Mükemmel Saçlar İçin Kullanabileceğiniz 5 Vitamin

0
236

önemli saç vitaminleri

Parlak, hayat dolu ve sağlıklı saçlar mı istiyorsunuz? Saç sağlığı için önem teşkil eden vitaminlerle saçlarınızla ilgilenirseniz bu hiç de zor değil. Vücudunuzdaki diğer kısımlar gibi, saçınızı sağlıklı hale getirmek için de doğru vitaminlere ve besinlere ihtiyacınız vardır. İşte en iyi saçlara sahip olmanıza yardımcı olacak beş vitamin!

A Vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için A vitamini gereklidir. Bu koşul saç hücreleri için de geçerlidir. A vitamini, cilt bezlerinin saç derisi için nemlendirme sağlayan sebum olarak bilinen yağlı bir madde salgılamasını sağlar. Bu nemlendirme, saçınızı sağlıklı tutabilen şeydir. Bununla birlikte, çok fazla A vitamini almak istemezsiniz çünkü geri tepebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. A vitamini içermeyen diyetler de saç dökülmesine neden olur. A vitamini almak için tatlı patates, havuç, kabak, ıspanak veya lahana yiyebilirsiniz. A vitamini süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunur.

B Vitamini

B Vitaminleri saç dökülmesini önlemek için mükemmeldir. B vitamini aynı zamanda bir biyotindir. Yeterli biyotin almayan kişilerde saç dökülmesinin yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir. Biyotin, ayrıca saç dökülmesini önlemek için tasarlanmış ürünlerde de kullanılır. Diğer B vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Saç hücrelerinin kırmızı kan hücrelerinden gelen oksijene ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücreleri ayrıca kafa derisi ve saç köklerine besin taşır. Kepekli tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve yapraklı yeşilliklerden B vitaminlerini alabilirsiniz. Hayvansal gıdalar en iyi B vitamini kaynağıdır.

C Vitamini

C vitamini saçlarınızın yaşlanmasını önler. Vitamin, saç hücrelerinde yaşlanmaya neden olacak serbest radikalleri öldüren antioksidan grubunun bir parçasıdır. Vücudun saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen üretmek için de C vitamini alması gerekir. C vitaminini çilek, biber, guava ve turunçgillerden alabilirsiniz.

D Vitamini

Saç dökülmesini önlemek için D vitamini gereklidir. Düşük D vitamini seviyeleri, saç dökülmesi için süslü bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır. Araştırmalar, D vitamininin yeni saç köklerinin oluşturulmasına yardımcı olduğunu da buldu. Bununla birlikte, saç büyümesinde D vitamininin gerçek rolü bilinmemektedir. D vitamininin saç üretimi için hayati olduğu teoridir. Çoğu insan yeterli D vitamini almaz. Her gün güneşte 15 dakika geçirmek, gün için yeterli D vitamini verecektir. Yağlı balık, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve güçlendirilmiş gıdalar diyetinizden D vitamini de alabilirsiniz.

E Vitamini

İşi serbest radikalleri öldürmek olan ve antioksidan özelliği taşıyan E vitamini, saç sağlığı için önemli vitaminlerden birisidir. Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişilerin diyetlerine sekiz ay boyunca E vitamini ekledikten sonra saç büyümesinde yüzde 35’lik bir artış yaşadığı gözlemlenmiştir. E vitamini almak için ayçiçeği tohumu, ıspanak, avokado ve badem yiyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here