Nasıl Yağdan Kilo Verilir? En Kolay Yağ Yakma Yöntemleri

6
18410

Kilo verirken önemli olan aslında yağdan kilo vermektir. Yani en başta tartıldığınızda vücudunuzda yüzde kaç yağ çıktığı ya da yüzde kaç kas çıktığı konusu çok önemlidir. Spor yaptığınız sürede, diyet yaptığınız sürede vücut su kaybeder, kas kaybeder ve yağ yakar. Yakılan yağların yerine kaslar oluşur böylece vücut daralır. Peki, yağdan kilo vermek nedir, nasıl yağdan kilo verilir? Işte sizin için hazırladığımız en kolay yağ yakma yöntemleri.

Kastan değil yağdan kilo vermek!

Kendinizi aç bırakırsanız önce mümkün olduğunca su kaybedersiniz. Akabinde kaslarınız erimeye başlar. Yemek yediğiniz anda da özellikle yediğiniz katı yağlar vücutta direk olarak depolanır. Çünkü vücut açlıkla karşı karşıya kalmıştır. Aç kalan vücut da alarm verdiği için aldığı ilk sağlam besini depolar. Bunun önüne geçmek için kaslardan yakmamaya özen göstermelisiniz. peki kastan değil yağdan kilo vermek için ne yapmalı? Yağlar da tüketmeli ama katı yağlar vs değil bitkisel yağlar mümkün olduğunca da sıvı yağlar.

Faydalı bitkisel yağ kategorisinde ilk sıraları tabiki çiğ kuruyemişer alıyor. Çiğ kuruyemişler çiğ badem, çiğ fındık, çiğ fıstık, çiğ ceviz ve şimdilerde son derece moda olan pikan cevizi. Pikan cevizi ile brezilya cevizi ya da fındığı içerisindeki çok sağlıklı doymuş yağlar sayesinde kalp sağlığını da korumaya yardımcı oluyor. Sağlıklı yağlar tüketerek vücudunuza almanız gereken yağ miktarını sınırlar, aynı zamanda var olan yağların da yakımını hızlandırırsınız. Artık zayıflamaya karar veren herkesin bildiği bir söz vardır, yağ yakmak için de yağ lazım. Evet! Yağ yakmak için de yağ lazım ancak yağ yakmak için sağlıklı yağlar almak lazım. Siz kuyruk yağları yerseniz, margarinleri veya ekmek üzeri sürülebilir yağları kahvaltılarda tüketirseniz yağ yakmayı beklememelisiniz.

Yağdan nasıl kilo verilir?

En sağlıklı besinler bile fazla tüketildiğinde zararlı bir hale geliyor. Yukarıda sağlıklı yağ tüketiminin öneminden bahsettik. Ancak belirtilmelidir ki bu yağlar ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da dikkatli tüketilmediği taktirde yine yağlanmaya sebep olacaktır.

Yağdan kilo vermek için ihtiyacınız olan kaloriden fazlasını almamaya çalışmalısınız. Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız ne yerseniz yiyin kesinlikle kilo veremezsiniz. Kalorileri hangi gıda maddelerinden aldığınız yanında ne kadar aldığınız da çok önemli. Günlük 1000 kalori yakan bir kişinin 1500 kalori alması demek kısa bir süre içerisinde kilo almaya başlaması demektir. Ayrıca vücudunuzu şaşırtmak kilo vermeye özellikle de bu kiloları yağdan vermeye yardımcı olur. Bir gün çok az kalori alın diğer gün normal kalori alın. Farklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Sonrasında kendinizş takip edin ve değişimi görün.

Yağdan kilo verdiğimizi nasıl anlarız?

Aslında dışarıdan bakıldığında tek başına yağdan kilo verdiğini anlamak pek de kolay değil. Genel olarak su kaybı ya da kas kaybı da kilo vermiş görünümü sağlar. Ancak çok kaslıysanız ve spor yapmadan sıkı bir diyet yaptıysanız kas kaybını fark edebilirsiniz. Kollarınızda, bacaklarınızda daralma ve zayıflama varsa bu kastan kilo vermişsiniz anlamına gelir.

Yağ yakmak için ne yapmalı?

Yağ yakmak için yaktığımızdan daha az kalori almalı, ondan yukarıda bahsettik. Bunun yanında yağ yakmak için yağ yakımını hızlandıran yiyecekler ve bol protein tüketilebilir. Mesela, bitkisel yağ alımını artırmak için yulaflı omlet yaparken hindistan cevizi yağı kulllanabilirsiniz. Günlük yağınızı avokadodan alabilirsiniz. Zeytinyağını ana yağ yapıp kahvaltılarda bol bol zeytin tüketebilirsiniz.

Ara öğünlerde mümkünse çiğ değilse kavrulmuş kuruyemişler ile sağlıklı atıştırmalıkları destekleyebilirsiniz. Ayrıca vücutta insülin dengelemesi yapmak için kompleks karbonhidrat denilen yulaf, kinoa, mercimek gibi besin ürünlerini tüketmeye çalışın. Nohut, mercimek gibi bakliyat ürünlerini beyaz pirinç ya da bulgur ile karıştırarak kompleks proteinler de elde edebilirsiniz.

Vücut ne zaman yağ yakar?

