Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?

0
2910

Her gün de olsa ayda yılda bir de olsa, hemen hemen bütün kadınlar  makyaj yapar ve makyajı çok sever. Cildimizi pürüzsüz yapan, al yanaklı kiraz dudaklı görünümü sağlayan makyajın zararları saymakla bitmez. Peki, makyajın cilde zararları nelerdir, bu zararları en aza indirmek için neler yapılabilir?

Makyajın zararları

Makyaj malzemeleri içerisinde ağır kimyasallar bulunan malzemelerdir. Şimdilerde cilt problemlerinin artması ve hassas ciltlerin daha fazla ön plana çıkması nedeniyle daha doğal içerikli malzemeler yapılmaya başlandı. Ancak makyaj hala cilde zararlı. Makyajın cilde zararları şunlardır;

  1. Cildi kurutur.

Makyaj malzemeleri cilt üzerinde bulunduğu sürece cildin nemini emer, cilde kuruluk verir. Ne kadar nemlendirseniz de cildiniz makyajlı olduğu sürece kuruyacaktır. Artık nemlendirici etkili fondötenler, su bazlı pudralar ve kapatıcılar ile nemlemdirici özelliği olan rujlar satılıyor. Bu malzemeler diğerlerine göre cildin nem dengesine biraz daha özen gösterir.

Kalın fondöten tabakaları, kalitesiz makyaj malzemeleri cilde derinlemesine işler. Ağız kenarında ve göz kenarlarındaki kırışıklar arasına yerleşir. Sıradan cilt temizlikleri sırasında da kolayca temizlenemez. Ancak kimyasal peeling tarzı derin cilt temizlikleri ile giderilebilir. Bu kalitesiz malzemeler sonrasında cildin kurumasına, matlaşmasına, kırışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

  1. Sivilce ve siyah nokta yapar.

Cildin düzenli olarak temizlenmesi ve hava alması gerekir. Eğer cilt hava almazsa, gözenekleri açılmazsa bu gözenekler tıkanır ve ortaya akne problemi çıkar. Ciltteki yağ bezeleri, akne problemi, siyah noktalar kalitesiz makyaj malzemeleri kullanmak, cildi düzenli bir şekilde temizlememek, toniklememek gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Makyaj yaptıktan sonra cildi 12 saat içerisinde mutlaka temizlemek gerekir. Kullandığınız makyaj malzemesinin özelliklerine göre de cildi çeşitli malzemeler ile temizleyebilirsiniz. Zaman zaman cilt temizleyici maskeler yapmak, cilt nemlendirici maskeler yapmak ve profesyonel cilt bakımları yaptırmak yardımcı olabilir.

  1. Yağ tabakası oluşturur

Fondöten, makyaj bazı, bazı kremler, kapatıcılar, allıklar ve yüze sürülen diğer makyaj malzemeleri cilt üzerinde kalın bir yağ tabakası oluşturur. Sıradan cilt temizleme malzemeleri ile giderilmesi zor olan bu maddeler ciltte kaldığında cilt parlamasına neden olur.

Cildiniz kuru ise yağlı makyaj malzemeleri kullanmayın. Bu büyük bir hata olur. Yağlı cildi olanlar kuru malzemeler, kuru cildi olanlar yağlı malzemeler kullanmalıdır fikri oldukça yanlıştır. Kuru ciltler için üretilmiş özel makyaj malzemeleri tercih edilmelidir. Ayrıca su bazlı makyaj malzemeleri de kuru ve hassas ciltler için uygundur.

  1. Alerjiye neden olabilir.

Makyaj malzemelerinin hemen hemen hepsi piyasaya çıkmadan önce mutlaka test edilirler. Çünkü alerji konusu oldukça ciddi bir konudur. Eğer alerjiniz olan herhangi bir madde kullanırsanız ateşiniz çıkabilir, cildinizde aşırı kızarma ve döküntüler başlayabilir, kalp çarpıntısına kadar çeşitli reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle makyaj malzemelerine alerjiniz olmadığına emin olmalısınız.

Makyajın en büyük zararlarından biri alerji yapma potansiyeli olmasıdır. Bunun önüne geçebilmek için herhangi bir makyaj malzemesini kullanmadan önce mutlaka yüzünüzün ya da elinizin küçük bir kısmında test etmelisiniz. Sonrasında alerji yapmazsa kullanabilirsiniz.

Makyajın zararlarını minimuma indirgemek için neler yapılabilir?

  • Öncelikle kesinlikle ama kesinlikle makyajınızı temizlemeden, cildinizi temizlemeden uyumayın. Kirpiklerinizde rimelle, yanaklarınızda allıkla uykuya dalarsanız sabaha kadar bütün o kimyasal maddeler vücudunuza girer. Makyajınızı temizledikten sonra toniğinizi kullanın. Sonrasında nemlendiricilerinizi sürüp, gece kremi ya da maskesi ile cildinizi geceye, uykuya hazırlayın.
  • Makyaj malzemelerinde korsan, kalitesiz, markasız malzemeleri tercih etmeyin. Mümkün olduğunca organik olanlarını, daha az kimyasal malzeme olanlarını ve kaliteli olanlarını tercih edin. Cildinize zarar verirseniz sonrasında onu düzeltmek size çok daha fazlaya mal olacaktır.
  • Makyaj öncesinde cildinizi mutlaka nemlendirin. Böylece kullandığınız makyaj malzemeleri direk olarak cildinize temas etmez, böylece yüzünüzü bir miktar da olsa korumuş olur. Bazı makyaj yağları ya da cilt baz kremleri cildi çok iyi nemlendirir ve korur.
  • Eğer mecbur değilseniz makyaj sabitleyici spreyleri kullanmayın. Bu spreyler diğer bir çok malzemeye göre çok daha kalıcı ve zararlıdır unutmayın.

Aslında kısacası konu hiç makyaj yapmamak değil, dikkatli makyaj yapmaktır. Makyajın cilde zararlarını azaltmak için cildi iyi temizlemek, cilde uygun ve doğal ürünler kullanmak en önemli noktalardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here