Masaj Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
7

Masaj sadece keyifli zaman geçirmenizi ve rahatlamanızı sağlamaz. Çalışmalar masaj yaptırmanın; stresi azalttığını, bağışıklığı arttırdığını, günlük yorgunluk ve yıpranmadan kaynaklanan ağrıyı hafiflettiğini gösteriyor. Gerçekten yorgun hissettiğinizde, bir masada sadece 30 dakika, hatta bir sandalyede 10 dakika masaj yaptırmak bile, sizi günlük yorgunluklarınızdan ve gerginliklerinizden  kurtarmaya yetebilir.

Masaj hakkında daha detaylı bilgi için; En Güzel Rahatlama Yollarından Biri, Masaj

Peki masaj yaptırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerekir?

Doğru terapisti bulun
Spordan sonraki korkulu rüyanız kas ağrılarını yatıştırmak ya da saatlerce bilgisayar başında kalmanız gerektiği için sertleşen boynunuzu rahatlatmak için seçtiğiniz terapistin öncelikli olarak bir sertifikaya sahip olup olmadığını öğrenin. Tabi bu terapistin isteklerinizi karşılayacak sertifikaya sahip olması da önemli.

Konuş!
Masaj başlamadan önce, vücudunuzun hassas, gergin, ağrılı hissettiği (boynunuzdaki bir sertlik veya omzunuzdaki ağrılı bir nokta gibi) bölgesinden bahsedin; Ortopedi Uzmanı doktor, lisanslı bir masaj terapisti ve Amerikan Masaj Terapistleri Derneği’nin eski başkanı Leena Guptha’ya göre bu gibi problemler, özel bir dikkatle tedavi edilmelidir.

Çoğu masaj ağrı hissetmenize sebep olmaz, ancak en uygun terapötik faydaları sağlamak için, masaj hareketlerinde uygulanan ortalama basınç, özellikle masaj konusunda biraz yeniyseniz rahatsız edici olabilir. Peki bu ortalama basınç çok mu yoğun? Utangaç olmanıza gerek yok. Guptha böyle durumlarda terapistinize, “Gerçekten acıyor. Farklı bir şey deneyebilir veya bu alanı atlayabilir misiniz?” diye geri bildirimde bulunmanızı tavsiye ediyor. İyi bir terapist bu geri bildirimleri hoşgörüyle karşılamalı, hatta bunları sizden istemelidir.

Ürünlerinizi kendiniz seçin
Özellikle hassas bir cildiniz, hassas bir burnunuz, egzama ya da sedef hastalığı gibi bir probleminiz varsa, kendi losyonunuzu veya masaj yağınızı getirmeniz sizin için çok iyi olabilir. Problemlerinizi belirterek, ürün seçimlerinde terapistinizden size yardımcı olmasını da isteyebilirsiniz. Terapistlerin kullandığı ürünlerin kişisel beğenilerinizle uyuşmayabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Sevdiğiniz bir kokuya sahip masaj yağını yanınızda götürerek sürprizlerden kaçınabilirsiniz.

Eğer bir soğuk algınlığınız varsa tekrar planlayın
Nezle olduğunuzu ya da soğuk algınlığının kapıda olduğunu hissediyorsanız veya migren belirtileriniz varsa masaj planınızı ertelemenizde fayda var. Çünkü masaj, sizi daha kötü hissettirecek kan dolaşımını canlandırarak şikayetlerinizi daha şiddetli hissetmenize sebep olabilir. Eğer sadece biraz burnunuz tıkalıysa veya yüzüstü uzanırken nefes almayı zor buluyorsanız, yan yatarak daha kolay nefes alacağınız bir pozisyona geçebilirsiniz. Deneyimli bir terapist çoğu tekniği bu şekilde de yapabilir. Oturma pozisyonundayken bile üst sırt, boyun ve omuzlarınız üzerinde çalışabilir.

Regl? Sorun değil
Adet döneminde masaj yaptırmanın tıbbi açıdan herhangi bir zararı bulunmuyor. Aslında, kramp ve sırt ağrısı gibi PMS semptomlarını bile (kadınların adet döngüsü ile ilgili fiziksel ve duygusal belirtiler topluluğu) hafifletebiliyor. Fakat ağır kanamadan endişe ediyorsanız, birkaç gün beklemenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here