Nazolabial ve Marionette Çizgileri İçin En İyi Cerrahi Olmayan Tedaviler

0
773

Nazolabial ve Marionette Çizgileri için yakın zamana kadar tek bir çözüm yöntemi vardı, o da; yüz gerdirme. Cerrahi olmayan kozmetik prosedürlerdeki ilerleme sayesinde muhtemelen sizin ve doktorunuzun tercihi de artık bu yönde olacaktır. Peki Nazolabial ve Marionette Çizgilerinden kurtulmak söz konusu olduğunda hangi cerrahi olmayan yöntem daha iyi? Bu konuya açıklık getirelim.

Nazolabial ve Marionette Çizgileri nelerdir?

“Gülümseme çizgileri, gülme çizgileri” olarak da adlandırılan Nazolabial Çizgiler, burnunuzun dış köşesinden, ağzınızın dış köşelerine uzanan sinir bozucu çizgilerdir. Ağzınızın dış köşesinden çene çizginize kadar dikey olarak ilerleyenlere ise Marionette Çizgileri denir. Her ikisine de genetik, tekrarlanan yüz ifadeleri, kollajen ve elastinde doğal bir azalma ve yaşa bağlı hacim kaybı nedeniyle olur.

Neyse ki artık bunlar, bir dizi cerrahi olmayan tedaviyle giderilebiliyor. Şimdi onlarla tanışalım. Bu yöntemler haricinde birde yağ enjeksiyonu ile bu sorunları gidermek mümkün. Yağ enjeksiyonu ile ilgili yazımıza şu linkten ulaşabilirsiniz:

Yüze Yağ Enjeksiyonları (dolguları) ile Neler Yapılabilir?

Microneedling:

Çizgileri hala nispeten yüzeysel olan hastalar için plastik cerrahınız bir dizi mikroiğne tedavisi önerebilir. Microneedling işleminde, cildin dermisine küçük kanallar oluşturmak için bir el aleti kullanılır. Bu, vücudunuzun doğal iyileşme sürecini uyarmaya yardımcı olur, çizgileri ve kırışıklıkları genç durumlarına geri döndürmek için kollajen ve elastin oluşturur, bu da çizgileri çok daha az fark edilir hale getirir. Microneedling genelde bir seri olarak (3-6 seans) önerilir ve kızarıklık, şişlik gibi bazı küçük yan etkiler ortaya çıkarsa da, bu yan etkiler oldukça hızlı bir şekilde dağılır.

Ameliyatsız Cilt Sıkılaştırma:

Sarkan cilt de, Nazolabial ve Marionette Çizgilerinin görünümlerini belirginleştirebilir. Bu nedenle plastik cerrahınız, ağzınızdaki, çenenizdeki ve yanağınızdaki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olmak için bir dizi radyo frekansı (Thermage, Vivace), IPL (Titan, Halo) ve / veya ultrason tedavileri (Ultherapy, Venus Legacy) önerebilir. Bu lazer tedavileri, dış tabakaya zarar vermeden kollajen üretimini uyarmak için cildin dermal tabakasını ısıtır ve sonunda bir kaldırma ve sıkma etkisi yaratır. Doktorunuz muhtemelen 18-24 ay sürecek bir tedavi önerecektir. Tedaviden 2-3 ay sonra ise kademeli olarak iyileşme görülmeye başlar.

Dermal Dolgular (Restylane, Sculptra, Juvederm, vb.):

Restylane, Sculptra ve Juvederm gibi hyaluronik asit bazlı enjekte edilebilir dermal dolgu maddeleri, Nazolabial ve Marionette Çizgilerini tedavide kullanılan en iyi cerrahi olmayan yöntemlerdendir. Dolgular farklı özellikler içerdiğinden, doktorunuz çizgilerinizin şiddetini ve derinliğini değerlendirecek ve hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirleyecektir. Sonuçlar iyi olsa da geçicidir (6 aydan bir yıla kadar sürer) ve çok az risk içerirler ve iyileşme süreleri kısadır.

Nörotoksin (Botox, Dysport, Xeomin):

Plastik cerrahınızın cephaneliğinde bulunan ama daha az kullanılan diğer silahlar da nörotoksinlerdir yani; Botox, Dysport ve Xeomin. Aslında nörotoksinler tek başına bu alanları tedavi etmek için kullanılmaz. Bunun yerine, doktorunuz ağzın köşelerindeki kasları yumuşatmak ve çizgileri doldurmak için bir nörotoksin / dermal dolgu kombinasyonu önerebilir. Tüm enjektabllarda olduğu gibi, operasyon önemlidir ve başarılı bir sonuç elde etmenin tek yolu deneyimli bir doktor seçmekten geçer.

Bu nedenle, yaşlanmanın başlangıcında veya hafif aşamalarındaysanız ve Nazolabial veya Marionette Çizgileri size keder veriyorsa, doğrudan bir yüz gerdirme için acele etmenize gerek yoktur. Deneyimli bir doktor, sizin için hangi tedavilerin en iyi olacağını bilen tek kişidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here