Liposuction: İyileşme Sırasında Yaşayacaklarınız

0
202

Birçok insan kabul eder, liposuction vücut şekillendirme söz konusu olduğunda altın bir yıldız alır, ancak sihirli bir değnek değildir. Liposuction’ı tercih eden hastaların nihai sonuçlarının ortaya çıkmasının biraz zaman alacağının farkında olması gerekir, biraz ağrı ve şişlik yaşayabilirler. Liposuction hakkında bilinçli karar verebilmeniz adına, gelin iyileşme sırasında neler yaşayacağınıza bir bakalım!

Ağrı:

Ağrının bir spektrumu vardır ve hastadan hastaya farklılık gösterir. Bazı hastalar rahatsızlık, gerginlik veya kaşıntıdan şikayet ederken, bazıları da tam bir ağrıyı tarif edecektir. Mesela ayak parmağını kapıya çarpan biri sadece gülümserken, bir diğeri ölüme yakın bir deneyime benzetebilir. O yüzden ağrı – liposuction söz konusu olduğunda – her hasta için aynı olmayacaktır. Çoğu hasta, liposuction iyileşmesi sırasındaki ağrıyı kuvvetli bir egzersiz yapmış gibi minimal ila orta derecede olarak tanımlamıştır. Ağrının gün geçtikçe azaldığını ve genel olarak 5 ila 7 gün arasında sürdüğü söylenebilir. Uzun süreli veya aşırı ağrı çok nadirdir ve bir komplikasyona işaret edebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurmalısınız.

Şişme:

Liposuction yaptırmak, spor salonunda yakamadığınız ve diyete dirençli yağları vücudun belirli bölgelerinden uzaklaştırmanızı sağlasa da, ameliyat sonrası görüntü biraz hayal kırıklığına sebep olabilir. Bunun sebebi sadece şişliktir.

Liposuction sonrası şişme genel olarak operasyondan yaklaşık 48 saat sonra maksimuma ulaşır, ancak dört aya kadar da tamamen dağılmayabilir. Bunu duymak istemeyebilirsiniz ama şişlik aslında doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bu süreç zarfında sıkılaştırma giysileri ve bandajları çıkarmamanız gerekir. Çünkü bunlar sadece şişmeyi azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildin sıkılaşmasını da teşvik eder.

Tabii ki, bir liposuction operasyonundan sonra şişmeyi ortadan kaldırmak veya azaltmak için kompresyon giysinizi giymeniz yapmanız gereken tek şey değildir. Sıkı egzersiz, güneş ve ısıya maruz kalma gibi şeyler sıvı tutulmasına ve şişmeye sebep olabilir. Doktorunuz zaman açısından, günlük rutininize dönme konusunda en doğru bilgiyi verecektir.

İşe Dönüş:

Cerrahi bir prosedür ardından iyileşme tamamen hastaya bağlıdır. Bazı hastalar diğerlerinden daha çabuk iyileşir ve bazılarında ise biraz daha zaman alır. Bazıları daha az ağrı ve şişlik yaşar. Ortalama olarak, iş gereksinimleri fiziksel olarak daha az yorucu olan hastalar 3 ila 7 gün içinde işe dönebilirler.

Prosedürünüzden sonraki ilk iki hafta boyunca bükülme, gerilme ve kaldırma işlemlerinden kaçınmanız istenir. Spor salonuna geri dönme hayaliniz ise 4 ila 6 haftayı bulabilir.

Morarma ve Kızarıklık:

Herhangi bir operasyon geçirdikten sonra iyileşen herkes bilir ki, bazen iyileşme süreci hiç de hoş değildir. Akılda tutulması gereken en önemli şey, bazı şeyler hoşunuza gitmese de güvenli bir iyileşme süreci için gereklidirler.

Operasyondan itibaren 7 ila 10 gün içinde dağılacak bir morarma bekleyebilirsiniz.

Kesi alanı çevresinde de bir miktar kızarıklık olması muhtemeldir. Kesi yerinde aşırı veya uzun süreli kızarıklık veya ağrı da bir enfeksiyon işareti olabilir, bu nedenle kesi durumunuzun nasıl olması gerektiğinden emin değilseniz, bir an önce cerrahınıza danışın.

Güvenli ve son derece popüler olsa da, bir cerrahi prosedür olduğu için liposuction operasyonuyla ilgili doktorunuzla beraber karar vermeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here