Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Estetiği

0
996

Göğüs küçültme uygulamaları, göğüslerinin büyüklüğü sebebiyle hayatının her anında sorun yaşayan kadınlar için yapılır. Sadece görsel olarak değil fiziksel olarak da büyük bir konfor sunan meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, öncesi ve sonrası ile göğüs küçültmek.

Meme küçültme (göğüs küçültme) nedir?

 • Meme küçültme ameliyatı, normalden daha büyük göğüslere sahip olan kadınların, duyduğu fiziksel ve sosyal rahatsızlıklardan kurtulmak için tercih ettiği cerrahi bir yöntemdir. Ameliyathane şartlarında ve genel anestezi ile estetik cerrah tarafından yapılır.
 • Göğüs küçültme operasyonunda, göğüslere dolgunluk veren doku, yağ ve cilt bölümlerinin bir kısmı alınmaktadır. Göğüslerin normalden daha büyük olması, vücutta orantısız bir görünüme neden olmaktadır. Bu durum da, kadınlarda hem sağlık hem de psikolojik açıdan sorunlar yaşatıyor. Kadınların daha aktif bir yaşam sürmeleri için yapılan bu küçük operasyon ile, göğüsler normal seviyede bir boyuta getirilebilmektedir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde, uzman bir doktor ile detaylı bir muayene yapılması gerekiyor. Muayene sonrasında, karşılıklı fikir alışverişiyle operasyondan beklentileriniz ortaya koyulabilir. Meme küçültme operasyonunun avantaj ve dezavantajları detaylı biçimde konuşulması gerekiyor. Ameliyat öncesinde, hastanın röntgen ve tahlilleri eksiksiz biçimde yapılmalıdır.

Meme küçültme operasyonu yapılacak kişilerin özellikleri

 1. Kişinin sağlık ve fizik açısında ameliyata uygun olması gerekiyor.
 2. Meme küçültme ameliyatının gerçekten ihtiyaca uygun olması önemlidir.
 3. Göğüslerin büyüklüğü, günlük yaşantıyı engelliyor olması önemli bir detaydır.
 4. Göğüslerin ağırlığından kaynaklı olarak sırt, boyun ve omuzda meydana gelen rahatsızlıkları yaşayanlar için gerekli bir operasyondur.
 5. Meme küçültme ameliyatında; hastaların beklentisi, sağlık durumu, alerjik yapısı, kullanmaya devam ettiği ilaçlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar ve ailesinin geçmişinde meme kanseri olması gibi ayrıntıların iyi biçimde incelenmesi gerekiyor. Meme küçültme ameliyatı yalnızca estetik bir operasyon olarak düşünülmemelidir. Bu ameliyata ihtiyaç duyan kişilerin operasyon sonrasında çevresine karşı daha özgüvenli ve sosyal olduğu gözlemlenmektedir. Büyük göğüslerinden rahatsız olan kişilerin, ameliyat sonrasında streslerinin azaldığı da gözlemlenen sonuçlar arasında yer alıyor. Ameliyat öncesinde yapılan muayenede, vücudunuza en uygun göğüs boyutları doktorunuz tarafından karar verilir. Meme küçültme ameliyatları genel olarak rahat biçimde tamamlanır ve çok fazla komplikasyon yaşandığı gözlemlenmez. Meme küçültme ameliyatları, yalnızca görünüm açısında rahatlık vermekle kalmaz, kişideki ağrıları ve nefes alma zorluğu gibi bir çok sorunu ortadan kaldırmaya katkı sağlar.

Meme küçültme ameliyatı süreci

 • Ameliyat öncesi tam kararlı olma, doktorunuza güvenmek çok önemli. Çünkü doktorun yapması gerekenler dışında sizin yapmanız gereken epey iş var. Bu süreçte doktorunuzun öğütlerine harfiyen uymanız gerekir. Sigara içmeyi ameliyattan 1 hafta önce bırakmalısınız. Sonrasında da 1 ay içmemeniz sizin yararınıza. Sigara içenlerde yara iyileşmesinin geciktiği, izlerin daha fazla kaldığı, kanama ve enfeksiyon riskinin artığı ispatlanmış bir gerçek.
 • Ameliyat sabahı en az 8 saat açlık ve susuzluk sonrasında hastanede yerinizi alırsınız. Gereken laboratuvar testleri normal çıkarsa anestezi doktoru sizi muayene eder ve ameliyat olur izni verir. Sonrasında ameliyata girersiniz. Meme küçültme ameliyatı genelde 2-4 saatte biter. 3-4 saat sonra yemek yiyebilirsiniz. 1 gece hastanede yattıktan sonta ertesi gün taburcu olunabilir ama 7 gün kadar dinlenmek, bu sürede hafif çantalar dahil bir şey taşımamak, kolları gerici hareketlerden kaçınmak gerekir. 4-6 hafta ağır spor ve işlerden uzak durmakta yarar var. Banyo gününü doktorunuz size söyleyecektir.
 • 1-2 ay havuz ve denizden uzak durmalısınız. Güneşlenme için de bu süreyi atlatmış olmanızda yarar var. Sauna, hamam da 1 ay yasak.

Meme ameliyatında genel olarak kullanılan teknikler

İzsiz meme küçültme ameliyatı: Meme dokusu diri, cilt esnekliğini kaybetmemiş ve meme uçlarında sarkma yaşanmamış kadınlarda uygulanmaktadır. Meme ucunda en fazla 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda da uygulanabilmektedir.

