Meme Ucu Estetiği Rehberi

0
1478

Güğüs ucu estetiği farklı ihtiyaçlara yönelik olarak yapılabilir. Kimi küçültmek için, kimi büyütmek kimi ise gömük ucu çıkarmak için yapılan meme ucu estetiği hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Meme ucu ameliyatı nedir?

Meme ucu estetiği üç farklı nedenle yapılabilir, ilk olarak gömük meme ucunun çıkarılması için yapılan estetiktir.

İkinci olarak meme ucunun genişlemesi ve irileşmesini önlemek için yapılacak küçültme ameliyatıdır. Üçüncü meme ucu ameliyatı ise göğüs ucunun olmadığı durumlarda göğüs ucu oluşturma ameliyatıdır.

Göğüs ucu ameliyatı ihtiyaca göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Meme ucu, göğüs üzerindeki kahverengi kısımda bulunan göğüs şeklini ön plana çıkaran memenin en önemli kısımlarından biridir. Hamilelik ve emzirme sebebiyle genişleyebilen ve şekli bozulan meme ucuna çeşitli müdahaleler ile yeniden şekil verilebilir.

Göğüs ucu ameliyatı çeşitleri

1.Gömük meme ucu ameliyatı

Memenin ucunun olmaması kadınlarda en sık karşılaşılan meme ucu estetiği nedenidir. Özellikle hiç gebe kalmamış ve hiç emzirmemiş kadınlar çökük meme ucu sorunu daha fazla görülür. Gömülü meme ucu sorunu genelde meme içerisinden gelen süt kanallarının yeterince uzun olmaması durumunda karşılaşılan bir sorundur. Aynı sorun meme ucuna yakın kaslardaki değişim nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Emzirme döneminin ardından geçirilen herhangi bir hastalık ya da iltihabi durum da gömük meme ucu sorununa neden olabilir. Meme ucu gömüklüğü doğuştan da olabilir. Hafif, orta ya da ileri seviye meme ucu gömüklüğü görülebilmektedir.

Meme ucu estetiği ameliyatı, memenin ucu yoksa oldukça kolay bir cerrahi işlemle yapılabilir. Lokal veya genel anestezi altında yapılan bu işlemde meme ucunu içeri doğru çeken süt kanalları serbest bırakılır. Ihtiyaca ve meme ucu çöküklüğüne göre farklı yöntemler kullanılabilir. Meme ucu çökmesi ileri derecede ise süt kanalları kesilmeden meme ucu dışarı çıkarılır. Ileride tekrar bir çöküklük olmaması için ise göğüs ucu altına kas ya da farklı dokular yerleştirilir.

Ameliyatla memenin ucu nasıl çıkar?

Kadınların büyük bir kısmında meme ucu olmaması, çok küçük olması ya da içine doğru çökük olması genel bir sorundur. Ancak kadınlar bu sorundan bahsetmek istemez. Halbuki bu çok yaygın bir sorundur, giderilmesi de çok kolaydır. Eğer soğuk duşta, dokunduğunuzda ve çeşitli etmenlerle ortaya çıkan sertleşen meme uçlarınız yoksa sizde de memenin uçsuz olması sorunu var olabilir. Hiç merak etmeyin, çok kolay ve kısa süren bir operasyonla meme ucu çıkarılır. Burada uygulanacak işlem ve bütçesi için ilk olarak uzman bir cerraha görünmeniz gerekecektir.

Meme ucu gömüklüğünün tedavisi sadece estetik midir?

Meme büyütücü ya da küçültücü kremler gibi meme ucu çıkarıcı kremler, jeller ve benzeri maddeler sadece kandırmacadır. Sebebi ne olursa olsun olmayan, çok büyük olan ya da içine gömük meme uçları sadece cerrahi operasyonlar ile düzeltilebilir.

2. Göğüs ucu küçültülmesi

Meme ucu genişlemesi ve irileşmesi ameliyatı diğer meme ameliyatından daha kolaydır. Genelde bölgesel anestezi ile yapılan bu işlem oldukça kısa sürer. Göğüs ucu büyümesi genelde büyük göğüslü kadınlarda ve bazen erkeklerde ortaya çıkabilir. Göğüs ucu büyümesi yanında göğüs bölgesindeki kahverengi alan da genişleyebilir. Istenildiği durumlarda göğüs ucu hassasiyeti giderilmeden bu alan küçültülebilir. Meme ucu ameliyatından sonra süt kanallarına herhangi bir zarar gelmez.

3. Areola ameliyatı 

Göğüs ucunun etrafındaki hafif kahverengi bölgeye areola denir. Kilo alıp verme ile ya da çeşitli genetik sebeplerle bu bölgede genişleme ortaya çıkabilir. Estetik açıdan uygun bir boyuta getirmek için yapılan işleme de areola ameliyatı denir. Meme ucundaki kahverengi bölgenin genişlemesi erkeklerde de görülebilir.

Aerola küçültme ameliyatı

Meme kanseri, memede oluşan bazı hastalıklar ve iltihabik durumlar meme ucunu etkilediği gibi meme ucu çevresindeki kahverengi alanı da etkileyebilir. Genişleyen, şekli bozulan ya da dağınık görünen bu alan estetik operasyon ile değiştirilebilir. Erkeklerde de kadınlarda da meme ucu kahverengi bölgede oluşan  renk değişimleri, dağınık görünüm ya da çeşitli görünüm değişiklikleri hastalıkların göstergesi de olabilir. Bu sebeple o tarz bir değişim görürseniz en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here