Mükemmel günlük cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

0
330

İster kuru ister yağlı ister hassas olsun her cilt tipi günlük bakıma ihtiyaç duyar. Mükemmel günlük cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

Mükemmel günlük cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

Mükemmel günlük cilt bakım rutini oluşturmak için öncelikle cilt tipini iyi bilmek gerekir. Günlük bakım rutini cilt tipine göre oluşturulur. Özellikle son zamanlarda internette cilt bakım için genel geçer öneriler yer almaktadır ve bu öneriler cildi iyileştirmek yerine daha akneli, kuru ve sorunlu hale getirebilir.

Mükemmel günlük cilt bakım rutini nasıl oluşturulur?

Cilt tipi ne olursa olsun günlük bakım rutini son derece önemlidir. Günlük bakım sayesinde ciltte akne, yara, siyah nokta gibi sorunlar en aza indirgenir. Günlük cilt bakım rutini sabah ve gece yatmadan önce iki safhada uygulanmalıdır.

Günlük cilt bakım rutini için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Temizleme

Cildinizi yıkadıktan sonra gergin hisse yol açmayacak bir temizleyici ürün seçmekte fayda vardır. Yüz bölgesi günde 2 defadan fazla yıkanmamalıdır. Kuru bir cilde sahip olan yüzünü günde 1 defa yıkamalıdır. Yüz yıkama işlemi sırasında cilde fazla baskı yapılmamalıdır. Böyle bir durumda ciltte oluşan doğal yağlar da kaybolabilir. 

Cilt serumu 

C vitamini içeren serum ürünleri sabah saatlerinde ya da Güneş ışığında daha etkilidir. Geceleri retinol ya da retinoid içeren ürünler idealdir. 

Nemlendirici

Yağlı cilt tipleri dahi nemlendiriciye ihtiyaç duyar fakat porları kapamayan ve hafif nemlendirici ürünler tercih edilmelidir. Kuru ciltler için daha yağlı nemlendirici ürünler önerilir.

Güneş kremi

Genel sağlık için son derece önemli olan Güneş ışığı cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve yaşlanma sürecini hızlandıran bir faktördür. Özellikle yaz aylarında en az 30 faktörlü Güneş kremi dışarıya çıkmadan 15 dakika önce cilde uygulanmalıdır. Cilt rengi koyu olan kişilerin Güneş ışığından daha çok korunması gerekmektedir çünkü bu kişilerde hiperpigmentasyonu düzeltmek daha zordur.

Mükemmel bir cilt bakım rutini için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüm cilt tipleri için günlük bakımın yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Bunlar:

  • Yeterli miktarda su tüketmek
  • Yastık kılıflarını haftada en az 1 defa değiştirmek
  • Yatmadan önce saçı yıkamak
  • Dışarı çıkmadan 15 dakika önce Güneş kremi sürmek

Cilt için kullanılacak ürünler öncesinde küçük bir bölgeye uygulanmalı ve 48 saat boyunca herhangi bir reaksiyon durumu olup olmadığı gözlemlenmelidir. Cilde limon suyu, sodalı su, sarımsak, diş macunu, şeker ve E vitamini içeren ürünler kesinlikle sürülmemelidir. Bu ürünler ciltte tahrişe yol açar.

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here