Meme Büyütme ( Göğüs Büyütme) Estetiği

0
1025

Meme büyütme estetiği, son zamanlarda en çok yapılan estetik operasyonlardan biri. Sadece küçük göğüslü kadınlar değil aynı zamanda sarkık ya da şekli bozuk göğüsleri olan kadınların da tercih ettiği bir yöntem göğüs büyütme estetiği. Modern teknikler ile iyice kolaylaşan meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır? Öncesi, sonrası ve göğüs büyütme hakkında merak edilen her şey.

Estetik cerrahlara en çok yapılan başvuru sebeplerinden biri meme büyütme ameliyatı. Bu yazımızda meme büyütme ameliyatı hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmaya çalışacağız.

Meme büyütme ( göğüs büyütme) nedir?

Ergenlikten itibaren veya sonradan meme küçüklüğü sorunu yaşayan kadınlarda silikon, yapay dolgu veya kendi yağının enjeksiyonu gibi yöntemlerle meme hacminin arttırılmasına meme büyütme denir. Bunun için yapılan ameliyata da meme büyütme ameliyatı adı verilir.

Meme büyütme yöntemleri:

1. Silikonla meme büyütme: En sık kullanılan göğüs büyütme yöntemidir. Ameliyatın kolay olması, ömür boyu garantili silikon kullanılması, istenen boyda meme volümü sağlanabilmesi, kalıcı bir büyüme sağlaması, reaksiyon riskinin çok az olması, emzirmeye etkisinin olmaması avantajlarıdır. Dezavantajı ise sonuçta bir yabancı cisim olması nedeniyle çok uzun vadede verebileceği bir zarar olup olmadığının henüz belirlenmemiş olmasıdır.

2. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme: İkinci olarak en fazla tercih edilen göğüs büyütme estetiğidir. Kişinin kendi yağını kullanarak meme volümünün arttırılmasıdır. Vücutta yeterli yağ varsa, belli bir meme volümü varsa, memede sarkma yoksa, çok büyük meme istenmiyorsa uygulanabilir. Avantajları; kendi yağı olduğu için doğal bir yöntem olması, görüntünün doğal olmasıdır. Dezavantajları ise; çok büyük meme yapılamaması, kalıcı olmadığı için 2-3 yılda bir tekrarı gerekmesidir.

3. Yapay dolgu ile meme büyütme: En az tercih edilen göğüs büyütme ameliyatı yöntemdir. Memede reaksiyona sebep olma ihtimali yüksektir. Bu sebeple doktorlar tarafından önerilmez.

Meme büyütmede kullanılan silikon tipleri:

Temel olarak 2 çeşit silikon vardır. Damla ve yuvarlak silikon. Damla silikon göz yağına benzediği için yabancı kaynaklarda tear drops adıyla geçer. Anatomin olarak da bilinir. Çünkü formu meme yapısına benzer. Üst tarafı daha ince, alt tarafı daha dolgundur. Olabildiğince doğal görünüm isteyen kadınlar için uygundur. Yuvarlak silikon ise hem altı hem üstü dolgun forma sahiptir. Büyük meme ve dekolte seven kadınlar için daha uygundur.

Meme büyütme ameliyatı

  • Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1-2 saat sürer. 1 gece hastane yatışı önerilir. Ameliyattan sonra 1 ay kadar destekleyici sütyen giyilmesi gerekir. Sporcu sütyeni bu işi görür.
  • Ameliyattan sonra 1 ay kadar ağır sporlardan uzak durmak gerekir. Yürüyüş sporuna ise 2-3 gün sonra başlanabilir. 2 ay kadar havuz, deniz ve sauna yasağı var.

Sık sorulan sorular

İz kalıyor mu?

İz kalmadan bir cerrahi operasyon mümkün değil. Önemli olan iz kalması değil, o izin en az halde ve en görünmez yerde olması önemli. Genelde meme altında veya koltuk altında, yani kesi bölgesinde 3-4 cm lik bir iz kalır. Meme başından yapılan kesilerde iz, kahverengi kısım sınırında olduğu için belli olmaz. Ama çoğu estetik cerrah süt verme fonksiyonuna zarar vermemek için bu yöntemi kullanmayı tercih etmez. Yine çoğu cerrah hem sonuçları daha iyi olduğu için hem de izi sütyen için eve meme altı çizgisine saklayabilmek için meme altı girişi tercih ederler.

Emzirebilir miyim?

Meme altı ve koltuk altı girişlerinde kesinlikle emzirme fonksiyonu bozulmaz. Ancak meme başı girişi bu konuda riskli. O yüzden emzirmeyi düşünen kadınların bu yöntemi tercih etmemesinde yarar var.

Meme büyütme fiyatları yüksek mi?

Ameliyat fiyatını belirleyen en önemli unsur doktorun emeğine biçtiği değer. Ayrıca ameliyat yapılan hastane, kullanılan malzeme de etkili. Artık silikon taktırmak eskiden olduğu gibi zenginlere özgü bir ayrıcalık değil. Orta gelir grubu bile bu ameliyatı yaptırabiliyor.

Yazın mı ameliyat olmalı, kışın mı?

Meme büyütme ameliyatı için yaz, kış fark etmez. Sadece ameliyat sonrası denize gidilecekse, 1 ay vakit ayrılmalı. Çünkü ameliyattan sonra 4-6 hafta kadar deniz ve güneş önermiyor uzmanlar.

His kaybı yaşanıyor mu?

Meme büyütme ameliyatından sonra genelde his kaybı olmaz. Ancak meme ucundan yapılan kesilerde bu risk var. Çoğunlukla geçici olmasına rağmen 6-8 ay kadar kişiyi rahatsız edebilir. Diğer kesi yöntemlerinde his kaybı yaşanmıyor.

Yaş sınırı var mı?

Silikon taktırmak için 18 yaşını doldurma şartı var. Üst sınır yok ama tabi sağlıklı olmak koşuluyla.

Silikon patlar mı ?

Bu konuda epey şehir efsanesi mevcut. Uzmanlara göre yeni nesil silikonların patlaması mümkün değil. Sadece keskin veya sivri bir cisim girerse silikon yapısı bozuluyor. Onun haricinde sıkma, çarpma vs de bir sorun yaşanmıyor.

Silikonu kaç yılda bir değiştirmek gerekir ?

Silikon firmaları son nesil silikon protezlere ömür boyu garanti veriyor. Estetik cerrahlar ise meme dokusunda bir sorun olmadıkça silikonu değiştirmenin gerekmeyeceğini ama çok genç kişilerde, kilo alıp verme ve doğumlar olacağı için belki meme dokusu bozulur ve 1 kere değiştirme gerekir diye yorumda bulunuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here