 • Meme ucundan küçültme: Az miktarda küçültmeye ihtiyacı olanlarda uygulanabilen rahat bir tekniktir. İlerleyen yıllarda kilo alımı olursa ameliyat tekrarı gerekebilir.

Lolipop şeklinde izle yapılan küçültme: Çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Meme çevresinden aşağıda dik olarak inan lolipop şeklinde izlerle meme dokusundaki fazlalıklar çıkarılmaktadır. Bu yöntem genellikle orta seviyedeki küçültme ihtiyacı olanlarda tercih edilir.

Ters T biçiminde yapılan küçültme : En sık kullanılan yöntemdir. Meme ucu etrafından aşağıya doğru dik biçimde inen memenin altında kalacak şekilde ters T olarak yapılan kesiyle uygulanır. Göğüsleri oldukça büyük boyutlarda olanlar için uygun bir tekniktir. Ayrıca meme büyümesi tekrar etmesin diyen kadınlar için en uygun teknik budur. Tek dezavantajı daha fazla ize razı olma zorunluluğudur.

Göğüs küçültme ameliyatı komplikasyonları

Genel ameliyat komplikasyonlarını artık herkes biliyor. Kanama, morarma, ağrı, enfeksiyon vs. Meme küçültmenin kendine özgü bazı komplikasyonlarını anlatmata yarar var. Özellikle sigara içenlerde yağ nekrozu görülebiliyor. Doku içinde yer değiştiren yağ kütleleri bazen oksijensiz kalarak canlılıklarını yitirebilir. Yara haline dönüşen bir görüntü ortaya çıkar. Ciddi bir komplikasyon değil. Ancak iyileşmeyi beklerken can sıkan bir durum. Önce doktorunuzun önereceği pansuman ve tedavilerle bu yarayı kurutmak gerekiyor. Yara iyileşince yüzeyel dikişlerle, oluşan yara izini gidermek işin çözümü.

Bir başka komplikasyon emzirememe riski. Bir çok genç kadın bu yüzden ameliyatlarını erteliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bu riskin sanıldığı kadar çok olmadığı söyleniyor. Zaten estetik cerrahlar, doğum yapmamış kadınlarda radikal meme küçültmelerden kaçınıyorlar. Tabi bu durumda ileriki yaşlarda tekrar meme küçültme veya dikleştirme ameliyatı olma ihtimali artıyor. Doğum öncesi ameliyata karar verirken, meme büyüklüğünün sizi ne kadar rahatsız ettiğine, sosyal hayatınızı ne kadar etkilediğine, bel ve boyunda ne kadar ağrı yaptığına dikkat etmeniz gerek. Çünkü sizin sağlığınız tam olmazsa hem gebelik sürecinde hem de doğum sonrasında bebeğinize bakım yapabilme yetiniz az olacaktır. Bütün bunları deneyimli bir cerrahla tartışarak karar vermelisiniz.

Sık sorulan sorular:

Göğüs küçültmek çok zor bir işlem mi?

Tıpkı göğüs büyütme gibi meme küçültmek de ayrı bir cerrahi operasyondur. Diğer estetik operasyonlardan teknik olarak çok farkı yoktur.

Ağrım çok olacak mı?

Artık ameliyatlardan sonra ağrı eskisi kadar çok olmuyor. Tıp, ağrı ile mücadele de epey yol kat etti. Ancak hiç ağrı olmaması da mümkün değil. Kişisel olarak değişmekle birlikte dayanılmaz bir ağrı olmayacağını söylemek mümkündür.

Ailemde meme kanseri var, benim memem büyük, ne yapmalıyım?

Meme küçültme ameliyatı ile meme dokusu azaltılacağı için meme kanseri riski azalacaktır. Ama tamamen ortadan kalkmaz. Bu yüzden ameliyat öncesi ultrason ve mammografi ile memenin durumunu tespit etmek, sonrasında da kontrollere devam etmek gerekir. Ailede kanser varsa ameliyat sırasında alınan dokuların patolojiye gönderilmesinde yarar var. Memeyi tamamen aldırıp yerine silikon koymak da bir seçenek. Bunu da doktorunuzla konuşmanızda yarar var.

Mememdeki fibroadenomlar ( fibrokistler ) ameliyata engel olur mu?

Bunlar memenin iyi huylu tümörleridir. Çok büyük olupta ağrı yapanlar zaten alınmalıdır. Dolayısı ile ameliyata engel olmaz.

His kaybı yaşar mıyım?

Ameliyat sırasında ince sinirler kesildiği için, yeniden yapım sürecinde birkaç ay süren his kaybı olabilir. Ortalama 6 ayda his geri gelir. Ancak çok nadir kalıcı his kaybı olabilir.

Bebek emziriyorum, ne zaman ameliyat olabilirim?

Süt verme sürecinde ameliyat olmak enfeksiyon riskini çok arttırır. Bu yüzden süt verme işi bittikten sonra en az 3 ay geçmeli ve memeden hiç süt gelmediğinden emin olmalısınız.

SGK meme küçültme ameliyatını öder mi?

Eğer meme büyüklüğünün sizin sağlığınızı tehdit ettiğine doktorlar karar verirse, yani heyet raporu alabilirseniz devlet hastanelerinde SGK ile meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here