Meme İmplantları ile Emzirmek Mümkün mü?

0
226

Meme implantlarıyla emzirmek konusunda genel yargı bunun mümkün olmadığıdır. 1980’lere kadar gerçekten bu mümkün değildi. Meme implantı taktırmak isteyen anneler çocuklarının sütten kesilmesini bekledikten sonra hareket geçiyorlardı. Doktorların bebeklerin anne sütüyle beslenmesi önerisini de özellikle ciddiye alan anneler, bu öneriyi her zaman dikkate aldılar. Neyse ki o zamandan beri yaşanan birçok bilimsel gelişme sayesinde, artık yeni doğmuş bir bebeği kendi göğüslerinizle beslemeniz mümkün. Tabi bunu yapabilme yeteneği birkaç hususa dayanıyor.

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, cerrahınızın meme implantını yerleştirilirken yaptığı kesinin yeri. Periareolar insizyonlar, areola yakınında yapılır. Kesi bölgeniz meme başı boyunca ise, süt kanallarının kesilmesi ve yaralanması olasılığı vardır ve bu da süt akışını engelleyebilir.

Ancak implant meme altındaki bir kesikten içeri sokulduysa, hem meme ucunuzdaki sinirler sağlam kalır, hem de süt kanalları ile süt akışı zarar görmez.

Kesi yeri, bir meme büyütme operasyonundan sonra emzirmeyi etkileyen tek önemli şey değildir, aynı zamanda implantlarınızın nereye yerleştirildiği de, emzirme yeteneğinizi etkileyen önemli bir faktördür. Cerrahlar bunu anatominize göre konumlandırır. İmplantlar pektoral kasın altına yerleştirilirse, emzirmeye müdahale etme olasılıkları çok daha düşük olacaktır.

Bir başka husus ise, ilk etapta implant kararı vermenizle aynı nedene sahiptir. Prosedür sadece küçük bir hacim artışı için yapıldıysa, bebeğinizi emzirme ile ilgili muhtemelen bir sorun olmayacaktır. Ancak, büyütme çok uzak, asimetrik olarak gelişen veya hiç doku olmayan göğüsleri geliştirmek için tasarlandıysa, emzirme, glandüler gelişimin bazı daha önemli sorunlarından dolayı mümkün olmayabilir.

Emzirme yeteneğinizi kendiniz değerlendirmek isterseniz, bunun en kolay yolu: Meme uçlarınızda bir his olup olmadığını kontrol etmenizdir. Eğer ameliyat sırasında sinirleriniz kesildiyse, laktasyon şansı azdır.

Hamile annelerin, hamilelik sırasında toksik katkılar içiren ürünlere (balıktan gelen civa, şarküteri ürünlerindeki nitratlar, saç boyasından korkutucu bazı şeyler) karşı kesinlikle uyarıldığını biliyoruz, ancak implantınızda olabilecek silikondan endişe ediyorsanız, buna kesinlikle gerek yok. Meme implantlarınızdaki silikon bebeğiniz için herhangi bir risk taşımaz. Aslında araştırmalara göre inek sütü, implantlı annelerin sütlerinden daha fazla silikon elementi içerir.

Annelik ve emzirme sürecinin, meme büyütme operasyonu geçirmiş biri için ne kadar stresli olabileceğiniz tahmin edebiliyoruz. Birçok anne bu konudan muzdarip. İmplantlarınız varsa ve bir yenidoğanı emzirmeyi umuyorsanız, bu noktaları düşünün ve plastik cerrahınızın da önerebileceği bir kadın doğum uzmanıyla görüşün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here