Maydanoz Kürü Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

0
458

Maydanoz yemeklere tat katan ayrıca tabakların süslenmesinde kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Son zamanlarda hakkında bol bol yazılıp çizilen maydanoz yeşil sebzeler içerisinde en faydalı bitkilerden bir tanesidir. Peki,bu faydaları içerisinde zayıflatması da var mıdır? Maydanoz ve maydanoz kürü kilo verdirir mi? Öyleyse nasıl bakalım.

Maydanoz kürü nedir?

Maydonuzu kaynatarak, suda bekleterek ya da blenderdan geçirerek hazırlayabileceğiniz tüm maydanozlu karışımlara maydanoz kürü denir. Maydanoz; kansere, diyabete ve kemik zayıflığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bir fincan kıyılmış maydanoz, bir bireyin günlük önerilen K vitamini alımının yüzde 1,230’unu karşılar.

Maydanozun içerisindeki sağlıklı maddeleri çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılarak yapılan bu içeceklere maydanoz kürü denilmektedir.

Maydanoz kürü zayıflatır mı?

Yeşil sebzelerin karbonhidrat bakımından zayıfken besleyicilik bakımından oldukça iyi kaynaklar olduğunu biliyoruz. Maydanoz, marul gibi yeşil sebzlelerin bileşiminde çok fazla su olduğu için, bu sebzeler neredeyse sıfır kaloriye sahiptir. Yani bu sebzeleri tükettiğinizde onları çiğnerken ve hazmederken aldığınızdan daha fazla kalori yakıyor olabilirsiniz.

Maydanozun ve maydanoz kürünün zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu kürün ayrıca sağlığa da bir çok faydası vardır.

Maydanoz suyunun ve kürünün  faydaları

  1. Maydanoz suyu kanseri önler
  2. Şeker hastalığına karşı korur
  3.  Kemiklere çok faydalıdır

Tavsiye edilen günlük K vitamini alımı için günlük 10 sap maydanoz yeterlidir.

Zayıflamak için maydanoz kürü nasıl kullanılır?

Maydanozu tüm yemeklerinize ekleyebilirsiniz, salatalarınız içerisine bol bol katabilirsiniz. Maydanozun yağ yakıcı özelliğini almak için onu taze ve çiğ olarak tüketmeye çalışın. Aynı zamanda maydonuzdan çeşitli içecekler yaparak özellikle de limonla birlikte tüketebilirsiniz. Maydanozun kalorisi çok azdır. Bunun yanında içerisinde lif miktarı yüksektir. Ayrıca yağ yakıcı, özellikle de göbek eritici özelliği vardır.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Zayıflamak için maydanoz suyunu maydanozu kaynatarak, suda bekleterek, mutfak robotundan geçirerek ya da katı meyve sıkacağında sıkarak hazırlayabilirsiniz. En kolay maydanoz suyu hazırlama yöntemi kaynatmaktır. Bu suyu hazırlarken kaynayan suya isterseniz bir kaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Kaynamış soğumuş maydanoz suyuna bir kaç minik parça taze zencefil de eklemek mümkündür.

Maydanoz kürü nasıl tüketilmelidir?

Zayıflamak için maydanoz kürü genelde sabahları aç karnına kahvaltıdan yarım saat önce içilir. Iştah kapatıcı özelliği yanında midenizde yer kaplaması sebebiyle de açlığınızı azaltıp daha az kalori almanıza neden olur.

Maydanoz kürü kilo vermek için içilebildiği gibi sadece sağlığa yararlı olduğu için özellikle de  karaciğeri temizlemek ve detoks için de tüketilebilir. Özellikle maydanoz ve limon kürü ya da zencefilli maydanoz kürü en popüler detoks diyetlerinde sık sık kullanılan bir kürdür.

Maydanoz kürünün zararları var mıdır?

Kan inceltici ilaç kullanırken maydanoz suyu tüketilmemesi gerekmektedir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolu olan vitamindir. Bu sebeple kan inceltici ilaç kullanılan bir tedavi sürecinde k vitamini dengesini değiştiren herhangi bir ek gıda alınmamalıdır.

Maydanoz kürü ile zayıflama ya da en azından bölgesel zayıflama ile incelme mümkündür. Bunun hızı ve ne miktarı size, sizin vücudunuza bağlıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, hiç bir diyet ya da kür mucizevi etki göstermek. Uzun vadede etkili sonuç için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here