Meme Estetiği Hakkında En Merak Edilen 10 Soru ve Cevabı

0
527

Meme estetiği yani meme büyütme ve küçültme ameliyatları sadece estetik kaygılarla yapılmıyor. Bazen sağlık sorunları nedeniyle, bazen geçirilen hastalıklar, kazalar ya da operasyonlar nedeniyle yapılabiliyor. Her yaşta kadının tercih edebileceği göğüs estetiği çok popüler olmasına rağmen bazı kalıplaşmış yanlış bilgiler ile ortalarda dolaşıyor. Bu yazıda hem göğüs küçültme hem de göğüs büyütme konusunda en çok sorulan 10 sorunun cevabını bulabilirsiniz.

1.Göğüs estetiği fiyatları neye göre belirlenir?

Meme estetiği fiyatları ilk olarak meme küçültme mi meme büyütme mi işlemi yapılacağına göre değişir. Meme büyütme işlemi sırasında meme dikleştirme otomatik olarak yapılıyor olsa da meme küçültme ameliyatında sarkan göğüsleri dikleştirmek için ayrıca bir uygulama yapılması gerekebilir. Sonuç olarak bu estetik ameliyatlarda özellikle meme estetiği fiyatları uygulamanın içeriğine göre belirleniyor.

Göğüs büyütme fiyatları yanında göğüs küçültme fiyatları operasyonda nerede, hangi klinik ya da hastanede, kime yaptırdığınıza göre değişiyor. Çünkü bu noktada doktorun tecrübesi, hastanenin ya da kliniğin teknik donanım özellikleri devreye giriyor. Ayrıca ne kadar kabul edilmese de tüm hastaların tıpkı doktorlar gibi bir marka değeri var. Bilinen popüler hastanelerde yapılan tüm işlemler diğerlerine göre çok daha yüksek fiyatlara sahip. Kullanılan malzemenin kalitesi, kullanım süresi gibi konularda meme implantının fiyatını etikeyecektir. Ancak şunu unutmayın ki ne olursa olsun sonuçta her işin bir piyasası, bir ortalama fiyatı vardır. Genel olarak aldığınız fiyatların daha altında ya da üzerinde bir fiyat alıyorsanız bunu yeniden değerlendirmelisiniz. Aynı şekilde piyasanın çok altında bir fiyata ameliyatı yapan bir doktor ya da yer bulduysanız çok dikkatli olmalısınız.

  1. Meme İmplantları Güvenli midir, ameliyat sonrasında hareket edebilir miyim?

Bazı plastik cerrahlar, meme implantlarının tarihteki en çok kullanılan tıbbi malzeme olduğunu düşünüyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi çeşitli salin ve silikon jel implantlarını onaylamıştır – ancak güvenliğinin sağlanması için yıllarca süren klinik deney ve çalışmalardan sonra.

Sonuç olarak meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılan implant yani silikonların son derece sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Şöyle ki bir kadın meme büyütme ameliyatı olduktan sonra hamile kalabilir, silikonları dururken bebek emzirebilir hatta sonrasında yeniden hamile kalıp yeniden bebek emzirebilir. Çünkü meme implantının süt kanalları ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Silikon göğüs içerisinde kas altına yerleştilir. Meme ameliyatı olduktan sonra aylarca yüz üstü yatamazsınız, cinsel ilişkide bulunamazsınız, koşamaz ya da spor yapamazsınız hatta eğilemezsiniz cümlelerini duymuşsunuzdur. Evet bunlar tıp bu kadar gelişmeden önce doğruydu ancak artık şehir efsanesi. Öyle ki çok büyük estetik ameliyatlardan sonra bile hastaların kıpırdamadan günlerce yatması gerekmiyor. Doktorunuzun tavisiyelerine uyarak bir süre banyo yapmayacak, bazı aşırı hareketlerden kaçınacaksınız o kadar.

  1. Silikonlu göğüs sarkar mı? Silikonların ömrü ne kadardır?

Bir zamanlar bazı ünlüler silikonlarının patlaması ile gündeme gelmişti. Işte o zamandan sonra bir daha bu tarz bir konu gündeme gelmedi çünkü aslında silikonlar zamanla eskiyen, patlayan, büyüyen ya da küçülen bir şeyler değildir. Eğer internette denk geldiyseniz ve daha önce izlediyseniz ölen birine otopsi yapılırken silikonlar hiç bozulmamış şekilde göğüs altlarından çıkarılır. Çünkü silikonların ömrü kullanım süresi yoktur. Kaç yaşına kadar yaşarsanız yaşayın silikonlarınıza bir şey olmaz. Ameliyatsız meme büyütme işleminde kullanılan dolguların belirli bir süresi vardır. Adı üzerinde dolgu, dolgular geçidir bu da onları daha kolay yapılabilir hale getirir.

Silikonlu göğüs sarkabilir ancak bu silikonlar sarktığı için değildir. Eğer siz sık kilo alıp verirseniz özellikle de bu kilolar baya çoksa doğal olarak göğüsleriniz büyür ve küçülür. Sonuç olarak da göğüsleriniz sarkar. Silikon taktırdığınız için kesinlikle göğüsleriniz sarkmaz diye bir kural yoktur. Tabi silikonsuz memeye göre daha zor sarkar ancak sonuç olarak yine sarkar. Bu nedenle silikon da taktırsanız kilo alıp verme konusunda özenli olmanız gerekir.

