Nasıl Yağdan Kilo Verilir? En Kolay Yağ Yakma Yöntemleri

0
5980

Kilo verirken önemli olan aslında yağdan kilo vermektir. Yani en başta tartıldığınızda vücudunuzda yüzde kaç yağ çıktığı ya da yüzde kaç kas çıktığı konusu çok önemlidir. Spor yaptığınız sürede, diyet yaptığınız sürede vücut su kaybeder, kas kaybeder ve yağ yakar. Yakılan yağların yerine kaslar oluşur böylece vücut daralır. Peki, yağdan kilo vermek nedir, nasıl yağdan kilo verilir? Işte sizin için hazırladığımız en kolay yağ yakma yöntemleri.

Kastan değil yağdan kilo vermek!

Kendinizi aç bırakırsanız önce mümkün olduğunca su kaybedersiniz. Akabinde kaslarınız erimeye başlar. Yemek yediğiniz anda da özellikle yediğiniz katı yağlar vücutta direk olarak depolanır. Çünkü vücut açlıkla karşı karşıya kalmıştır. Aç kalan vücut da alarm verdiği için aldığı ilk sağlam besini depolar. Bunun önüne geçmek için kaslardan yakmamaya özen göstermelisiniz. peki kastan değil yağdan kilo vermek için ne yapmalı? Yağlar da tüketmeli ama katı yağlar vs değil bitkisel yağlar mümkün olduğunca da sıvı yağlar.

Faydalı bitkisel yağ kategorisinde ilk sıraları tabiki çiğ kuruyemişer alıyor. Çiğ kuruyemişler çiğ badem, çiğ fındık, çiğ fıstık, çiğ ceviz ve şimdilerde son derece moda olan pikan cevizi. Pikan cevizi ile brezilya cevizi ya da fındığı içerisindeki çok sağlıklı doymuş yağlar sayesinde kalp sağlığını da korumaya yardımcı oluyor. Sağlıklı yağlar tüketerek vücudunuza almanız gereken yağ miktarını sınırlar, aynı zamanda var olan yağların da yakımını hızlandırırsınız. Artık zayıflamaya karar veren herkesin bildiği bir söz vardır, yağ yakmak için de yağ lazım. Evet! Yağ yakmak için de yağ lazım ancak yağ yakmak için sağlıklı yağlar almak lazım. Siz kuyruk yağları yerseniz, margarinleri veya ekmek üzeri sürülebilir yağları kahvaltılarda tüketirseniz yağ yakmayı beklememelisiniz.

Yağdan nasıl kilo verilir?

En sağlıklı besinler bile fazla tüketildiğinde zararlı bir hale geliyor. Yukarıda sağlıklı yağ tüketiminin öneminden bahsettik. Ancak belirtilmelidir ki bu yağlar ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da dikkatli tüketilmediği taktirde yine yağlanmaya sebep olacaktır.

Yağdan kilo vermek için ihtiyacınız olan kaloriden fazlasını almamaya çalışmalısınız. Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız ne yerseniz yiyin kesinlikle kilo veremezsiniz. Kalorileri hangi gıda maddelerinden aldığınız yanında ne kadar aldığınız da çok önemli. Günlük 1000 kalori yakan bir kişinin 1500 kalori alması demek kısa bir süre içerisinde kilo almaya başlaması demektir. Ayrıca vücudunuzu şaşırtmak kilo vermeye özellikle de bu kiloları yağdan vermeye yardımcı olur. Bir gün çok az kalori alın diğer gün normal kalori alın. Farklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Sonrasında kendinizş takip edin ve değişimi görün.

Yağdan kilo verdiğimizi nasıl anlarız?

Aslında dışarıdan bakıldığında tek başına yağdan kilo verdiğini anlamak pek de kolay değil. Genel olarak su kaybı ya da kas kaybı da kilo vermiş görünümü sağlar. Ancak çok kaslıysanız ve spor yapmadan sıkı bir diyet yaptıysanız kas kaybını fark edebilirsiniz. Kollarınızda, bacaklarınızda daralma ve zayıflama varsa bu kastan kilo vermişsiniz anlamına gelir.

Yağ yakmak için ne yapmalı?

