Östrojen Hormonu (kadınlık hormonu) İlaçsız Nasıl Yükseltilir?

0
4801

Östrojen eksikliği yaşa bağlı olarak zamanla hormonların daha az salgılanması ile ortaya çıkabilir. Aynı zamanda çeşitli nedenlerle östrojen hormonu düşüklüğü de görülebilir. İlaçsız östrojen hormonu yükseltmenin yolları konusuna başlamadan önce östrojen hormonu nedir, ne işe yarar onlara bir bakalım.

Östrojen nedir?

Insan vücudunda çeşitli düzenlemeler yapan, kadınlarda erkeklere göre daha fazla salgılanan kadınlık hormonuna östrojen denir. Bu hormon erkeklerde olması gerekenden fazla salgılandığında tedavi gerektiren durumlara yol açabilir.

Östrojen hormonu nedir?

Östrojen hormonu bir diğer adı ile kadınlık hormonu, üreme organlarının işlevlerini yerine getirmesini, regl döngüsünün doğru ve düzgün olmasını, üreme süreçlerinin tamamlanmasını sağlayan en önemli hormonlardan bir tanesidir. Östrojen hormonu seviyeleri, hamilelik veya menopoz gibi dönemlerde ciddi değişiklikler gösterebilir.

Östrojen hormonu, kadınlarda salgılandığı gibi erkeklerde de salgılanır ancak kadınlara göre çok çok daha az miktarda salgılanır. Kadınlık hormonunun olması gerekenden az ya da fazla salgılanması vücutta ciddi dengesizliklere ve sorunlara neden olabilir.

Ostrojen hormonunun dengesiz salgılanmasının sonuçları

Ostrojen hormonu gerekenden az ya da fazla salgılanabilir. Bu durum dönemsel olabileceği gibi bazı hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Kızlık hormonu da denilen ostrojen hormonlarının az salgılanması durumunda vajinada kuruluk, cinsel isteksizlik ya da çocuk sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Ostrojen hormonunun olması gerekenden fazla salgılanması durumunda da stres, öfke patlamaları, tüylenme, iştah artması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Vücutta her şeyin bir dengede olması lazım. Hormonların dengesi ise her şeyden daha önemli. Östrojen hormonu yükselmesi ya da düşüklüğü durumunda hemen ilaç tedavilerine başlanır. Peki bu durumlarda ilaçsız tedaviler de yapılabileceğini biliyor muydunuz?

İlaçsız östrojen hormonu (kadınlık hormonları) nasıl yükseltilir?

Östrojen hormonu nasıl arttırılır sorusunun cevabı çoğunlukla ilaçlarla olsa da bunun bazı doğal yolları da vardır. Tabi ki bu da beslenmeden geçer. Doğa bize ihtiyacımız olan hemen hemen her şeyi doğal bir şekilde vermektedir. Bize de sadece neyi ne için kullanmak gerektiğini bilmek kalıyor.

Östrojen hormonu ilaçsız bazı besinlerin özellikle tüketilmesi ile yükseltilebilir. Biz bunlara doğal östrojen kaynakları diyoruz. Peki nedir bu doğal östrojen kaynakları.

Doğal östrojen hormonu kaynakları nelerdir?

  • Keten tohumu
  • keten tohumu unu
  • Kuş üzümü
  • Kuru üzüm,
  • Susam
  • Kuru baklagiller
  • Bezelye
  • Yulaf ve yulaf kepeği,
  • Tam tahıllı ürünler,
  • Sarımsak, kuşkonmaz, havuç ve patates gibi yiyecekler doğal olarak östrojen hormonu seviyelerini artırabilen yiyeceklerdir. Bunların dışında şeftali, portakal, hurma, kayısı, erik, armut, çilek , elma, kurutulmuş elma gibi meyveler de doğal östrojen kaynaklarıdır.

Kadınlık hormonu nasıl yükselir?

Östrojen hormonu yani kadınlık hormonu ilaçlar dışında besinlerle yükseltilebilir demiştik. Peki bu nasıl oluyor? Temelde içerisinde fitoöstrojen maddesi bulunan yiyecekler tüketildiğinde vücuttaki östrojen hormonu seviyesi de yükselebiliyor.

Fitoöstrojen maddesinin vücuda bir çok etkisi vardır, bunların başında da yaşlanmayı önlemek yani dna hasarını önlemek geliyor. Menopoz döneminde bu hormonun azalacak olması vücudu oldukça fazla etkiler. Bu sebeple özellikle menopoz dönemi öncesinde fitoöstrojen içeren yiyeceklerin ağırlıkta olduğu beslenme programları, menopoz döneminin daha sağlıklı ve stressiz bir şekilde geçirilmesini sağlar.

Ayrıca bu fitoöstrojen maddesi, menopoz dönemi ateş basmalarını ve benzer etkilerini en aza indirebilme özelliğine sahiptir. Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen östrojen hormonu arttırıcı maddelerin çeşitli kanser türlerini engelleme konusunda da etkileri vardır.

Östrojen hormonu yükseltmek için gıdalar yeterli midir?

Bazı durumlarda vücuttaki östrojen hormonu seviyeleri olması gereken seviyenin çok çok altında olabilir. Menopoz sırasında, öncesinde ya da sonrasında olabileceği gibi bu durum daha genç yaşlarda menopozdan bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Doktorunuzun hormon testleri sonunda seviyenizin çok düşük olduğunu söylemesi durumunda mutlaka ilaçlarınızı kullanın. Bazı noktalarda doğal östrojen artırma yolları işe yaramayabilir. Hormon ilaçlarınızı bu tarz durumlarda kullanmayı ihmal etmeyin.

Menopoz döneminde östrojen hapı kullanımı

Menopoz belirtilerinden biri olan adet azalması ve adet düzensizliği aslında vücutta azalan östrojen hormonunun etkileridir. Bu azalma bazen çok hızlı olup vücudun dengesini bozabilir. Menopoz belirtilerinden daha az etkilenmek, bu dönemi daha yumuşak bir şekilde geçirmek için doktorunuz östorjen hapı kullanmanızı tavsiye edebilir. Böylece dönemsel olarak azalan kadınlık hormonlarınızı takviye ile destekleyebilir, eskikliğinden daha az etkilenebilirsiniz. Bu dönem ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için Menopoz Döneminde Vücutta Neler Olur Yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here