Her tür egzersize başlamadan önce en az 15-20 dk boyunca ısınma hareketlerinin yapılması gerekir. En basit ve hafif egzersizlerden en ağır egzersizlere kadar hepsinde mutlaka önceden ısınılmalıdır. Isınma sonrasında spor yapmaya başladığınızda vücut önce şekeri ve karbonhidratı yakar. Yani ne kadar çok şeker ve karbonhidrat stoğunuz varsa vücudunuzda yağ yakmaya başlaması o kadar gecikir. Bu nedenle sporcular şekerli gıdalardan uzak durur. Şeker, vücudunuzun yağ yakmaya başlama süresini uzatır. Yani şeker tüketimi sizin daha fazla spor yapmanızı bunun sonunda geç de olsa yağ yakmanıza neden olur.

Kilo verirken yağ yakımı ilk nereden başlar?

Kilo verirken yağ yakımı için en az 30-40 dklık bir egzersiz programını uygulamak gerekir. Aksi taktirde beklenen yağ yakımı gerçekleşmez. Bunun yanında dilerseniz ekstra egzersizler de yapabilirsiniz. Kilo verirken yağ yakımı ilk olarak çalıştırdığınız bölgeden başlar. Yani siz ağırlık kaldırıyorsanız kollarınızdaki yağları yakarsınız. Ya da belirli bir bölgesel egzersiz yapıyorsanız ağırlıklı olarak çalıştırdığınız bölgedeki yağları yakarsınız. Koşu gibi, yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri sırasında ise genel olarak bütün vücutta yağ yakımı görülür.

Yağ kaybı tam olarak nasıl anlaşılır?

Belirli bir süre yapılan diyet sonunda özellikle de kas kaybetmeden kilo verme diyet listesi takip ettiyseniz vücut ölçümü yapılması gerekir. Bu vücut ölçümü sırasında vücudunuzda ne kadar yağ, ne kadar kas, ne kadar su vardır detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca bazı ölçüm aletleri sayesinde kolunuzdaki, bacağınızda, karın bölgenizdeki ya da diğer bölgelerinizdeki yağ miktarlarını da ayrı ayrı görebilirsiniz. Yağ kaybettikçe de bu ölçümleri yenileyerek hangi bölgeden nasıl yağ kaybettiğinizi anlarsınız.

Yağ yakımına yardımcı besinler nelerdir?

  • Kafein, özellikle de spor yapmadan önce tüketilen sade filtre kahve yağ yakımına yardımcı olur. Ancak gün içerisinde bir dünya kahve içerseniz de ciddi kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın her şeyin bir ölçüsü vardır, sağlıklı da olsa bazı şeyler fazla tüketildiğinde soruna neden olur.
  • Kırmızı pul biber yağ yakımını hızlandıran ürünlerdendir. Yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilen kırmızı pul biber özellikle göbek bölgesindeki yağları eritmeye yardımcı olabilir.
  • Maydanoz, maydanoz suyu, dereotu gibi yeşil bitkiler de çiğ tüketildiklerinde yağ yakımını hızlandırır. Maydanoz suyu, detox sularının baş kahramanıdır. Yağ yakıcı etkisi bir çok çalışmada kanıtlanmıştır.

6 YORUMLAR

  1. Merhaba ben 16 yaşındayım ve 78 kilodayım ve artık çok sıkıldım insanlar benle çok dalga geçiyorlar bu güne kadar yüzlerce kez diyet yaptım bozdum ve daha dün bile diyeteydim ama bu gün yine bozdum ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yararlı bir şeyler söyleyin ve diyet yaptığımda gece açlıktan uyuyamıyorum çarpıntı basıyor

  2. Merhaba ben 23 yaşındayım. 3 aydır kilo vermeye çalışıyorum. 3 aydır haftada en az 3 gün kardiyo çalışıyorum. 68.8den 62.5e düştüm yalnız, bugün kas/yağ oranıma baktığımda yağ oranının %30 olduğunu gördüm. Yediklerime dikkat ediyorum haftada en fazla 2 gün kaçamak yapıyorum. Neden yağ oranım yüksek yardımcı olur musunuz?

  3. Merhaba ben yaklaşık 11 gündür diyetteyim ve şu şekilde ileriyorum sabah bitki çayımı içiyorum yarım saat sonra kahvaltı organik tam buğday ekmeği bir yada iki dilim yumurta (haşlanmış,Omlet) peynir yeşillik ve kahve 3 lt suyumu mutlaka içiyorum ve akşamda sebze yada et ağırlıklı beslenmeye gayret gösteriyorum. Diyetimi Aralık orucu ile bir nevi kombinledim ve bu 11 günde 3.200 kg verdim. Birde 18.00 dan sonra asla birşey yemiyorum sizce bu kadar kilo vermem normal mi yoksa kas mi kayıp ediyorum? Birde vücudumda kesinlikle değişimi görebiliyorum fakat doğru yoldamıyım o konuda tam emin olamadım yorum yaparsanız çok yardımcı olursunur teşekkür ederim..

  4. ve kesinlikle şeker,abur cubur beyaz ekmek tüketmiyorum 11 gündür ve 3.200 verdim sizce yaptığım şekilde doğru ilerliyormuyum 77.5 ile başladım güncel 74.3.
    Boyum 1.65cm ve ideal kilom 55kg sanırım

  5. Merhaba Berfin Ben Diyetisyen Melis Usta , diyet yapmak gözünde aç kalmak gibi bir kavram sanırım . Ama diyet her besin grubunu doğru miktarda vücuduna alıp sağlıklı beslenmektir . Bu yüzden uzmanla çalışmalısın kesinlikle . Sana yardımcı olmak isterim @diyetisyenmelis_usta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here