Yağ yakmak için yaktığımızdan daha az kalori almalı, ondan yukarıda bahsettik. Bunun yanında yağ yakmak için yağ yakımını hızlandıran yiyecekler ve bol protein tüketilebilir. Mesela, bitkisel yağ alımını artırmak için yulaflı omlet yaparken hindistan cevizi yağı kulllanabilirsiniz. Günlük yağınızı avokadodan alabilirsiniz. Zeytinyağını ana yağ yapıp kahvaltılarda bol bol zeytin tüketebilirsiniz.

Ara öğünlerde mümkünse çiğ değilse kavrulmuş kuruyemişler ile sağlıklı atıştırmalıkları destekleyebilirsiniz. Ayrıca vücutta insülin dengelemesi yapmak için kompleks karbonhidrat denilen yulaf, kinoa, mercimek gibi besin ürünlerini tüketmeye çalışın. Nohut, mercimek gibi bakliyat ürünlerini beyaz pirinç ya da bulgur ile karıştırarak kompleks proteinler de elde edebilirsiniz.

Vücut ne zaman yağ yakar?

Her tür egzersize başlamadan önce en az 15-20 dk boyunca ısınma hareketlerinin yapılması gerekir. En basit ve hafif egzersizlerden en ağır egzersizlere kadar hepsinde mutlaka önceden ısınılmalıdır. Isınma sonrasında spor yapmaya başladığınızda vücut önce şekeri ve karbonhidratı yakar. Yani ne kadar çok şeker ve karbonhidrat stoğunuz varsa vücudunuzda yağ yakmaya başlaması o kadar gecikir. Bu nedenle sporcular şekerli gıdalardan uzak durur. Şeker, vücudunuzun yağ yakmaya başlama süresini uzatır. Yani şeker tüketimi sizin daha fazla spor yapmanızı bunun sonunda geç de olsa yağ yakmanıza neden olur.

Kilo verirken yağ yakımı ilk nereden başlar?

Kilo verirken yağ yakımı için en az 30-40 dklık bir egzersiz programını uygulamak gerekir. Aksi taktirde beklenen yağ yakımı gerçekleşmez. Bunun yanında dilerseniz ekstra egzersizler de yapabilirsiniz. Kilo verirken yağ yakımı ilk olarak çalıştırdığınız bölgeden başlar. Yani siz ağırlık kaldırıyorsanız kollarınızdaki yağları yakarsınız. Ya da belirli bir bölgesel egzersiz yapıyorsanız ağırlıklı olarak çalıştırdığınız bölgedeki yağları yakarsınız. Koşu gibi, yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri sırasında ise genel olarak bütün vücutta yağ yakımı görülür.

Yağ kaybı tam olarak nasıl anlaşılır?

Belirli bir süre yapılan diyet sonunda özellikle de kas kaybetmeden kilo verme diyet listesi takip ettiyseniz vücut ölçümü yapılması gerekir. Bu vücut ölçümü sırasında vücudunuzda ne kadar yağ, ne kadar kas, ne kadar su vardır detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca bazı ölçüm aletleri sayesinde kolunuzdaki, bacağınızda, karın bölgenizdeki ya da diğer bölgelerinizdeki yağ miktarlarını da ayrı ayrı görebilirsiniz. Yağ kaybettikçe de bu ölçümleri yenileyerek hangi bölgeden nasıl yağ kaybettiğinizi anlarsınız.

Yağ yakımına yardımcı besinler nelerdir?

  • Kafein, özellikle de spor yapmadan önce tüketilen sade filtre kahve yağ yakımına yardımcı olur. Ancak gün içerisinde bir dünya kahve içerseniz de ciddi kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın her şeyin bir ölçüsü vardır, sağlıklı da olsa bazı şeyler fazla tüketildiğinde soruna neden olur.
  • Kırmızı pul biber yağ yakımını hızlandıran ürünlerdendir. Yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilen kırmızı pul biber özellikle göbek bölgesindeki yağları eritmeye yardımcı olabilir.
  • Maydanoz, maydanoz suyu, dereotu gibi yeşil bitkiler de çiğ tüketildiklerinde yağ yakımını hızlandırır. Maydanoz suyu, detox sularının baş kahramanıdır. Yağ yakıcı etkisi bir çok çalışmada kanıtlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here