Microneedling Nedir?

0
1388

Microneedling, yorgun görünümü azaltarak, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirerek ve cildin hiperpigmentasyonunu azaltarak cilt dokusunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi olmayan bir tekniktir. Bu, dermise iletilen mekanik bir kuvvet tarafından oluşturulan bir kolajen indüksiyonudur. Ayrıca akne çiçeği izlerini iyileştirmek için de yararlıdır ve kolajen köprüleme oluşturarak çatlakları birbirine kaynaklayabilir. İşlemde, cildin dermisine küçük kolajlar oluşturmak için bir cihaz kullanılır ve bu da vücudun kolajen ile elastin oluşturmak için doğal iyileşme sürecini başlatır.

Bu teknik nerede kullanılabilir?

Bu teknik, genellikle cildin yapısal olarak zayıf olduğu, çatlaklar, divotlar gibi kontur deformiteleri ve geniş alanlarda bulunan tüm yüz, boyun, dekolte, kollar, eller, bacaklar ve karına uygulanabilir. Microneedlingin ek faydalarından biri de, cilt yenileme tekniği olarak kullanılmasa da pigmentasyonu azaltmasıdır. Microneedling, dermal kalınlık göz önüne alındığında, ağız çevresinde oluşan dikey çizgileri azaltabilir ve ciltteki küçük kılcal damarların hoşunuza gitmeyen görünümünü düzeltebilir.

Kaç tedavi gereklidir?

Dermiste kanal oluşturma ve microneedling tekniği, bir termal yakma mekanizması kullanan fraxel lazerin teknolojisine çok benzer. Lazerde nasıl bir dizi tedavi gerekiyorsa, microneedling tekniğininde de – bölgedeki problemin ciddiyetine bağlı olarak üç ila altı seans gerekebilir. Konsültasyon sırasında hasta için kaç seansın uygun olduğu belli olacaktır. Nihai sonuç elde edildiğinde, sonucun sürdürülmesi için genellikle yılda bir ila iki seans daha yapılması önerilir.

İyileşme süresi ne kadardır?

İlk seanstan sonra beş güne kadar kızarıklık olmasını bekleyebilirsiniz, ancak bu kızarıklığı gizlemek için ertesi günden itibaren kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Birçok hasta, prosedürün ertesi gecesi akşam yemeğine bile çıkabilir. Bazı durumlarda hafif yanma, gerginlik ve hafif pullanma yaşanabilir. Cildin dokusunda belirgin bir fark, birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. Bir lazer tekniğiyle operasyon geçirmiş biri için önemli bir not: Lazerlerin termal doğası nedeniyle, lazer uygulanan hastalar microneedling geçirmiş bir hastadan daha fazla ağrı, şişme ve kızarıklık yaşayabilir; ama sonuçlar her iki prosedür arasında oldukça benzer olma eğilimindedir. İkisinin arasındaki en önemli fark, microneedling tedavisine karşı lazer tedavisi daha maliyetli olmasıdır.

Microneedling tekniği, on yılı aşkın bir süredir gelişen bir tedavi yöntemidir. Başlangıçta, küçük kısa iğneleri olan basit bir el silindiri kullanılmıştır ama şimdi, her hasta için derinliği ayarlanabilir iğne uzunluklarına sahip mevcut elektrikli el parçalarına geçilmiştir. İdeal olarak, iğne epidermal-dermal bileşkeden daha derine nüfuz etmemelidir. Seansın başlangıcında, hyaluronik asit, dermisin hidrasyonunu ve kalitesini iyileştirmek için cilde sürülür. Unutmayın, microneedling bir süreçtir, ancak sonuçlar tekniği kimin gerçekleştirdiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Nihayetinde, mikroiğneleme, genç ve canlı bir görünüm sürdürmek isteyen hemen hemen herkes için uzun vadeli bir rejime olağanüstü bir invazif olmayan ek olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here