Ortodonti

0
398

Ağız ve diş yapısının en estetik biçimde ortaya konması için ortodonti uygulamaları öne çıkar. Temel anlamda ortodonti, çene ve yüz yapısındaki anomalileri ortadan kaldırarak kusursuz ya da çok az kusurlu görünümlerin elde edilmesi için uğraşır. Bu noktada da uzmanlara büyük işler düşer. Çünkü bilgi birikimi yüksek ve aynı zamanda da deneyim sahibi olan ortodontistler, hastalarına en iyi şekilde yaklaşarak en doğru çözümleri sunmaya gayret gösterirler. İşte bu noktada da aslında ortodonti dalının ne kadar önemli ve hatta hayati olduğu görülebilir. Çünkü güzel bir çene yapısı, beraberinde hoş bir yüz güzelliğini, bu durum da konuşmadan özgüvene kadar her bir farklı noktaya etki etmektedir. Bundan dolayı da ortodonti bütün bu güzelliklerin temelini oluşturmaktadır.

Ortodonti Uygulamaları

Ağız ve çene yapısını konu edinen ortodonti dalı, insanların en güzel ve en hoş şekilde sorunlarından kurtulması için hareket eder. Bu görev bilinci ile çalışan ortodontistler, ilk olarak sorun tespiti yaparlar ve ardından ise uygulamalarına yön verirler. Bu uygulamalar içinde operasyonlar, estetik müdahaleler pek tabi ki olabilir. Çene yapısının doğru şekilde ortaya çıkarılması ve kötü görüntünün bertaraf edilmesi noktasında çok ciddi uygulamaların yapıldığı ortada iken, bütün bu uygulama ve tedaviler sırasında hastaların çabaları ve fedakarlıkları da gelecek olan başarılı sonuçlara ışık tutacaktır. Çünkü dönem dönem çene kullanımının sınırlandırılması, dönem dönem ise bazı ağrı ve sancıların çekilmesi muhtemeldir. Ancak yakın gelecekteki harika bir ağız ve çene yapısına sahip olmak için bütün bu işlemlerin doğru biçimde tamamlanması gerekecektir. İşte bu noktada da ortodontistlerin uygulamaları ne denli önemli ise, hastaların gayreti de bir o kadar önemlidir.

Ağız içindeki alt çene ile üst çenenin birbirlerine göre olan konumları incelenmekte, bu yapıların kafanın kaidesine göre olan pozisyonlarına da dikkat edilmektedir. Genel anlamda ortodontinin konusu budur. Ancak, sadece çene yapısı değil, dişlerin pozisyonları ve duruşları da yine ortodontistlerin çalışma alanlarını oluşturur. Öyle ki, pek çok diş yapısında yamukluk, çapraşıklık görülebilirken, bütün bu sıkıntıların temelli çözülmesi noktasında ise ortodonti uygulamaları etkilidir. Bu nedenle de dileyen herkesin dişleri için diş hekimleri ile uzman ortodontistlere gittiği bilinmektedir.

Konuşma sırasında olsun, gülerken olsun ya da yemek yerken olsun son derece işlevsel olduğu görülebilen çenenin, her anlamda kusursuz olması gerekmektedir. Hem uzun süreli rahatsızlıkların ortaya çıkmaması, hem psikolojik anlamda kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri, hem de sağlıklı bir ağız yapısının ortaya çıkarılması amaçları ile insanların bu alanda destek almaları son derece normaldir.

Gerek özgüven kazanmak için, gerek ise mutlu ve huzurlu hissetmek için ortodonti kontrolleri yaptırmak zaman zaman gerekir. Bu şekilde çenenin sağlamlığı, pozisyonel doğrulukları ve diş yapılarındaki sıralanmaların gözden geçirilmesi sağlanacak, gerekli hallerde uygulamalar yapılarak en iyi sonuçlar da bu şekilde elde edilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here