Modern Yöntemlerle Üst Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

0
519

Birçoğumuz her gün aynaya bakarak güne başlarız. Aynada gördüğümüz yüz, günün başlangıcı ve devamı için gerekli olan pozitif enerjiyi oluşturmamızı sağlar. Bu yüzden aynadaki yansımamızın bizi mutlu etmesi önemlidir.

Yaşımız ilerledikçe göz çevremizden başlayan çizgiler tüm yüzümüze yayılır. İlk yaşlanma belirtisi olan ve göz çevresinde oluşan çizgilerden sonra zamanla üst göz kapağında da sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmalar aynaya baktığımızda bizi estetik olarak rahatsız edebileceği gibi bir süre sonra görmemizi engelleyecek boyutlara da ulaşabilir. Üst göz kapağı ameliyatı ile bu sorunlardan kurtulmamız mümkün.

Üst göz kapağı sarkması nedir?

Göz kapaklarımız deri, kas ve yağ tabakalarından oluşur. Genetik ve çevresel faktörler nedeniyle göz kapağının en dış katmanı olan deri, elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bununla birlikte derinin sarkması kas tabakasının da gevşeyerek sarkmasına neden olur. Kas tabakasının altında bulunan ve göze dolgun bir görünüm veren yağ tabakası da kasların gevşemesiyle birlikte öne doğru fıtıklaşır. Üst göz kapağımızdaki sarkmalar gözümüzü açmayı zorlaştırabilir. İlerleyen dönemlerde sağlıksız bir görünüm ve konforsuz bir görüşe neden olur.

Göz kapağı sarkması neden olur?

Üst göz kapağı sarkması, en başta yaşlanmaya bağlı olduğu gibi alkol ve sigara kullanmak, düzensiz uyku, yoğun olarak mimik kullanmak, çok fazla ağlamak, güneş ışınları gibi etkenlerle ortaya çıkabilir. Bunun yanında olumsuz çevresel faktörleri dışında genetik olarak göz kapağı sarkmasına yatkın bir cildimiz olabilir.

Bu etkenlerin dışında doğuştan göz kapağı düşüklüğü de olabiliyor. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü göz bebeğini kapatacak seviyede ise göz kapağındaki fazlalık kas ve cilt alınarak rahatsızlık tedavi ediliyor.

Üst Göz kapağı estetik ameliyatı (Blefaroplasti) nedir?

Üst göz kapağı estetiği; sarkan göz kapağındaki fazlalık deri, fazlalık kas ve yağ torbalarının fıtıklaşan kısımları alınarak yapılan cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat, genel olarak risk taşımayan ve sonucu etkili olan bir işlem olmakla birlikte üst göz kapağı estetiği, son yıllarda yüzde en sık yapılan estetik operasyon haline gelmiş durumda.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Ameliyattan önce, ameliyat esnasında kanama komplikasyonlarına karşı kanı sulandıran aspirin, E Vitamini, çeşitli ağrı kesicilerin kullanımına ara veriliyor. Yüksek tansiyon varsa ilaç kullanımı ile kontrol altında tutuluyor.

Estetik operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılıyor. Lokal anestezide hastaya damar yolu ile sakinleştirici veriliyor. 2 göz kapağı da aynı anda ameliyat edilebilirken operasyon süresi 1 saat civarında sürer. Üst göz kapağından çıkarılacak fazlalık deri operasyondan önce çizilerek işaretleniyor ve kesi üst göz kapağının kat çizgisinden yapılıyor. Bağ ve kas dokusu onarılırken yağ dokusundaki fazlalık alınıyor. Kesiler gizli dikişle kapatıldıktan sonra pansuman yapılarak estetik operasyon tamamlanıyor

Estetik ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar basit ağrı kesiciler ile gideriliyor. Gözlerde oluşabilecek şişlik ve morluklar için yatma pozisyonundayken kafanın 30-40 derecelik açıda olması ve 2 gün süresince bölgeye buz uygulanması gerekiyor. Gözleri tam kapamayan pansumanlar ve dikişler 3-4 gün sonra doktor tarafından alınıyor. Gözlerdeki ödemin tamamen yok olması 3-4 haftayı bulabiliyor. Göz kapakları tamamen iyileşene kadar ağır hareketler yapılamıyor. Operasyon sonrasında okuma yapmak için 2 gün, araç kullanmak içinse 5 gün geçmesi gerekiyor. İyileşme döneminde gözler hassas olduğu için güneş gözlüğü kullanmak tavsiye edilirken, lens kullanımı operasyondan 1 hafta sonra başlayabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

. Üst göz kapağı estetik ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Kesiler doğal kıvrımlara gizlenerek yapılıyor ve izler zamanla ten rengine yaklaşmaya başlıyor. Diğer operasyonlara kıyasla çok daha az iz kalıyor olsa da izlerin tamamen geçmeme durumu da olabiliyor.

.  Üst göz kapağı estetik ameliyatının riskleri nelerdir?

– Operasyon esnasında ve sonrasında kanama riski oluşabiliyor. Bunu engellemek için kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması ve yüksek tansiyonun kontrol altına alınması sağlanıyor.

– Nadiren de olsa meydana gelen enfeksiyonlar basit antibiyotikler ile tedavi ediliyor.

.  Üst göz kapağı estetik ameliyatını kimler olabilir?

Özel durumlar haricinde 35 yaş sonrasında operasyon yapılabiliyor. Ancak doğuştan göz kapağı düşüklüğü olan kişilerin yaş beklemeden ameliyat olması gerekiyor.

.  Üst göz kapağı estetiği sonradan bozulur mu?

Olumsuz yaşam koşulları, bozuk uyku düzeni, genetik faktörler ve yerçekimi ile ilgili olarak estetik ameliyat ile elde edilen görünüm bozulabiliyor.

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here