Piercing Yaptırmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

0
166

Piercing, vücudun dil, burun, kulak gibi kısımlarına açılan deliklere takılan minik takılardır. En eski antik zamanlardan bu yana insanlar tarafından kullanılan değişik takılar zaman içerisinde şekil ve isim değiştirse de ifade ettiği anlamlar pek değişmemiştir. Peki, bu kadar popüler olan piercingler sağlıklı mıdır? Taktırdıktan sonra nelere dikkat etmelidir? Piercing taktırmadan önce dikkat edilmesi, bilinmesi gerekenler nelerdir?

Piercing çeşitleri nelerdir?

Piercing nedir sorusunun cevabını yukarıda vermiştik, şimdi sıra geldi çeşitlerine. Diş etinden kulak piercinglerine kadar, bir çok farklı piercing çeşidi vardır. Kimi ince ve küçük minimalist olurken, kimi kocaman ve dehşet verici görünümlere sahip. Burun piercingi çeşitleri genelde halka şeklindedir. Bazen kapalı halka bazen tek ucu toplu tek ucu açık halka şeklindedir. Kulağa takılan takılar küpe olsa da kulağın iç kısmına doğru kıkırdaklarına, ucuna ve kenarlarına takılan piercing çeşitlerine kulak piercingi denir.

En çok tercih edilen piercing çeşitleri kulak ve dudak piercing çeşitleridir. Kulak taktırırken en az acıyanıdır genelde ancak dil, dudak gibi hassas bölgeler oldukça acı verici olabilir. Diğer piercing çeşitleri şunlardır; vücut piercingi, dudak piercingi, yüz piercing, kaş piercing, kulak piercingi, ağız içi yanak piercingi, dil piercingi ve kaş piercingi. Gençler arasında bir dönem kaş piercingi oldukça popüler olsa da şimdilerde o kadar popüler değildir.

Piercing taktırmadan önce bilinmesi gerekenler

  • Piercing taktırmak önemli bir karardır, sonrasında çıkarmak zor olduğu için değil özellikle ilk taktırdığınız zamanlarda çok iyi bakmanız gerektiği için. Eğer çok dikkatli olmazsanız, bakımını ve temizliğini iyi yapmazsanız piercing taktırdığınız yer iltihap toplayabilir. Çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Günlerce ağrı çekmenize neden olabilir. Eğer cildiniz hassassa ve yaralarınız normalde de zor iyileşiyorsa piercing taktırdıktan sonra iyileşmesi zor olabilir.
  • Hangi piercing modelini istediğinize iyi karar verin. Çıkarırsanız kısa süre içerisinde delik kapanır ancak boşu boşuna acı çekmiş olursunuz. Tamamen iyileşene kadar da sürekli temizlemeniz gerekir.
  • Piercing taktırmadan önce dudak piercingi, kaş piercingi ya da kulak piercingi gibi tüm modelleri inceleyin. Eğer piercingi olan birini tanıyorsanız onlara sorun, özellikle dil ve sırt gibi bir şeylere takılma ihtimali olan piercingler için kullanımı konusunda detaylı bilgi alın.
  • Piercing taktırmaya yakın kan sulandırıcı kullanıyorsanız bırakın. Panik atak gibi kalp rahatsızlıkları gibi heyecanla ve korkuyla tetiklenen hastalıklarınız varsa mutlaka biri ile gidin ve öncesinde buna hazırlıklı olun. Çok acı verici olmasa bile korkusu sizi paniğe sokabilir.
  • Meme ucu piercingi, genital bölge piercingi gibi farklı piercinglerin takılması, kullanımı ve sonrasında bakımı diğerlerinden farklı olabilir. Bu konuda öncesinde mutlaka bilgi alın.

Piercing bakımı nasıl yapılır?

  • Taktırdıktan sonra ilk 24 saat dokunulmaması gereken, yıkanmaması gereken, sonrasında ise her iki günde bir tuzlu su ile ya da antibakteriyel bir sabun ile temizlenmesi gereken bir takıdır.
  • Piercing taktırdıktan sonra kanama olması, şişmesi ya da iltihap toplama belirtileri görülmesi normaldir. Ancak normalden fazla olan bu belirtiler tehlikeli olabilir. Eğer delinen yer ateş gibi olmuşsa ya da siz kendinizi normalden farklı hissediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.
  • Piercinginizi en az 6 aya kadar ciddi darbelerden koruyun,bazı yaraların tam anlamıyla iyileşmesi bir seneye kadar sürebilir.
  • Piercing taktırdıktan hemen sonra kirli sulara girmeyin, kirli suları piercing taktırdığınız yere dokundurmayın. Hindistan, Tayland gibi yerlerde seyehat edecekseniz piercinglerinizi ve taktırdığınız yeri kesinlikle temiz içme suyu ile temizleyin.
  • Taktırdıktan hemen sonra çıkarmayın ya da başka bir piercing ile değiştirmeye kalkmayın. İyileşmesi için biraz zaman verin. Aksi taktirde farklı bir modeli takamayabilirsiniz veya çok fazla acı duyabilirsiniz. Sonrasında da iyileşmesi daha fazla zaman alır. Çıkarırsanız da kısa süre içerisinde kapanır.

Septum piercing i nedir?

Burun ortasındaki kıkırdak dokunun delinmesi ile yapılan, burun deliklerinden aşağı doğru sarkan halka şeklindeki piercinglerdir. Kesinlikle çok uzman biri tarafından yapılması gereken, kullanımı zor bir piercing modelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here