda İtalyan cerrahlar tarafından geliştirilen özel bir cerrahi yöntemi olan Piezzo cerrahisi yöntemi, 3 boyutlu ses titreşimleri aracılığıyla kemiklerin kesilmesi ve şekillendirilmesidir. Özellikle burun ameliyatları ile popüler olan bu yöntem el cerrahisinde, beyin cerrahisinde, çene cerrahisi ve ortopedik cerrahi işlemlerinde de sık sık kullanılan bir yöntemdir. Kemik dışındaki dokulara zarar vermeyen ve bu şekilde kanamanın azaltıldığı operasyonlarda doku travması da daha azdır. Ameliyat sonrası iyileşme hızı diğer yöntemlere göre çok daha fazladır.

Piezo burun estetiği ne demek?

Piezo burun estetiği demek Piezo cerrahisi yöntemini kullanmak demek. Bu yöntemle yapılan estetik ameliyatlarda özel cihazlar kullanılır. Bu cihazlar hiç bir şekilde burun çevresinde ve içerisinde bulunan dokuları, damarları, kıkırdak yapıları kesmez, onlara zarar vermez. Sadece kemiklere dokunduğu anda çalışır hale gelip kemiklere şekil verilmesinde kullanılır.

Piezo burun estetiği nasıl yapılır?

Ultrasonik ses dalgalarının etkisi ve titreşimleri ile çalışan bu cihazlar sadece kemiklere etki eder. Kemikleri şekillendirirken diğer dokulara zarar vermediği için ameliyat sonrası morarma ve şişlik de daha azdır. Burun delikleri içerisinden ya da burun kenarında oluşturulan kesilerden işlemler gerçekleştirilir. Piezo rinopilasti ameliyatında burun kemeri törpüleme, düzleştirme, burun ucu kaldırma gibi işlemler uygulanabilir.

Piezo burun cerrahisinin özellikleri nelerdir?

  • Ameliyat sonrası ağrıları azaltır. Hastaların en çok korktuğu ameliyat sonrası ağrıları piezo yöntemi sayesinde minimuma indirilir.
  • Doku ve damarlara dokunulmadığı için ameliyat sırasında kanama çok daha az olur. Aynı şekilde operasyon sonrası burun kanaması da oldukça azcır. Bu nedenlerle de piezo sonrası burun çevresi ve göz altlarında çok daha az morarmalar olur.
  • Piezo cerrahisi sayesinde ameliyat sonrası şişlikler de daha azdır. Ayrıca daha hızlı bir şekilde kısa süre içerisinde geçer.
  • Burun kemikleri kırılmaz, keserek şekil verilir. Bu nedenle de ödem ve şişlik aynı zamanda ağrı daha az olur.
  • Burun ameliyatında en sık karşılaşılan kemiklerin kırılması ve istenilen şekil verilirken zorluk yaşanması durumu piezo estetiği ile minimuma iner. Kemikler kırılmadığı için istenilen şekil kolaylıkla verilir. Diğer ameliyatlara göre daha iyi sonuç alındığı için de ikinci bir düzeltme ameliyatına gerek kalmaz.
  • Önceki yıllarda yapılan burun ameliyatları sonrası burun ucu düşmesi en çok rastlanan durumdu. Şimdi gelişmiş yöntemlerle yapılan burun estetikleri sonrası dokulara zarar verilmediği için burun ucunun düşmesi gibi sorunlarla da karşılaşılmamakta.

Piezo burun estetiği yaptıranlar ne zaman günlük yaşamına dönebilir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası gündelik hayata dönememenin en büyük nedeni kanama ve ağrıydı. Geçmesi haftalar süren morluklar da hastaların gündelik hayatına dönmesi konusunda sıkıntı yaratıyordu. Piezo cerrahisi ile morluklar daha az olduğu için bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde hastalar gündelik hayatına geri dönebilir.

Estetik ameliyat sonrasında bir hafta geçtikten sonra normal günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Isterseniz tatile bile çıkabilirsiniz. Tatilde dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır;

  1. Piezo rinoplasti ameliyatından sonra 15 gün kadar denize derin dalış yapmamalı, denize atlamamalısınız. Henüz burnunuz bu tarz basınçlar için hazır değildir.
  2. Burun şeklinizin bozulmaması ve yapıldığı şekilde kalması için en az bir ay güneş gözlüğü ya da deniz gözlüğü kullanmamalısınız. Bunlar ilk zamanlarda burun üzerine kemer oluşturabilir.
  3. Estetik ameliyattan sonra en az bir ay geniş kenarlı şapkalar ile yüzünüzü korumanız, sık sık güneş kremi sürmeniz gerekmektedir. Ayrıca denizden her çıktığınızda mutlaka güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Piezo burun estetiği fiyatları neye göre belirlenir?

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği fiyatları da hastaya yapılacak işleme ve doktora göre değişir. Burun estetiklerinde doktorunuzun ne kadar tecrübeli olduğu çok önemlidir. Beğenmediğiniz bir burnun şeklini yeniden değiştirmek, ilk ameliyattan çok daha zor olacaktır. Bu nedenle de uygun fiyatlı olduğunu düşündüğünüz çok tecrübeli olmayan doktorları tercih etmek büyük hata olur. Daha önce onlarca burun estetiği ameliyatı yapmış bu konuda çok tecrübeli doktorları tercih etmelisiniz. Burun estetiği fiyatları aşağı yukarı belirli bir skala dahilindedir bunun çok altında ya da çok üstünde olan doktorlara dikkat etmek gerekir. Başarısız bir ameliyat size maddi ve manevi anlamda çok büyük zararlar verir.

Sonuçtan memnun kalmak için estetik öncesinde doktorunuzu iyi araştırın. Önceki ameliyatlarını, hastalarını ve sonuçlarını inceleyin. Hangi yöntemleri kullandığını biliyor olun. Ameliyat öncesinde 3d modelleme teknolojisini kullanarak nasıl bir burnunuz olacağını, yüzünüzde nasıl görüneceğini teyit edin. Sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için her şeyden emin olmalısınız. Burun, yüzde en dikkat çekici kısımdır ne kadar yüzünüze uygun bir burnunuz olursa o kadar güzel görüneceğinizi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here