Liposhaping ile Neler Yapılabilir?

0
555

Estetik operasyonlarda kullanılan bir çok vücut şekillendirme yöntemi vardır. Liposhape ve liposhaping, yağ dokularını kullarak vücut şekillendirme yöntemidir. Yağ şekillendirme cerrahisi adı verilen bu vücut şekillendirme yöntemi sayesinde, hiç bir diyete ve spor türüne cevap vermeyen kalıcı yağlardan bölgesel olarak kurtulmak mümkündür. Peki liposhağing nasıl yapılır? Yağ şekilledirme işlemi ile vücuda nasıl şekil verilir?

Liposhaping nedir?

Ergenlik dönemine kadar oluşan yağlar daha sonrasında küçülür ya da büyür. Biz sonradan oluştuğunu düşünürüz ancak asıl yağlanma ergenlik döneminde oluşmuştur. Beslenme, yaşam tarzı, genetik, yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak vücudumuzdaki yağ miktarı azalır ya da artar bu da bu yağların büyümesi ve küçülmesi ile olur. Aşırı yağlı beslenme ve hareketsizlik kişinin vücudunda ciddi bir yağlanmaya neden olur. Sonrasında ne kadar spor yapılsa da ne kadar diyet yapılsa da bu yağlar gitmeyebilir. Özellikle bazı yağlar deri altında bazıları çok daha derinlerde yer alır. Deri altı yağları spor ve diyet ile kolaylıkla eritebilirsiniz. Ancak bu uzak yağlar kişinin yapısal özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkar ve kolay kolay verilmez. İşte bu noktada liposhaping ile vücut şekillendirme devreye girer.

Liposhaping nasıl yapılır?

Liposhaping işlemi, vücuttan alınması gereken yağların alınması ve eklenmesi gereken yerlere eklenmesidir. Işlem öncesinde hastanın yaşına, kilosuna ve fiziksel özelliklerine göre ayakta muayene yapılır. Muayene yapıldıktan sonra hastanın neresinden ne kadar yağ alınacağı belirlenir. Aynı zamanda vücutta şekil vermek için yağ eklenmesi gereken yerler de belirlenir. Mesela hastanın göbeğinden yağ alınması yanında kalçasının dolgunlaştırılması gerekiyorsa burada hem yağ alımı (liposuction) hem de yağ enjeksiyonu ile dolgu yapılması gerekir.

Liposuction işlemi öncesinde genelde hastaya tam anestezi verilir. Ince kanüller yerleştirildikten sonra gerekli yerlerden yağ dokuları vakumlanarak alınır. Vücutta aşırı yağlanma olma durumda yağ alma işlemleri farklı şekillerde de yapılabilir. İhtiyacı varsa hastanın yağ alınan yerlerine germe işlemi de yapılabilir. Alınan yağlar, vücudun başka bir bölgesinde dolgu olarak kullanılacakca farklı işlemlerden geçirilerek hazırlanır.

Liposhaping kimlere, hangi bölgelere uygulanabilir?

Sağlıklı ve yaşı çok ileri olmayan tüm kadın ve erkeklerde liposhaping ile vücut şekillendirme yapılabilir. Ancak buradaki başarı oranı hastanın vücut yapısına ve deri elastikiyetine bağlıdır. Çünkü öncesinde çok aşırı kilo alıp vermiş birine bu işlemin uygulanması sonucunda derinin kendini toparlaması oldukça zordur. Derinin kendini toparlaması için derinin sağlam olması gerekir. Aşırı kilo alıp vermeler sarkmalara yol açar.

Yağ alımı ve estetikle vücut şekillendirme bir zayıflama yöntemi değildir,bunun hiç bir zaman unutulmaması lazım. Hastanın vücudundan alınabilecek yağ miktarı bellidir, bunun üzerinde bir yağ alımı yapılamaz. Liposuction ya da liposhaping gibi yeterince kilo vermiş ancak bölgesel olarak zayıflayamamış, bazı inatçı kilolarından kurtulamamış kişiler için uygundur. Obezite tedavisinde ve aşırı kilolu kişilerin zayıflamasında bu estetik operasyonlar kullanılamaz. Önce hastanın verebildiği kadar kilo vermesi, o kiloda en az 6 ay sabit kalması gerekir. Sonrasında bölgesel yağ alımı ve yağ şekillendirmesi yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here