  1. En ideal silikon modeli ve büyüklüğü nedir?

Meme implantı yani silikon seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Yoksa bedeninizin büyüklüğüne özellikle de üst gövdenize göre aşırı büyük ya da küçük memeleriniz olabilir. Bu tarz bir duruma düşmemek için dikkatli bir şekilde seçim yapmalısınız. Uzman bir estetik cerrah sizin için en uygun modeli belirlemede yardımcı olacaktır. Büyük meme seviyor olsanız da sizin için olabilecek en uygun size i yani büyüklüğü size söyleyecektir. Damla meme silikonu son zamanların en popüler silikon modellerinden biri olsa da damla silikon herkes için uygun olmayabilir. Sizin için ideal silikonun modelini, şeklini, büyüklüğünü, nereye yerlelştirilmesi gerektiğini doktorunuzla birlikte konuşun. Sonrasında yeniden bıçak altına yatmak istemiyorsanız acele etmeden iyi düşünerek bu işi yapın.

  1. Doğal meme büyütme diye bir şey var mıdır? Doğal görünümlü meme büyütme nedir?

Doğal görünümlü meme büyütme yokmuş gibi makyaj yapmaya benzer  yani sonuç olarak meme büyütmedir. Nasıl ki makyaj mazlemelerini kullanmadan yokmuş gibi makyaj yapamazsınız aynı şekilde silikon taktırmadan da meme büyütemezsiniz. Ancak tıpkı yine makyaj konusunda olduğu gibi bu işlemlerin sonuçları ve etkileri sizin hangi malzemeyi ne kadar kullandığınıza göre değişir. Meme implantları doğru yerleştirildiğinde ve vücut büyüklüğüne uygun bir şekilde seçildiğinde son derece doğal ve güzel görünürler.

Göğüs büyütme ameliyatı ilk yapıldığı zamanlarda göğüsler normalda durduğundan daha yukarıda durur. Ancak bu sizi endişelendirmesin kesinlikle. Çünkü tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi bunda da zaman içerisinde dokular kendini toparlayacak ve yerleşecektir. Ameliyattan hemen çıktığınızda doğru değerlendirmeyi yapamayabilirsiniz. Bir kaç ay geçtikten sonra gayet doğal görünümlü, sizin vücudunuz ile uyumlu göğüsleriniz olduğunu görebilirsiniz.

  1. Meme estetiği ameliyatı çok acılı mıdır?

Meme estetiği zor bir ameliyat mı? Ne kadar acır? Sonrasında ne kadar sürede normal hayata ve işe dönülür? Bu soruların meme estetiğini aklından geçirmiş her kadının mutlaka sorduğu sorulardır. Öncelikle şundan başlayalım, göğüs büyütme ameliyatı, bir ila iki saat süren oldukça standart bir prosedürdür; genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Her cerrah meme büyütme için kendi yöntemlerini geliştirir, bu yüzden ameliyat öncesinde doktorunuzun tam olarak hangi yöntemleri kullandığından, süreçten ve sizin beklentilerinize uyup uymadığından emin olun.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bir kesi söz konusudur. Ancak meme estetiği ameliyatının riskli, aşırı acılı, ağrılı bir ameliyat sonrası durumu söz konusu değildir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanıp yine doktorunuzun verdiği tavsiyeleri uyguladığınız zaman hiç bir sorun olmayacaktır.

  1. Meme estetiği ameliyatı yaptırdıktan ne kadar sonra hamile kalabilirim?

Birçok kadın, gençken henüz hamile kalıp çocuk sahibi olmadan önce meme estetiği ameliyatı yaptırır.  Gebelik planları cerrahınızla görüşmeniz önemlidir çünkü bu süreç ameliyatınızın zamanlamasını etkileyebilir. Cerrahınızın bu önemli konu hakkında genel kuralları olup olmadığını sormalısınız. Meme büyütme ameliyatı yanında dikleştirme ya da farklı uygulamaların da yapılıp yapılmayacağı bu ameliyatı, sonrası iyileşme sürecini etkiler.

  1. Meme estetiği ve implantları kansere yol açar mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şimdiye kadar hiç bir meme implantının meme kanseri ya da herhangi bir kansere yol açtığı saptanmamıştır. Hatta ailesinde, özellikle de anne ve anneannesinde meme kanseri olan kadınlar genelde göğüslerini aldırıp yerine silikon taktırma yöntemini tercih etmeye başlamıştır.

  1. Göğüslerimde silikon varken herhangi bir kitle oluşursa tespit edebilir miyim?

Her kadının düzenli olarak doktora gitmesi, 35 yaşından sonra düzenli olarak meme kanseri taramalarını yaptırması gerekiyor. Bu nedenle siz rutin kontorlünüze gittiğinizde doktorunuz kontrollleri yaparken meme implantınız olsa da olmasa da aynı şekilde görüntüleme şansına sahip olacaktır. Sadece elle muayene sırasında biraz daha dikkatli olunması gerekebilir. Ancak memede herhangi bir kitle oluşursa o implantın içerisinde oluşmayacağı için siz kendi kendinizi muayene ederken de kitle oluşması durumunda rahatlıkla fark edebilirsiniz.

  1. Göğüs dikleştirme öncesi sonrası ekstra bir tedavi gerekir mi?

Ameliyat öncesinde ve sonrasında doktorunuz uymanız gereken kuralları size anlatacaktır. Anestezi alacağınız için bir kaç gün önceden sigara kullanımını bırakmak, bir kaç hafta önceden kan sulandırıcı ilaçları bırakmak bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında eğer kişisel size özel bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz yine bu konuda yapmanız gerekenleri sizinle paylaşacaktır. Bunların dışında meme estetiği ameliyatı ya da göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrasında ekstra yapmanız gereken bir şey yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here